Allah, Kadıköy-Kartal Metrosu’nu yapandan, yaptırandan, yapımında adı ve emeği geçen herkesten razı olsun.

Obezite

20 yıldır hiç bir güç benim kilo vermemi sağlayamamıştı. Yaklaşık 1 sene önce biricik sağlık bakanımızın şişmanlara, obezlere şişko diyelim arzuhalinden sonra içimde bir ürperme oldu. Bakanımız bu lafı ettiğinde 130 kiloydum. Onun daha öncesinde öğrencilik zamanımda 138.

Evlenene kadar düzensiz ve uzman öğrencilik hayatı, sağlıksız beslenme, İnternet, minimum enerji maksimum düzensizlik obez olmama neden oldu.

Evlendikten sonra, hayat düzene girince anladım ki beslenmeme dikkat edebiliyorum. Her gün aynı saatte ve özenerek yapılmış yemeklerle beslenme bu konuda zemin hazırladı. Tek eksiğim minimum enerji maksimum düzensizlikten kurtulmaktı. Erinmek, üşenmek oldukça kötü bir alışkanlık... Bütün gün bilgisayarın başında oturup, gideceğim yere otobüs, dolmuş, taksi kullanmak, merdiven kullanmamak, spor'un ne demek olduğunu bilmemezlikten gelmek oldukça etkili oldu obez olmam konusunda. Daha düne kadar üşenmeden yaptığım tek aktivite yemek yapmaktı.

Neyse gelelim konumuza, evimle işim arası yaklaşık 5km civarında. Toplu taşıma araçlarını bir çok insan gibi sevmiyorum. Sevmek zorunda kalacağınız araçlar Harem-Gebze gibi bir hattın üzerinde çalışan araçlar olunca inanın nefret bile edebiliyorsunuz otobüsten dolmuştan. Evimizin yakınlarında olan metro hattı faaliyete geçince denemek için üçüncü günü bekledim. Talep az olur, büyük araç çok kalabalık olmaz diye sevindim.

İlk kez, açılışın üçüncü günü sabah saat 7'de evden çıktım, saat 8'de ofisteydim. 5km yaklaşık. Belki 3-4 km. Taksi 10-12 TL yazıyor, hesaplayabilirim. En fazla 5.3km yapıyormuş şimdi öğrendim. Yani ortalama yürüyüş hızıyla 1 saatte gidebilirim evimden işime. Her neyse, metro istasyonu ile evimin arasında 1km var, ofisimle çıkış metro istasyonu arasında da yaklaşık 800 m var. Geriye yaklaşık 3,5 km yapıyor. 3,5 km yol için metroyu kullanmak önce mantıksız geldi ama ilk gün 1 saat süren yolculuk benim için yeni bir hayatın başlangıcı oldu.

Geçen sene iş arkadaşımla benzer bir karar alıp bir spor merkezine yazılıp ilk taksidini ödedikten sonra spor merkezine gidişimiz o gün ilk ve sondu. Hiç pedal çevirmeden, hiç ağırlık kaldırmadan gitmekten vazgeçtik. O kadar üşengeçtim yani. Ama bu yeni açılan 180 Milyon dolarlık Kadıköy-Kartal Metro Spor Merkezi yeni hayatımın başlangıcı oldu.

Kompleksteki aletlerden, ısınma turumdan ve spor programımdan bahsetmek istiyorum. Evime yakın olan istasyona 15 dakika hızlı tempo yürüyüş oldukça ısındırıyor. Girişteki yürüyen merdiveni kendi irademle -zayıflamak için- kullanmayıp normal merdiveni kullanıyorum. Yaklaşık 1dk süren efordan sonra, metronun 2dk sonra durakta olacağını bildiren saatin de desteğiyle yaklaşık 100 metrelik kardiyo koşusuyla beraber ilk engelli egzersizimizi çantada İstanbul kartı arayarak ve turnikeden geçmeye çalışarak yapıyorum. Bu dinlenme sürecinden sonra tekrar bir 100 m kardiyo ve hemen ardından hiç bozmadan yürüyen merdivenden lap lap koşmamak için yine normal merdiveni kullanıyorum. Ve ilk molamızı veriyorum. Trenin içinde geçen 3dk boyunca dinlenme ve terimi silme fırsatım oluyor. Durağa 3dk sonra varınca düşük tempoyla yaklaşık 20 metre daha yürüyorum. Kendi arzumla yine -zayıflamak için- ağır tempo hareket halindeki yürüyen merdivenden küçük adımlarla çıkıyorum. Son 200 metreyi geçtikten sonra son yürüyen merdiven, merkezimizin final aleti oluyor demeye kalmadan çalışmayan yürüyen merdiven bizi haşmetiyle karşılıyor. Bu belki de spor merkezinin en rağbet gören aleti oluyor. Yaklaşık 30 metre yüksekliğe yürüyerek çıkmak zorunda kalabiliyorsunuz. İşin en güzel tarafı rutubet kompleksi biran evvel terketme isteğinizi tetikleyip daha fazla kalori harcamanıza ve serin olması terlememenize yardımcı oluyor. Sonrasında dediğim gibi kalan 800 m ofise olan yol var. 1 saat sabah ve 1 saat akşam bu şekilde spor hayatıma başlamış oldum.

Kadıköy Kartal Metrosu

Kadıköy-Kartal Metro Spor Kompleksi sayesinde şu anda 116 kiloyum. Evlenmeden önce yani 4 ay önce 128 kiloydum. Geçen sene 138.

Düzenli beslenme ve işe yürüyerek giderken Kadıköy-Kartal Metrosu sayesinde yaptığım spor gerçekten etkili oluyor. Hedefim 2 basamaklı bir kiloya erişmek. Ofisteki arkadaşlara söz verdim, 2 basamaklı kiloya eriştiğim gün lokma dağıtıp hayır yapacağım.

Bu arada geçenlerde yeni bir spor kompleksi keşfettim 2-3 seviye daha etkili. Altunizade'de ki büyük alışveriş merkezine gitmeniz gerektiğinde metro ve metrobüsü kullanarak aklınıza hayalinize gelmeyecek kadar kalori yakabiliyorsunuz. Metro-Metrobüs aktarması arasındaki mesafe sanırım 1km rahat var. Otobüs-Metrobüs arasında da o kadar var sanırım. Alışveriş merkeziyle metrobüs istasyonu arasını tahmin bile edemezsiniz.

Neyse bakanımız, bakanlarımız haklı. Şişkoluğun önüne geçmek için böyle spor merkezleri her ile yapılmalı. Ve parklardaki spor aletleri, dolmuş hatları kaldırılıp bu araçları kullanmaya zorlanmalıyız. Bu şekilde ancak obeziteyle mücadele edebiliriz.

Özetle Allah, Kadıköy-Kartal Metrosu'nu yapandan, yaptırandan, yapımında adı ve emeği geçen herkesten razı olsun.


Bu yazı 3 Kasım 2012 Cumartesi günü Onur Pay tarafından yazıldı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!