Mayıs, 2012 tarihli arşiv

Diablo 3 Guest Pass

Blizzard - Diablo 3 - Guest Pass

90ların sonunda 2000lerin başında kabusumuz olmuştu Diablo. Diablo 2 LoD. İnternet kafeden farksız bir  öğrenci evi.. Sabahlara kadar o zindan senin bu zindan benim Diablo oyununun suyunu çıkarmıştık. Yerel ağ ile oynadığımız worms, counter strike, doom, quake, red alert dışında 2 oyun vardı atmosferiyle, karakterleriyle, müzikleriyle bizi bizden alan. Önce Diablo sonra Sacred. Sacred, Diablo'ya göre daha az uğraş gerektiriyordu diyalogların bir önemi yoktu sabahlara kadar oynamadan herkes tek başına oynuyordu. Ama Diablo, "O staff'ı versen ya...", "Olm gollemle (golem) dalıyorum aralarına biçiyorum o biçim", "O rün sana lazım olmaz at sandığa sabah alırım" uzar gider.

Birlikte oynamaktan zevk alınan, birlikte olmasak bile tek başına oynayanı izlemekten keyif alınan harika bir oyundu. Defalarca Diablo LoD oynamamıza rağmen doyamadım "Diablo 3 ne zaman çıkacak?" geyiği 10 yıldır ara ara dönerdi aramızda.

16 Mayıs sabahı haberlerde gördüm akşam Taksim Meydanındaki oyun satış etkinliğini. Gözlerim yaşardı. Orada olmak istedim. Bunca iş-hayat yoğunluğu olmasaydı orada olurdum da. Oyunumu alıp eve koşa koşa gelip günlerce başından kalkmazdım. Olmadı. Almaya fırsatım olduğunda da bulamadım zaten, kalmamıştı. Dijital kopyasını almak istemedim. Hatta oyunu bile almak istemezdim bugün warez'e düşmüş olsaydı. Ancak tek başınıza oynayabilmeniz için bile Battle.net ile bağlantı kurabilmeniz gerekli.

Oyuncu bilgileri, harita bilgileri Battle.net sunucularında barınıyor. DRM (Dijital Haklar Yönetimi) uygulamasıyla satış sonrasında korsan yazılım ve hile yapmanın önüne geçilmesi için Blizzard sürekli İnternet'e bağımlı bir oyun deneyimini dayatıyor. Kazancı arttırmak, suyunun suyunu sıkabilmek için yapılan bir strateji neticede.

Herneyse, özetle bu DRM dalgasının aşılması, oyunun korsan olarak piyasada dolaşabilmesi için Battle.net sunucusunun kopyasının yaratılması ve bu sunucu üzerinden giriş denetimi yapılabilmesi gerekiyor offline oynayabilmek için. Bu durum için de, hiç yoksa 4-5 ay geçecektir.

Sağda solda her yerde Diablo 3 reklamlarını , yorumlarını, videolarını görerek bu süre beklenemez oyunun fanatikleri için. Ya gidecek paşa paşa alacak, ya da dün benim yaptığım gibi sağda solda deneme sürüm şifresi yani Guest Pass arayacak.

Bambaşka bir konu bu Guest Pass. Oyun pazarlama taktiği gereği Blizzard herhangi bir demo sürüm yayınlamadı. Bunun yerine piyasaya dağıtılan kutulu ürünlerine ikişer adet "Diablo 3 Guest Pass" ve bir adet "WOW Guest Pass" ekledi. Oyunu satın alanlar arkadaşlarıyla eşleriyle dostlarıyla bu deneme kodunu paylaşıp onların da bu ürünü pazarlamalarını sağlayacaklarını düşündü. Sorun şu, biri size yapamazsın dedikçe siz yapmaya çalışırsınız ya. Bu oyunda da birileri size Guest Pass olmadan deneyemezsin bu oyunu deyince içinizdeki arzu daha da büyüyor. Yazının devamı.. »

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!