Screen Test

Screen Test

Kısa bir yazı olacak ama sabah sabah çok ama çok mutlu etti beni bu konu. Screen Test ingilizcede bir filme oyuncu secmek icin yapilan deneme cekimi demek.  Seçilmiş oyuncunun görüntü provasının yapıldığı yani seçilen oyuncunun kostümü, makyajının denendiği süreç. Herşey Andy Warhol'u kurcalarken başladı :P Andy Warhol Müzesiyle birlikte ortak yapılan "13 Most Beautiful...Songs for Andy Warhol's Screen Tests" çalışmasına rastladım. Bu çalışma Andy Warhol'un 1964-1966 yılları arasında kendi stüdyosu "Fabrika" da çektiği sessiz beşyüz civarı film portrelerinin arasından seçilen 13 tanesine Dean Wareham ve Britta Philips tarafından müzik hazırlanıp eklenmesiyle ortaya çıkmış.. Bahsettiğim filmi bugün izleyeceğim. Filmin Fragmanı beni inanılmaz etkiledi. Seçilen 13 Deneme Çekiminde Paul America, Susan Bottomly, Ann Buchanan, Freddy Herko, Jane Holzer (fragmanda göreceksiniz dişlerini fırçalıyor), Dennis Hopper, Billy Name, Nico, Richard Rheem, Lou Reed (fragmanda kola içiyor), Edie Sedgwick, Ingrid Superstar ve Mary Woronov yer alıyor. Kişi başına 4 dakikalık çekilen bu görüntüler toplamda 52 dakikalık -sanırım hatta eminim- harika bir sanat eserine dönüşüyor. Neyse "Screen Test" diye geçince aklımdan, merak edip onu kurcaladım bu sefer de ve bakın hangi sanatçıların deneme çekimlerine rastladım. Yeni pencereden yine Youtube üzerinden. Youtube açılmıyorsa host dosyası demiştik..

Bruce Lee - 1966 yapımı "The Green Hornet" filmi. John Belushi - 1975 Saturday Night Live'de ilk deneyimi. Sharon Stone - 1992 yapımı "Basic Instinct" filmi. James Dean ve Paul Newman - 1955 yapımı East of Eden filmi deneme çekimi. Hangisi rolü alacak denemesi. Marlon Brando - 1955 yapımı Rebel Without a Cause filmi denemesi. Ama ne yazık ki rol James Dean'a gidiyor. Guy Williams - 1965 yapımı "Lost in Space" dizisi deneme çekimi. Marilyn Monroe - 1962 yapımı Something's Got To Give filmi deneme çekimi. Hugh Jackman - X-Men'de Kendisine Wolverine rolünü aldıran deneme çekim.i Audrey Hepburn - 1953 yapımı Roman Holiday çekimi. Var mı böyle bir güzellik..

Bunlar benim bi' çırpıda bulabildiklerim.. Daha çok var geldikleri yerde. Çok hoşuma gitti gerçekten paylaşmak istedim. Andy Warholun "Screen Test"lerinden oluşan filmi de izledikten sonra sizlerle paylaşırım.
Bu yazı 28 Ekim 2009 Çarşamba günü Onur Pay tarafından yazıldı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!