Aralık, 2007 tarihli arşiv

İki seçme film birden.. Frágiles & The Fountain

Haftasonu kendime harika bir DVD şöleni verdim. Arka arkaya 2 film izledim. Bir tanesi İspanyol yapımı İngiltere'de geçen gerilim filmi Frágiles - Kırılgan diğeri de romantik bir Amerikan yapımı The Fountain - Pınar (Ab-ı Hayat, Hayat Suyu, Hayat Ağacı).

Fragiles

Yazının devamı.. »

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukle…

Tarayıcısı üzerinde sık kullanılanlarım özelliğini kullanmayan yoktur. Yararlı bulabileceğiniz bir link size de denk gelebilir. Sık sık ziyaret ettiğim siteler zaten aklım ve elim kombinasyonuyla ziyaret edildiği için sık kullanılanlarda genelde yer almıyor. Aşağıda ki liste daha çok bi kenara not alayım lazım olur dediğim linklerden küçük bir kısmı...

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleWeb tasarımcıların işine yarayacak 25 kod parçacığı. Eğitsel Blog isminde bir blogda yayınlanmış 25 adet kod ve devamı da yayınlanmış sanırım. Uzun zaman önce not almıştım. Ajax oylama sistemi, ajax iletişim formu, form stilleri, buton tasarımları, resim yerleştirme, css yuvarlak köşeler, css konuşma balonları, css tab gibi yararlı kodların listelendiği bir sayfa.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukleWindows Xp'yi hızlandırmak için 10 basit yol. Yine yararlı bir blogda karşılaştığım Windows Xp işletim sisteminizi hızlandıracak 10 güzel ipucunun olduğu bir sayfa. Indexleme sistemini kapatmak, görüntü ayarları optimizasyonu, klasör gezinimini hızlandırma, bellek/ram kullanımı, Internet bağlantı optimizasyonu, pagefile dosyasının optimizasyonu, masaüstü resminin kaldırılması, gereksiz fontların kaldırılması gibi 10 temel metodu anlatan bir sayfa.

Naçizane sık kullanılanlarımdan bir bukle136 Seo taktiği/aracı. Bu sayfa oldukça fazla işime yaramıştı. SEO hakkında inanılmaz güzellikte bir kaynak. Hatta yarışmaya katıldığım www.r10.net küresel ısınmaya hayır seo yarışması sayfasında bu yararlı SEO araçlarından oldukça fazla yararlandım. Bu arada yarışmada şu an 12. sıradayım..Alexa page rank aracından tutun da SERP kayıtlarına kadar 136 tane yararlı seo ile ilgili bağlantıyı bulabilirsiniz bu sayfada. Yazının devamı.. »

Çok mutlu oldum ya Hu…

Yaklaşık on dakikadır ağzım kulaklarımda. Öylesine sayfalar arasında gezinirken bir resim sitesine rastladım. Resimler arasında kaybolmuşken bir resime, hareketli bir resime diğer resimlere baktığım süreden daha fazla süre boyunca baktığımı farkettim. Önce durdum son bir kez daha baktım.. Suyun kaldırma kuvvetini bulan Arşimed gibi bir keyif bürüdü içimi. Yıllardır düşündüğüm bir soruya cevap buldum. Evet yıllardır sorduğum sorulardan birinin cevabını aldım.

Yazının devamı.. »

WordPress – Tema Türkçeleştirme nasıl yapılır?

WordPress temalarını Türkçeleştirme ile ilgili sorularla oldukça fazla karşılaşmaya başladım. Hazır Türkçe WordPress şablonunun fazla bulunmaması, temaların sürekli güncellenmesi, yeni temaların çıkması Türkçe WordPress kullananların bu temalara rağbet etmesi Türkçeleştirme ihtiyacını arttırıyor. WordPress Teması Türkçeleştirmesini yapanlar çok fazla taleple karşılaşıyor ve tüm isteklere cevap veremeyebiliyor. Son olarak Esin'in de merakı üzerine WordPress Temalarının nasıl Türkçeleştirdiği konusunda bir yazı yazmak istedim. Piyasada böyle bir yazı var mı yok mu bilmiyorum ama en basit şekliyle anlatmaya çalışacağım. Kafa karıştırmamak için ayrıntıya çok girmek istemesem de bazı önemli ayrıntıları verebilirim sanıyorum. Neyse.

WordPress 2.3.1 güncellemesi yaptığınızı yani WordPress'in 2.3.1 sürümünün Türkçe versiyonunu kullandığımızı varsayıyorum. Öncelikli işimiz kendimize uygun bir tema seçmek. WordPress 2.3 ile gelen bazı özellikler (etiket bulutu başta olmak üzere) temaların da temelde değişmelerine yol açtı. O yüzden WordPress 2.3 ve sonrasını kullanıyorsak bu sürüme uygun temaları seçmemiz gerekiyor. WordPress 2.3 ve üzeri sürümler için uygun temaları "Tema Uyumluluk" listesinden bulabilirsiniz. Öncelikli işimiz kendimize uygun bir tema seçmek demiştik. Tema Uyumluluk listesini açıyoruz. A-Z arası (Compatible WordPress 2.3 Themes) ilk bölüm WordPress 2.3 ve üzeri için tam uyumlu. 2. kısımdaki listede ise bazı sorunlar olmasına rağmen çalışan temaları göstermekte. Biz sorun çıkmasın diye ilk kısımdan seçiyoruz. Yazının devamı.. »

Duyun Bizi – Organ Bağışı Kampanyası

 

Ölürken başkasına hayat verin…

BÖHAK Organ Bağışı konusuyla ilgili olarak bir adım daha atıyor. "Duyun Bizi - Organ Bağışı Kampanyası" 10 Aralık 2007'de başlıyor. Düzenlenecek kampanyanın kararı "Duyun Bizi - Organ Nakli Çözüm Bekliyor" panelinde alınmıştı. Bu kararın alınmasında öncelikli sebep, diğer ülkelere göre bizim ülkemizde toplam bağışçı sayısının azlığının yanısıra kadavra kaynaklı bağışın daha az yapılıyor oluşu olabilir. Organ bağışı konusunda da ilerlememiz gerektiği ortada görünüyor. Düzenlenecek kampanya hakkında -yakında duyurulacak- ayrıntılı bilgiyi derneğin resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!