Yeşil adam ve Blog nedir? Blogcu kimdir? üzerine…

Cheng Shunguo - Yeşil terleyen adam 

Neatorama'da ilginç bir habere çok güldüm.. Cheng Shunguo isimli 52 yaşındaki adam Kasım'ın ortalarında bir sabah uyandığında çamaşırlarının ve yatak çarşafının yeşile boyandığını farkediyor. Amca sonra doktora gidiyor banyoda üzerinden akan suyun da yeşil olduğunu görünce. Doktorlar şaşırıyor yeşil terleyen adam karşısında. "Chutian Metropolis" gazetesi duyuruyor bu haberi. Kan tahlili yapıyorlar, her şey normal görünüyor. Doktorlar yaşlı adamın yeşil terlemesinin nedenini -henüz- çözemiyorlar. Bunu yazacaktım komik geldiği için. Ama...

Önce birileri yazmış mı diye bakayım istedim. "Cheng Shunguo" ve "Chutian Metropolis News" terimleriyle aradım G'de. Haber yaklaşık 20 saat önce Internet'e düşmüş. İlk duyuran Ananova isimli bilgi şirketinin bloğu. Ondan sonra Neatorama'ya düşüyor. Çok fazla kaynak yok henüz. Chutian Metropolis gazetesinin sitesini bulamadım doğrusu. Neatorama piyasa işi blog yazanlara oldukça fazla malzeme çıkaran bir komün bloğu. Çok sayılı gezgin yazarıyla gördükleri paylaşılabilir haberi/bilgiyi toplayan ve yayınlayan bir blog. Bizdeki komün blogların yazarlarının çoğunlukla süper haber diyip oradan öğrendikleri haberlerin kaynaklarını göstererek sanki gezerken rastladıkları bir habermiş gibi sundukları bilginin kaynağı bir blog. Bunu ben de yaptım yapmadım değil. Pakistan gaf haberi öyleydi mesela. Aslında Neatorama'dan alıp kaynağını bulup orjinalinden bir iki resim ve yorum ekleyerek tekrar yayınladım. Yani Neatorama bu konuda eşsiz bir kaynak. Boing Boing gibi, Dark Roasted Blend gibi ve daha bir çok kaliteli blog gibi.. Aynı şekilde nasıl biz bu haberleri alıp Türkçe'ye çevirip resim, yorum vs. ekleyip yeni haber yapıyorsak, ülkemizin önde gelen gazeteleri de aynı şekilde bunları alıp haber yapıyor. Çoğu zaman kaynak bile belirtmeden. Balık tuttukları gölün bilinmesini istemiyorlar balık sattıkları için. Evet o sakladıkları kaynak esaslı bir yayıncı oluveriyor benim gözümde. Takdir edilesi ama saklanası. Bizim toplumumuzun en büyük davranışlarından "Övmekten çok yermeyi, alkışlamaktan çok yuhalamayı sevişimiz" de benziyor balığı tuttuğumuz gölü söylemeyişimize. Ama o gölün alkışlanırlığını etkilemiyor bu. Bloglarüstü'nde başlayan tartışma, pozitif pc editör bloğunda devam ediyor. Blogcuların önemi, blogcuların aslında alkışlanacak yayıncılar olduğu. Medya'nın saygı göstermesi gereken kaynaklar olduğu. Kimsenin küçümsememesi gereken, "blogcu işte" deyip geçiştirmemesi gereken kişiler olduğu, çünkü blogcuların medyanın yeni balık çiftliği değil kaynağı olduğu, gelecekte Internet yayıncılarını küçümsedikleri taktirde kaynaklarının kurutulacağının farkında olmadığı tartışılıyor/tartışılacak vs.

Şunu demek istiyorum nasıl ülkemizdeki büyük haber gazeteleri özellikle bloglardan aldıkları haberleri yayınlıyorsa, bu blogların önemini fark edip onlara saygı duyması, küçümsememesi ve onları da yayıncı olarak kabul etmesi gerekiyor. Çünkü bu camiadan önemli ölçüde besleniyorlar. Çünkü Internet mükemmel bir pazar...

not: konuyu makale, deneme, şiir yazıp, resim yapan.. Yaptıklarını bloglarında yayınlayan kişilerin de sanatçı olarak görülüp öyle kabul edilmesi veya en azından öyle bir öngörüyle yaklaşılması gerektiği tarafına da paralel olarak taşıyabileceğimizi de söylemek istiyorum.


Bu yazı 6 Aralık 2007 Perşembe günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Yeşil adam ve Blog nedir? Blogcu kimdir? üzerine…” için 3 yorum yapılmış

  1. eda suner tarafından Ara 6, 2007 tarihinde yapılmış

    çimen suyumu içmiş acep olur ya bunlar sağlıka dına içer valla

  2. Gazoz tarafından Ara 8, 2007 tarihinde yapılmış

    Yeşil terleyen adam ya da ne ise işte, başlık çok ilginçti ama yazının devamı başlığı bile unutturacak kadar ilgi çekiciydi. Okuduktan sonra ben de kendi bloglarım için bir iç muhasabe yaptım. Çok güzel bir yazıydı.

  3. Hakan tarafından May 10, 2010 tarihinde yapılmış

    çok ilginç bir yazı, teşekkürler

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!