21 Aralık En Uzun Gece

En Uzun Gece

Dünya, Güneş etrafında yalpalaya yalpalaya dönerken gece bir uzalır bir kısalır. Uzalır demek daha hoşuma gidiyor nedense. Ayrıca zaten "uzalmak"; Türkmence "uzamak" demekmiş. Öyle diyor Wiki. O diyorsa doğrudur.  Sarhoş dünya dönerken bir yaz-bir kış bir gece-bin de kunduz. Şaka şaka "bir de gece"ler oluyor. Kısalıyor uzalıyor bunlar mevsimlerle beraber. Kışı kasvetli-gece uzun. Yazı kısa-heyecan bol. Öyle mi? Wiki veremez bunun cevabını. Sonra Kuzey'de kış iken Güney'de yaz. Yani hep Siyah iken bir taraf hep beyaz. Yeni yılı yazın kutluyor Avustralyalılar imrenmiyor değilim. Plajda yeni yıl kutlamasını severdik heralde ailecek. Neyse... Gece, kışın uzun yazın kısa. Hatta bugün en uzun gece.

Güneş ışınları Oğlak Dönencesi'ne dik dik geliyormuş bir de. Sonracığıma bugün geceden önce öğle vakti gölgemiz en uzunmuş 12 de. Var yaa.. Bir de Kuzey Kutup Dairesi'nde geceler 24 saatten daha uzun sürüyormuş. Aklıma yatmasa da bu olabilir orası Kutup Dairesi. Kazan dairesi gibi bişey. Çatı katı gibi ya da. Kalabalıksanız sığamazsınız daireye. Öyle işte. En uzun gece bu gece. Tadını çıkar Gecesevici senede bir kez bu gösteri. Uyku ve ölümün annesi gece. Kaostan önce gelen gece. Hatta aşkın annesi bile demişler bi ara (kaynak). Haiku nerede? Aşağıda hemen ekledim gitti.

En uzun gece!
Kışım dönecek yine,
sıkıcı yaza.
İyigeceler tatlıyuralar bu arada..

Bu yazı 21 Aralık 2010 Salı günü Onur Pay tarafından yazıldı

“21 Aralık En Uzun Gece” için 1 yorum yapılmış

  1. Kağan Karaman tarafından Ara 22, 2010 tarihinde yapılmış

    İllüstrasyondaki kedinin sahibiyim ben Onur Bey, her an ciddi telif iddiaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz :) Kendisi selam söyledi bu arada, bi de beni bi dahaki sefere daha büyük çizsin, kaşım, gözüm belli olsun dedi, sevgiler, selamlar …

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!