Diablo 3 Guest Pass

Blizzard - Diablo 3 - Guest Pass

90ların sonunda 2000lerin başında kabusumuz olmuştu Diablo. Diablo 2 LoD. İnternet kafeden farksız bir  öğrenci evi.. Sabahlara kadar o zindan senin bu zindan benim Diablo oyununun suyunu çıkarmıştık. Yerel ağ ile oynadığımız worms, counter strike, doom, quake, red alert dışında 2 oyun vardı atmosferiyle, karakterleriyle, müzikleriyle bizi bizden alan. Önce Diablo sonra Sacred. Sacred, Diablo'ya göre daha az uğraş gerektiriyordu diyalogların bir önemi yoktu sabahlara kadar oynamadan herkes tek başına oynuyordu. Ama Diablo, "O staff'ı versen ya...", "Olm gollemle (golem) dalıyorum aralarına biçiyorum o biçim", "O rün sana lazım olmaz at sandığa sabah alırım" uzar gider.

Birlikte oynamaktan zevk alınan, birlikte olmasak bile tek başına oynayanı izlemekten keyif alınan harika bir oyundu. Defalarca Diablo LoD oynamamıza rağmen doyamadım "Diablo 3 ne zaman çıkacak?" geyiği 10 yıldır ara ara dönerdi aramızda.

16 Mayıs sabahı haberlerde gördüm akşam Taksim Meydanındaki oyun satış etkinliğini. Gözlerim yaşardı. Orada olmak istedim. Bunca iş-hayat yoğunluğu olmasaydı orada olurdum da. Oyunumu alıp eve koşa koşa gelip günlerce başından kalkmazdım. Olmadı. Almaya fırsatım olduğunda da bulamadım zaten, kalmamıştı. Dijital kopyasını almak istemedim. Hatta oyunu bile almak istemezdim bugün warez'e düşmüş olsaydı. Ancak tek başınıza oynayabilmeniz için bile Battle.net ile bağlantı kurabilmeniz gerekli.

Oyuncu bilgileri, harita bilgileri Battle.net sunucularında barınıyor. DRM (Dijital Haklar Yönetimi) uygulamasıyla satış sonrasında korsan yazılım ve hile yapmanın önüne geçilmesi için Blizzard sürekli İnternet'e bağımlı bir oyun deneyimini dayatıyor. Kazancı arttırmak, suyunun suyunu sıkabilmek için yapılan bir strateji neticede.

Herneyse, özetle bu DRM dalgasının aşılması, oyunun korsan olarak piyasada dolaşabilmesi için Battle.net sunucusunun kopyasının yaratılması ve bu sunucu üzerinden giriş denetimi yapılabilmesi gerekiyor offline oynayabilmek için. Bu durum için de, hiç yoksa 4-5 ay geçecektir.

Sağda solda her yerde Diablo 3 reklamlarını , yorumlarını, videolarını görerek bu süre beklenemez oyunun fanatikleri için. Ya gidecek paşa paşa alacak, ya da dün benim yaptığım gibi sağda solda deneme sürüm şifresi yani Guest Pass arayacak.

Bambaşka bir konu bu Guest Pass. Oyun pazarlama taktiği gereği Blizzard herhangi bir demo sürüm yayınlamadı. Bunun yerine piyasaya dağıtılan kutulu ürünlerine ikişer adet "Diablo 3 Guest Pass" ve bir adet "WOW Guest Pass" ekledi. Oyunu satın alanlar arkadaşlarıyla eşleriyle dostlarıyla bu deneme kodunu paylaşıp onların da bu ürünü pazarlamalarını sağlayacaklarını düşündü. Sorun şu, biri size yapamazsın dedikçe siz yapmaya çalışırsınız ya. Bu oyunda da birileri size Guest Pass olmadan deneyemezsin bu oyunu deyince içinizdeki arzu daha da büyüyor.

Almak istiyorum. Bu kadar eğlence için 109 TL çok büyük bir bedel değil. 3 saatlik bir konser bile bu fiyata olmuyor artık. Dijital almak istemedim sadece. Somut bir parçası olsun elimde istedim. Ama dediğim gibi 16 mayıs sabahı stoklar çoktan tükenmişti. Türkiye'de vizyona girmeyen filmler gibi oyunlar da satılmaz telaşıyla belki, sınırlı sayıda ithal edildi sanıyorum. Bilmiyorum. Her neyse yine.. Kafaya koydum, alana kadar aklımda yer edecekti.

Girmediğim forum aramadığım blog kalmadı. Google'a "Diablo 3 Guest Pass" yazıp arama sonuçlarını son 1 saat için gösterip filtreleyerek kod aramaya koyuldum. Bulduğum forumlara üye oldum yazı yazamadım yeni üye olduğum için. Kimisi eğlencesine Guest Pass'i yazıp ilk görenin kullanmasıyla diğerlerinin hüsranı olan durumdan zevk alıyorlar, kimisi ise açık arttırma sitelerinde 10-40 lira arasında bu 4-5 saatlik eğlenceyle beraber ellerindeki Diablo 3 Guest Passleri pazarlıyorlar. Zamanında Google davetiyelerini satanlar gibi. Neyse ki vazgeçecekken bir foruma daha üye oldum. Elinde fazladan bir guest pass olduğunu söyleyen üyeye özel mesaj atıp durumu anlattım. Ofisten ayrıldım bilgisayarımı kapatıp.

Eve geldiğimde, o arkadaş Guest Pass'i göndermişti. Çok sevindim. 2 Gb olan oynanabilir içeriğin yüklenmesini sabırsızlıkla bekledim. Oyunu çalıştırdım şimdi ki karakter sınıfı Witch Doctor olan eskilerin nam-ı diğer Necromancer'i ile oyuna başladım. Başından kalktığımda saat üç olmuştu. Bir saat daha online co-op şeklinde oynadım.

Deneme sürümünde karakteriniz 13. seviyeye veya ilk perdenin son bölümüne kadar ilerleyebiliyor. Sonrasında yeni bir görev açılmıyor ve 13. seviye üzerine çıkamıyorsunuz. Ayrıca zorluk derecesi seçemiyor ve gerçek parayla kıyafet,silah vs. alışverişin yapılabildiği "Auction House"'a giremiyorsunuz. Şöyleyken, böyle. Oyun tamamen bende büyük bir nostalji yarattı. Tristram'ın müziği bile neredeyse eskisiyle aynı. "Loot" (oyundaki karakterler öldükten sonra üzerlerinden çıkan eşyalar) sesinden, "Potion" yani iksirlerin sesine kadar neredeyse tüm atmosfer ağır bir nostalji yarattı bende. Gözlerim dola dola 13. seviyeye ve 1. bölümün son görevine kadar gelebildim. Canımı sıkan tek nokta skillere benim tam anlamıyla müdahale edememem oldu. Oyunu çok basit kılıyor. Yani karakterimi sahiplenemedim bir türlü. Benim değilmiş gibi neredeyse her şeyi dayatma olmuş. Öyle işte. Oyunu almak istiyorum. 25 Mayıs'ta yine stoklarda olacakmış sanırım. O zamana kadar ara ara elimdeki demo oyuna girip biraz nefis köreltirim. Bu arada oyunun popülaritesi arttıkça kalitesi de laçkalaşmış. Sağ alt köşede Social Points gibi bi'şey gördüm üzüldüm. Hele achivements denen hadise. Evlere ırak.

Cain'in bir sözüyle kapatalım yazımızı "It takes time to master your skills... and use will hone your technique. But take care to choose your new skills wisely."


Bu yazı 22 Mayıs 2012 Salı günü Onur Pay tarafından yazıldı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!