Nisan, 2012 tarihli arşiv

Javascript / Jquery Kullanarak FCK Editor İçeriği Dinamik Olarak Nasıl Değiştirilir

Select form alanında bir değer değiştiğinde fck editörün içeriğini de değiştirmek istedim bugün. Başıma gelen bir örnekle nasıl çözüm ürettiğimi anlatmak istiyorum. Müşterilerim için hazırladığım CMS'nin (içerik yönetim sistemi) mümkün olduğu kadar kullanıcı dostu olmasına dikkat ediyorum.

Bir müşterimin özel isteği üzerine içerik eklerken kategorilerinden bazılarında içerik eklerken hazır tablolar gelmesi gerekiyor. Örneğin müşteri kategorilerden ders programı kategorisini seçtiğinde fck editör içerisinde dersin saati, yeri, konusu gibi tablo şeklinde yapılar geliyor.

Her kategori için kategoriye özel içerik ekleme sayfası hazırlamak yerine tek bir sayfada kategoriye özel değişikliklerin yapılabildiği bir sayfa olması işime geliyor. Bu durumda kategori değiştikçe fck editörün içeriğinin de değişmesi gerekiyor. jQuery kullandığınızı varsayarak aşağıdaki çözüm benim işime yaradı.

<script> $(document).ready(function() { $('#select_form_alani_id_si').change(function() { function chagefck(value) { var Editor1 = FCKeditorAPI.GetInstance('fck_editor_adi'); Editor1.SetHTML(value); return false; } $("select option:selected").each(function () { if ($(this).val()!=3) //kategori id'si 3 değilse aşağıdaki içeriği ekle { chagefck("kategoriye özel kullanılacak içerik"); } else chagefck("");  //kategori id'si 3 ise fck editörün içini boşalt }); }); }); </script> özetle fck editör içindeki veriyi chagefck(); fonksiyonu ile değiştirebilirsiniz. Yazının devamı.. »
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!