“Şu anda Web sitesine erişen çok kişi var” Hatası Çözümü

IIS Çok sık kullanmasam da arada ihtiyacım olmuyor değil.  Öncelikle bu hatayı almanızın sebebi IIS'e bağlı kullanıcı sayısının limitli olmasıdır. Eğer ki IIS windows xp vs. (windows server değilse) üzerine kuruluysa en fazla bağlantı limiti siz ne yaparsanız yapın 10'da kalıyor. Bunun sebebi Windows XP üzerinden sadece development yani geliştirme amaçlı IIS kullanabilirsiniz. Publish yani yayın amaçlı IIS için Windows Server serisi kullanmanız gerekecektir.  Metabase (IIS 6.0) ile bu limitin kaldırabildiğini duymuş olsanız da projeniz için IIS 6.0 uygun olmayabilir. Neyse lafı fazla uzatmadan bu sorunu şu şekilde çözebileceğinizi bilmenizi isterim:

Öncelikle IIS üzerinden projenizin olduğu dizine sağ tuş tıklayın, "Özellikler"'den "Web Sitesi" sekmesinde "HTTP Etkin Tutma Özelliği Etkinleştirilsin" kutucuğundaki işareti kaldırırın.

Ben sorunumu bu şekilde çözebildim. Bu sayede IIS etkin olmayan kullanıcılar ile arasında http bağlantısını kesiyor. Dolayısı ile 10 kişilik limitiniz boşa gitmiş olmuyor. Sorunum şimdilik çözülmüş gibi görünüyor. Sizde de işe yararsa bilmek isterim.

Anahtar Kelimeler: Hata iletisi: HTTP 403.9 - Erişim Yasak: çok fazla kullanıcı bağlı, HTTP Error 403.9 – Forbidden: Too many clients are trying to connect to the Web server, HTTP 403,9 – Erişim Yasak: Çok fazla kullanıcı bağlı, Çözümü


Bu yazı 20 Mart 2012 Salı günü Onur Pay tarafından yazıldı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!