Cost-control, hijyen sorumlusu, arge Hasan Pay ve Şef Onur Pay iftiharla sunar; Pay Usulü Chimichanga

Chimichanga

Malzemeler (Bizim gibi 2 kişilik ama 3 insan rahatlıkla doyabilir. Yaklaşık maliyet 16 tl) -300 gr dana kontrfile (10 tl) -160 gr kırmızı biber (2 adet) (0,5 tl) -40 gr yeşil biber (1 adet çarliston) (0,1 tl) -60 gr havuç (1 adet) (0,1) -80 gr kuru soğan (1 adet iri) (0,05 tl) -3 cl Tabasco Sos (yarım shot bardağı) (0,35 tl) -200 gr tatlı mısır (konserve yarısı yemeğe yarısı garnitüre) (1 tl) -100 gr domates püresi (1 adet iri domates rende) (0,3 tl) -2gr Karabiber (1 tatlı kaşığı) (0,04 tl) -2gr Kimyon (1 tatlı kaşığı) (0,04 tl) -2gr Fesleğen (1 tatlı kaşığı) (0,04 tl) -2gr Kekik (1 tatlı kaşığı) (0,04 tl) -2gr Tuz (1 tatlı kaşığı) (-) -125gr Kaşar Peyniri (1,35 tl) -6 adet 15 cm tortilla ekmeği (lavaş) (ithal torttilla 1,5 tl) -5 cl Hot Chili Sos (yarım shot bardağı) (0,35 tl) -50 cl Zeytinyağı (Marinasyon İçin) (0,4 tl) -50 cl Sıvıyağ (Yarım çay bardağından biraz fazla Kızartmak İçin) (0,2 tl)

Yapılışı Dövülmüş dana kontrfile jülyen doğranır, soğan rendelenip suyu çıkarılır. Et, en az 2 saat zeytinyağı ve soğan suyu ile marine edilir. Kızgın yağsız teflon tava veya vok'a alınır yağ çok fazla gelirse birazını dökebilirsiniz. Et, sulanıp suyunu çekene kadar pişirilir. Biberler jülyen doğranır, havuç irice rendelenir, mısır konservesi süzülür, domates kabuksuz rendelenir bu malzemeler pişmeye yakın olan ete eklenir. 15-20 dk daha pişirilir. Tuz ve baharatlar eklenir, tabasco sos ve hot chili sos ilave edilir. Yemek pişme süresince ateş yavaş yavaş kısılarak ve pişmeye yakın kapağı açılarak pişirilir toplamda et ve malzemelerin pişme süresi 40dk civarındadır. Karışım pişince tortilla ekmeklerine dürüm şeklinde sarılır, altı ve üstü kapatılması lazım bir nevi bohça gibi oluyorlar.  2 adet kürdan ile çapraz olarak bohçaların açılması engellenir. Sıvıyağ temizlenen tavada kızmaya bırakılır bir tarafta kaşar rendelenir veya ince dilimlenir. (Mozerella daha iyi oluyor, chedar da deneyebilirsiniz ama lezzetli olmasının yanında  inanılmaz ağır oluyor.) Kızgın yağda bohçalar kızartılır. Bir tarafı iyice kızarıp ta çevirilince kaşar rendesi üzerine serpilir istenirse biraz chili sos sürülebilir. Tüm bohçalar sıcak servis edilir.

Arsız-Gereksiz Hasan Pay'ın yorumu Bundan sonra dışarıda chimichanga yemeyecek kadar lezzetliydi. Evde eğer bulaşıkları yıkayacak başka biri yoksa ve aşçınız abim gibi ise bu yemeği tavsiye etmiyorum. 10 üzerinden 9 veririm. 1 puanı yağlı olmasından kırıyorum. Onun da sebebi taze ithal tortilla kullanmak yerine "naturel marka çakma bayat ve doğru düzgün katlanmayan ilk ve son yufkası sağlam gerisi akla zarar lavaş" kullanması olmuştur. Yoksa abimi tanırım yağlı ve tuzlu yemekleri hiç sevmez. Acı biraz daha kaldırabilirdi. Canınız sıkıldığında, evde sıkıldıysanız iyi bir uğraş... Üstüne de bir sinema keyfi yaptınız mı alın size tekil sosyallik (Bizim seçtiğimiz film: Walk Hard - The Dewey Cox Story oldu)  Afiyet olsun.

Benim Yorumum Yine evde maden sodası bulundurmakta fayda var. Maliyet hesabı yaparak kafamın etini yiyen hatta sadece bu yemekte değil tüm yemeklerde maliyet hesabı çıkartan, şunu az kullan maliyeti yüksek, bunun yerine bunu kullan daha hesaplı, ortalığı kirletme, fazla bulaşık çıkarma diyen kardeşime teşekkürler.
Bu yazı 14 Mart 2011 Pazartesi günü Onur Pay tarafından yazıldı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!