Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukle…

Tarayıcısı üzerinde sık kullanılanlarım özelliğini kullanmayan yoktur. Yararlı bulabileceğiniz bir link size de denk gelebilir. Sık sık ziyaret ettiğim siteler zaten aklım ve elim kombinasyonuyla ziyaret edildiği için sık kullanılanlarda genelde yer almıyor. Aşağıda ki liste daha çok bi kenara not alayım lazım olur dediğim linklerden küçük bir kısmı...

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleWeb tasarımcıların işine yarayacak 25 kod parçacığı. Eğitsel Blog isminde bir blogda yayınlanmış 25 adet kod ve devamı da yayınlanmış sanırım. Uzun zaman önce not almıştım. Ajax oylama sistemi, ajax iletişim formu, form stilleri, buton tasarımları, resim yerleştirme, css yuvarlak köşeler, css konuşma balonları, css tab gibi yararlı kodların listelendiği bir sayfa.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleWindows Xp'yi hızlandırmak için 10 basit yol. Yine yararlı bir blogda karşılaştığım Windows Xp işletim sisteminizi hızlandıracak 10 güzel ipucunun olduğu bir sayfa. Indexleme sistemini kapatmak, görüntü ayarları optimizasyonu, klasör gezinimini hızlandırma, bellek/ram kullanımı, Internet bağlantı optimizasyonu, pagefile dosyasının optimizasyonu, masaüstü resminin kaldırılması, gereksiz fontların kaldırılması gibi 10 temel metodu anlatan bir sayfa.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukle136 Seo taktiği/aracı. Bu sayfa oldukça fazla işime yaramıştı. SEO hakkında inanılmaz güzellikte bir kaynak. Hatta yarışmaya katıldığım www.r10.net küresel ısınmaya hayır seo yarışması sayfasında bu yararlı SEO araçlarından oldukça fazla yararlandım. Bu arada yarışmada şu an 12. sıradayım..Alexa page rank aracından tutun da SERP kayıtlarına kadar 136 tane yararlı seo ile ilgili bağlantıyı bulabilirsiniz bu sayfada.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleAjaxlı sitesi.. Ajaxian adlı bu site öncelikle bir nevi iş ve çalışan bulma sitesi görevi görüyor. Sadece bununla kalmayıp en son ajax teknikleri hakkında da örnekler sunuyor. Çeşitli ajax kütüphanelerine ihtiyaç duyanlar bu sayfayı oldukça beğeneceklerdir.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleBad Neighborhood. Kötü komşuluk adı da verilen bir SEO taktiği. Bloglarımdan bir tanesinde okuyabileceğiniz gibi Daha kaliteli bir siteye sahip olmak için neler yapılabileceği konusunda ipuçlarından bir tanesi de kötü sitelerle olan bağlantılarınız. Bu sitede herhangi bir kötü siteyle komşuluğunuz olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleBinlerce Joomla teması. Kaliteli CMS sistemlerinden Joomla için hazırlanmış bu sayfada binlerce Joomla Teması bulabilirsiniz. Birbirinden kaliteli ve güzel temaları site üzerinden test edip rahatlıkla indirebilirsiniz.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleToplu page rank analiz. Eğer birden fazla siteniz varsa ve hepsinin pr değerini bir defada kontrol etmek istiyorsanız bu site 100 alan adına kadar pr değerini sorgulamanıza izin veriyor. Hızlı oluşu, listeyi kaydedebilmeniz gibi küçük ayrıntılarıyla page rank konusunda oldukça yararlı olabilir sizler içinde.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleBir zamanlar sohbet siteleriyle uğraşırken Pjirc denen ücretsiz bir applet'a oldukça kafa patlatmıştım. Sohbet site sahiplerinin en çok istediği şey herhangi bir soru sormadan, güvenlik engeline takılmadan kullanıcıların irc sohbet odalarına kolaylıkla girebilmelerini sağlayacak ve aynı zamanda ücretsiz olacak bir script bulabilmektir.. Bu bahsettiğim Pjirc aynen öyle bir şey. Gerekli düzenlemeleri yaptığınız taktirde bu script / applet ile irc sunucunuza siteniz üzerinden kolaylıkla bağlantı kurarken herhangi bir güvenlik engeline takılmıyorsunuz. Üstelik yazılım ücretsiz ve Türkçe desteği mevcut.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleDomain / Alanadı işiyle sürekli uğraşıyorsanız yani amatör olarak sürekli alan adı alıp satıyorsanız bu site tam size göre. Ajax Sorgulamasıyla aradığınız alan adının kayıtlı olup olmadığına anında bakabiliyorsunuz. Tavsiye ederim çok işe yarıyor.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleBinlerce indirilebilir font kaynağı.Bu sayfayı duymayanlar olabilir. Font ihtiyacınızı inanılmaz karşılayacak nitelikte bir site. Dafont.. Çeşitli kategorilere ayrılmış binlerce yazı fontuna ulaşabilirsiniz. Şu an kayıtlı 7726 font bulunmakta ve bunların 2026 tanesi bizim de dilimizi desteklemekte.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleArama motoruna site ekleme. Bu sayfa üzerinden 500 farklı arama motoruna sitenizi ekleyebilirsiniz. Arama motorlarının en büyük ziyaretçi kaynağı olduğu bilinen bir gerçek. O yüzden ne kadar çok arama motoruna kayıtlıysa siteniz o kadar fazla ziyaretçi demek.. Kısa sürede sitenizi arama motorlarına eklemek isterseniz bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleYine daha önce duymamış olabilirsiniz işinize yarayabilecek bu siteyi. Web2.0 Logo Üreteci. 6 Farklı şekilde logo tasarımı sunuyor size. Size sadece yazıyı yazıp renkleri seçmek kalıyor. Denemediyseniz tavsiye ederim. Web 2.0 Logo Üreteci..

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleSEO optimizasyonunda yararı olduğuna inanındığım sayfa açılış hızı ile ilgili bir test aracı olan bu site üzerinde sitenizin ne kadar sürede açıldığını öğrenebilir, açılış hızınızı arttıracak optimizasyon ipuçları alabilirsiniz. Çeşitli tarayıcılarda ne kadar sürede açıldığını da öğrenebiliyorsunuz.


Bu yazı 17 Aralık 2007 Pazartesi günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukle…” için 3 yorum yapılmış

 1. Fikirsel tarafından Ara 17, 2007 tarihinde yapılmış

  Bir öneri:
  Linkleri kolay bulunabilir yapın.

 2. Onur Pay tarafından Ara 18, 2007 tarihinde yapılmış

  Tamamdır Fikirsel.. Tavsiyen aklımdaydı zaten. Şimdi halledebildim. Tekrar tekrar teşekkürler..

 3. kral oyun tarafından Ara 27, 2007 tarihinde yapılmış

  sagol ustad teşekkür;)

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!