Dünya daha ne kadar tahammül eder bize?

Dünya daha ne kadar tahammül eder bize?İçerik sistemi olarak WordPress kullanmaya başladığımdan beri bitmeyecek bir anket açmıştım. "Dünya daha ne kadar tahammül eder bize?" diye. Anket uzunca bir süre kalacak ve oylanmaya devam edecek. Biz derken kastettiğim tabi ki insanoğlu ve kızı oluyor. İnsan denen türe Doğa Ana'nın ne kadar tahammül edebileceği üzerine bir soruydu. Hani vardır ya bir düşünce "doğa ne verirse versin geriye almayı da bilir" diye. İşte aynen öyle. "Onun tahammül sınırı size göre kaç yıl sürecek" ti anketin konusu. Hala daha öyle görünüyor. Aklımda soruyu başka yerlere çekmek te var ama henüz erken. Gözüme takıldı rakamlar 1268 kişi görmüş soruyu ve cevaplamış. Çoğunluk benimle aynı fikirde 502 kişi 10-30 sene cevabını vermiş. Onu hemen 340 kişiyle 100+ sene takip ediyor. diğerleri ortada kalanlar yani en az süre ve en çok süreyi çeken kişilerin sayısı oldukça fazla ya gerçekten çok önemsiyor büyük bir çoğunluk ya da hiç önemsemiyor. Aksi şekilde önemseyen çoğunluk ya çok karamsar diğerleri de çok iyimser. Merak ettiğim için bu yazıyı yazıyorum. Anket hakkında yorum yapmak isteyen olursa diye.. Sonuçta 1200 kişi tıklamış oraya bir şekilde aralarından hiç yoksa en az bir 100 kişi çıkardı yorum yapmak isteyecek. Bundan sonrası için de yorumları bu yazıya yapabilirler oy kullananlar.

...

Geçen sene Çanakkale Tiyatro Troya ekibindeyken, Ramazan'da, buranın ilçelerinden birine bir kaç günlüğüne gösteriye gittik. Giderken bana ulaşım aracı olarak sahneyi ve aksesuarlarını taşıdığımız kamyonet denk geldi. Rol arkadaşım ve ben kamyonet şöförümüzün engin felsefi anlatımlarından oldukça fazlasıyla yararlandık. Anlattığı konulardan bir tanesi çok düşündürmüştü bizi. Komik geldi ama gülemedik..

Çan'a giderken bir yerde yapılan yol çalışmalarını göstererek "bunlar yüzünden sonumuz geliyor" dedi şöför amcamız. "Nasıl yani? Yol çalışmasından dünyanın sonu mu gelecek?" diye sordum. "Orayı burayı kazıp duruyorlar, oradan aldıkları toprağı başka yere döküyorlar, ev yaparken yol yaparken kömür çıkarırken o yandan alıp bu yana koyuyorlar, ağırlığı oradan oraya değiştiriyorlar e Dünya'nın da dengesi bozuluyor. Bir taraf ağır basıyor bir taraf hafif. Depremler neyim hep ondan oluyor" cevabını aldık. Sustuk yol boyunca..

Benim de tahminim dünyanın en fazla 30 sene tahammülü olduğu bize. Artık depremlerle mi savurur, fırtınalarla mı yoğurur, karla mı dondurur bilmiyorum ama rahatsızlığını dile getirmek isteyecektir. Diyorum ki hani suçluluk duyar da en azından bir özür dilemek isterseniz özür kampanyaları için buradan buyurun bir de buradan bir de buradan... Yok eğer aksini düşünüyorsanız buyurun söz sizde hemen aşağıya yorumlarınızı bekliyorum.


Bu yazı 23 Ocak 2008 Çarşamba günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Dünya daha ne kadar tahammül eder bize?” için 3 yorum yapılmış

 1. Baris Unver tarafından Şub 1, 2008 tarihinde yapılmış

  Ben Mayalarla, Azteklerle aynı görüşteyim, 21 Aralık 2012’de kapatıyoruz.

 2. turklerklani tarafından Şub 6, 2008 tarihinde yapılmış

  abim mimlendin

  http://turklerklani.blogspot.com/2008/02/mimnasl-baars-blogcu-olunur.html

 3. Deli Profesör tarafından Mar 10, 2008 tarihinde yapılmış

  Ben de kafayı yarmıştım bu Dünya’nın yok oluşuyla ilgili.Marduk diye site bile açmıştım.Herkese 2012’ye kadar hayatı dolu dolu yaşamasını öneriyordum.hala da tırsmıyor değilim.

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!