Mart, 2017 tarihli arşiv

Rastgele paragraf attım geceye- ki edebi olsun..

Geceyi neden çok sevdiğimi buldum sanırım. Herhangi bir gece dışarı çıktığınızda mutfaktaki hamam böcekleri gibi gün doğana bir ışık yanana kadar etrafta amaçsız dolaşan insanları fark etmişsinizdir. Pastaneye poğaça almaya giden esrarlı gençler gülmek için can atarlar gülmemeleri gerektiğini bildikleri halde. Son dolmuş tanımı olmasa da büyük şehirlerde 2 üzeri yolcunun bir yerlere gitmeye çalıştığı geç saatlerde ayakta zor duran alkollüler müsait bir yeri en az iki durak geçene kadar söyleyemezler, her ne kadar sarhoş olduklarını hissettirmemek için ellerinden geleni yapsalar da.

Hayat kadınları bazen. Kimisi dünya parasını reklam sitelerine kaptırmış tek avuntusu devlet çalışmamıza izin vermiyor olan evlerine kamera sistemi döşeten sözüm ona eskortlar. Yolda sizi görünce eğilip uzuvlarının yuvarlaklığını gösteren, bazen kalın bel kemiklerini saklayan devlete benzer herhangi bir devlet çalışanını görünce arkasını dönen.

Hırsızlar tinerciler.. dilenciler bile gündüzden farklı yüzsüz, yine zengin fakir detektörüyle gezermiş gibi sizin de gecenin sakini görünmeniz yeterlidir size bulaşmamalarına. Yardım için anca belki en fazla bir dal sigara.. Geleceğim yer çok uzak değil ama beş dakika soluklanıp devam edeceğim yer biraz Nişantaşı Ümraniye farkı gibi.

...

Ülkedeki Roman vatandaşlar arasında suç oranının yüksek olduğu yerleşim yerlerinde bile suç işleyenlerin komşuları olduğunuz sürece araları iyidir sizinle -geceleri bile-. gündüzün ve gecelerin sakinleri birbirine düşman olsa bile kavgaları uzun sürmez. Vermiyorsa vermiyordur, sevişmiyorsa sevişmiyordur. Yasadışı madde kullandığınızı anlasa da şikayet etmiyordur. Ekmek parası mı?

Kavgadan uzak durmaya çalışması mı belirsiz. Gece ve gündüzün sakinleri kendi arasındaki farklılıklarıyla da birbirinden farklıdır. Gecenin sakinlerinin düşmanı gündüz gezenlerken, gün doğumu batımı arasında nefes alanların düşmanı kendi içlerindendir hep. Kavgaları fikir ayrılıklarından çıkar, en fazla hakaret davasıyla biter. Davalık olay mahali gündüzcü ve gececiler için aynı değildir. Karanlık suçu örteceğinden handikaplıdır gece çıkan olaylar. Fark dediğim ondan değil yani.

2 gececi birbiriyle kavga edecekse ölümüne yumruk yumruğa diş dişedir savaş. Hayatta kalma mücadelesine engel herhangi bir sebeple adam ölebilir. Özet; kendi grup içindeki kavga hayatta kalmak içindir. Gündüz ise trafikte silah çeken biri en fazla şikayet edilir. Küfreden alttan alınır kavga çıkarsa karakolda soluk alınır. Aradaki fark bu da değil.

Aradaki fark gece gezenler kendi içindeki kimseyi aşağılamazlar küçük görmezler ezmezler. Torbacı yirmilik paleye madik atsa da yer yer çekip silahı kafasına dayamaz, hakaret etmez, hor görmez, aşağılamaz sebepsiz veya sebepli bir bakıma.

Gündüzcüler ise hep “sebepsiz” hep kibirdir yekünde. Yazının devamı.. »

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!