Spikerlik Sunuculuk Diksiyon Kursu

Spikerlik Sunuculuk Diksiyon Medya Koçu

Geçtiğimiz hafta sonu yolum daha önce aklıma gelmeyecek bir yere düştü. Bir medya eğitim merkezine. Nedir medya eğitim merkezi? Latincede ortam, araç anlamına gelen "medium" kelimesinin çoğulundan geliyor medya kelimesi. Basın yayın aracı olan "Medya" günlük dilde radyo, televizyon, gazete, dergi gibi elektronik veya yazılı basın organlarını anlatmak için kullanılan bir terim. Medya Eğitimi ise o araçları üreten kişilerin yekinlikleri için gördükleri eğitim olarak kabul edilebilir. Medya'da en dikkat çekici ve toplum üzerinde etkili araç hala televizyondur. Televizyonun toplum üzerindeki etkisinin büyüklüğü gerçekten tartışılmazdır. Medya gruplarının / şirketlerinin bünyelerinde çalışanların kalitesi, şirketlerin sektördeki üstünlük yarışında önemli bir etkendir. Kaliteli bir medyacının alacağı eğitim gerçekten çok önemlidir. Diksiyon, vücut dili, etkili konuşma şekli kısaca hitabı, üslubu medyacının kalitesini belirleyen en büyük unsurlardır. TRT 1, Türkiye'de ilk televizyon kanalı olarak 31 Ocak 1968'de deneme yayınlarına başlamıştı. Yaklaşık 40 yıldır medya sektörü gelişmekte ve her gün izleyiciyi çekmek adına yeni uygulamalar geliştirmekte. Ama neredeyse hiç değişmeyen tek özellik haber programlarındaki sunucu ve spikerlerin sunuş biçimleri. Bu işin püf noktasıdır belki.. Spiker her ne kadar radyo ve televizyon istasyonları tarafından yayımlanan programları dinleyici ve seyircilere sunan, yazılı metinleri okuyan görevli olsa da, yani dışarıdan yaptığı iş "kolay" gibi görünse de ciddi anlamda zorlu bir eğitim gerektirmekte.

Geçen hafta bir medya eğitim merkezindeydim demiştim ya.. Aynen öyle. özel derslerden bir tanesine -meraktan- katıldım. Eğitmen Mustafa Yolaşan'dı onu görünce zaten ister istemez merakım, ilgim ve heyecanım arttı. İnanılmaz çekici bir diksiyonu ve ses tonu var. Oldukça kibar ve konuşması etkileyici bir beyefendi. Ders anlatımı bende bile sanki gerçekten bu işi yapacakmışım,1-2 ay sıkı bir eğitimden sonra büyük bir televizyon kuruluşunda haber sunacakmışım izlenimini yarattı. Her ne kadar benim üslubumun bir tartışma programı yönetmeye yönelik olduğunu gördüğünü  söylese de kendisi, gerçekten büyük bir televizyon kanalında haber spikeri olmak istedim ders boyunca. Eğitim merkezi başlı başına heyecanlandıran bir yapıya sahipti. 2 farklı birimden oluşuyor, bir bölüm ciddi anlamda bir televizyon stüdyosundan farksız. Işıklandırması, ses düzeni, kameraları, promteri gerçekten bir televizyon stüdyosu gibiydi. Öğrencilerin, orada alıştırma yaptıklarını ve "Expo Channel" işbirliğiyle uygulamalı eğitim alıp staj yaptıklarını ve hatta sadece Mustafa Yolaşan değil, Tuna Huş (Spiker-Sunucu) ,  Doğan Şentürk (FOX TV Genel Yayın Yönetmeni), Nazlı Tolga (FOX TV Ana Haber Spikeri), Gökhan İçöz (Tiyatrocu-Etkili Konuşma Eğitmeni)  gibi insanların eğitim verdiklerini duyunca inanılmaz heyecanlandım.

Gittiğim medya eğitim merkezi, İstanbul Kadiköy’de hizmet veren “Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi”'ydi, teknik imkanlar açısından medya eğitimi veren kurumlar arasında en önde yer aldığına eminim. Televizyonların haber müdürü ve genel yayın yönetmenlerinin tavsiyesi ile yepyeni bir şekle kavuştuğunu söyledi merkezin yöneticisi ve eğitim koordinatörü Hakan Öztürk.  Sadece spikerlik kursu, sunuculuk kursu değil, etkili konuşma ve diksiyon, radyoculuk, röportaj ve haber yazma teknikleri eğitimlerinin de başarılı bir şekilde verildiği bir merkez.  Üstelik eğitimin şekli ve içeriği televizyon kanallarının aradığı tarzda. Dolayısı ile kursları başarıyla tamamlayan öğrenciler için yepyeni ufuklar açılıyor. Merkezin sahibi Hakan Öztürk, 20 yıllık tecrübesi ve aldığı tavsiyeler ile yepyeni bir sistem geliştirmiş, yayın kuruluşlarında uygulamalı eğitim farkı ile Türkiye’de bir ilke imza atmış gerçekten. Medya Koçu Hakan Öztürk’ün yüzlerce öğrencisinin bugün radyo ve televizyonlarda aktif görevde olduğunu öğrenince merakım ve ilgim daha da arttı.  Bu konuda gerçekten profesyonel bir destek almak isterseniz sanırım uğrayabileceğiniz tek adres Hakan Öztürk Medya ve İletişim Koçluğu Bürosu olacaktır. ^^

Hakan ÖZTÜRK, şimdi medya ve iletişim sektöründe çalışan profesyonellere, adaylara, kurumsal şirketlere ve kariyerini bu alanlara yönlendirmeyi düşünenler için birebir ve özel uygulamalar içeren, Türkiye’de yine bir ilk olan "Medya ve İletişim Koçu" olarak eğitimler veriyor.
Bu yazı 25 Mart 2010 Perşembe günü Onur Pay tarafından yazıldı
  1. 1 geri izleme

  2. Nis 8, 2010: Spikerlik ve Sunuculuk Hakkında... | Spikerlik Sunuculuk Kursları

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!