.htaccess kullanarak link koruma – hotlink protection

Bu yazıyla .htaccess ile hotlink protection yani doğrudan link koruma nasıl yapılır onu öğrenebilirsiniz.

Uzun zamandır yazmadığımın farkındayım.. Bunun en büyük sebebi artan bandwith kullanımım / artan sistem kaynakları kullanımım oldu. Bloğumda yayınladığım resimler kendi hostumda ve sadece benim sitemden değil başka bir çok sitede de yayınlanması beni büyük zarara uğratıyordu. Bugün daha önceden de bildiğim ama kullanmaktan çekindiğim bir yöntemle basit bir koruma kararı aldım. İçerik kopyalanmasının önüne geçilemiyor. En azından bant genişliğini korumak adına böyle bir çözüm getirilebilir. aşağıdaki kodu sitenizin veya bloğunuzun yada nereyi ve hangi dosyaları korumak istediğiniz klasördeki varsa .htaccess dosyasının içine yoksa o dosyayı oluşturarak yazmanız yeterli olacaktır. eğer .htaccess dosyasının içinde “RewriteEngine on” girdisi daha önce yazılmışsa 2. kez eklemeye gerek yok.. aşağıda onurpay yazan yere kendi domain adınızı yazdığınızda en alttaki dosya türlerinden herhangi birine ulaşmaya çalışan sizin siteniz dışındaki kullanıcılar o resimleri sitelerinden görüntülemek istediklerinde yine en altta belirttiğim hotlink.gif resmini görüntüleyecekler. Eğer aynı resimlere birden çok siteden izin verilmesini istiyorsanız; 3. satırdaki kodu kopyalayıp yapıştırdıktan sonra yeni domain adını yazmanız. 4. 5. 6. satırlarda olduğu gibi google yahoo gibi arama motorlarına resimlerimi gösterebilmesi için izin veriyorum bu şekilde. Umarım yardımcı olur.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://([^.]+\.)?onurpay\. [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !search\?q=cache [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !google\. [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !yahoo\. [NC]
RewriteRule \.(gif|jpg|png|swf)$ http://www.avatarhosting.net/pics/8464/hotlink.gif [R,NC,L]

yukarıdaki kodu uyguladığımda sitemdeki resimleri kendi sayfalarında göstermek isteyenler aşağıdaki resimi görüntüleyecekler..

hotlink protection .htaccess - hotlink koruma

Ne zararı var görüntülemelerinin? Çok zararı var.. en basitinden bir tavşan resmim bir sitede 3000 defa görüntülenmiş.. Basit bir hesapla tek bir resmin bana zararı aylık en az 200 mb bant genişliği. Daha önce niye kullanmadım? Çünkü .htaccess apache’nin bir modülü gibi bi’şey tam terim ne bilmiyorum. Ama sitenize her ziyaretçi geldiğinde bu modül devreye giriyor ve normal html kodlarından çok daha fazla sistem kaynaklarını kullanıyor yani resmin başka sitede gösterilmesi bant genişliği (bandwith) yerken o resmi korumaya alıp başka resmi göstermek sistem kaynağını yiyor. Seçim sizin.

Hoşunuza gittiyse bu yazılara da bir göz atın derim..

İnternet'in Getirisi Götürüsü - Bir nevi icraat analizi

İnternet'in Getirisi Götürüsü - Bir nevi icraat analizi yazısının devamını oku...

http://www.onurpay.com

(Sonunda) Paypal Türkiye Banka Hesaplarında

(Sonunda) Paypal Türkiye Banka Hesaplarında yazısının devamını oku...

http://www.onurpay.com

Lanet olsun bu teknoloji beni korkutuyor...

Lanet olsun bu teknoloji beni korkutuyor... yazısının devamını oku...

http://www.onurpay.com


Bu yazı 28 Ocak 2009 Çarşamba günü Onur Pay tarafından yazıldı

Tags: , , ,

“.htaccess kullanarak link koruma – hotlink protection” için 1 yorum yapılmış

  1. Muptela tarafından May 5, 2009 tarihinde yapılmış

    bilgi için teşekkürler birde yeni farkettiği ref saldırısı diye bir şey var bunun içinde bilginiz varsa paylaşabilirmisiniz.

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!