Saray Helvası

Birkaç saat kadar önce yemekten sonra canım öyle tatlı istedi ki.. un şeker yağ vardı evde un helvası yapmak istedim bildiğim gibi yaptığım son denemelerde bir anormallik vardı. Tarifi değiştirmek istedim. Ararken bir yemek günlüğüne denk geldim. İlgili bağlantılardan saray helvası dikkatimi çekti. Tarifi çok kolay göründü. . Denemek istedim. Günlükteki saray helvası tarifine şu linkten erişebilirsiniz. Doğrusu o tarif.. Ama tek yaşadığım için tarifi biraz değiştirmek istedim. Sanırım önceki helvalar da bu yüzden tırt oluyordu. Sıfırdan yapmak veya tarifi aynen uygulamak yerine değiştirmek. Sanırım nesne tabanlı programlamayla uğraşmak neden oluyor buna :) gnu bir tarif yakala, class olarak kullan, kendi programını yaz esas program sahibini referans göster, atıfta bulun, teşekkür et. Neyse...  Benim değiştirilmiş tarif aynen şöyle;

1 çay bardağı un. 1-1.5 yemek kaşığı margarin. 1 çay bardağından 2 parmak az şeker. Pudra şekeri daha iyi olabilirdi. 1 paket şekerli vanilya aroması. Şekerli vanilin diye satılanlardan.

Benim bardaklar "Ajda boy" (Bu tabiri de yeni öğrendim, çay bardağının büyüklerine diyorlarmış). Teflon tencerede unu kısık ateşte kavurdum biraz karıştırıp bilgisayar başına geçtim diğer tariflere bakmak için. Oldukça ilgimi çekti. Ordan oraya seke seke kavrulmasını bekledim unun. Ara ara gidip karıştırdım. Kokusu güzelleşince, hafif te rengi kreme kayınca. Margarini ekledim. Biraz karıştırıp şekeri de ilave ettim. Güzelce ezdim, karıştırdım.  Rengi tahin helvası renginde oldu. Sanırım olması gereken daha açık bir renkti. Dondurma kaplarından birine döktüm karışımı ezdim, düzleştirdim yüzeyini. Küçük karelere böldüm, 8 parça oldu. Buz dolabına attım. Dayanamadım yarım saat bekleyip çıkarıp yedim. 4 dilimi yedikten sonra bahsettiğim günlüğe yorum yazdım. Doyamadığımı farkettim, kalanı da yedim. İnce oldu zaten... Sonra burada da paylaşmak istedim. Müthiş yemek tariflerim arasında yerini alsın istedim. Fotoğraf çekmek aklıma geldi ama üşendim. Yaratıcılığınızı kullanırsınız. Tadı harika oldu. Tatlı isteğimi köreltti. Keşke daha fazla yapsaydım.

Afiyet olsun..


Bu yazı 25 Kasım 2010 Perşembe günü Onur Pay tarafından yazıldı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!