Adımla değil yaptıklarımla anılmak istiyorum…

Evet istiyorum…Başlığı gören ne düşünecek bilmiyorum ama bu megaloman cümle benden önce defalarca sayısız yerde zaten kullanılmış. Hatta o kadar klişe bir cümledir ki -takip edenler bilir Yiğit Özgür'ün minik bir karikatüründe medyaya demeç veren bir eşek "adımla değil yaptıklarımla anırmak istiyorum" diyordu- karikatürlere bile konu olmuştur.. Çok aradım o karikatürü ama bulamadım. Benden önce büyük G'de bi arama yaptığımda (merak ediyorsanız) kelamı edenler: DTP'nin desteklediği bağımsız millet vekili adayı Sabahat Tuncel, milli haltercimiz Halil Mutlu, süper starımız Ajda Pekkan, "Derviş" filmi oyuncularından Ruhi Sarı, Berlin yabancılar sorumlusu Günther Piening, seksi sarışın Yeliz Yeşilmen (Hürriyet gazetesinin verdiği sıfatıyla) vs. vs. Yani söz gerekli gereksiz ağızlarca kullanılmış. Ben de medyaya demeç veren ünlü bir düşünür?!? gibi böyle diyorum "Adımla değil yaptığım işlerle anılmak istiyorum" peki ne yapmışım ben, neyle anılmak istiyorum? Mesela çok güzel dandik pasta yaparım, körili tavuk hatta öğrenci usülü chili yaparım. Nerden mi çıktı? Medyaya demeç veriyorum sayın efendim. Blog küresinin değerli medyasına.. Blogların kişisel gazeteler olduğu artık gün gibi ortada. Her blogger potansiyel araştırmacı gazeteci artık. Dolayısıyla bizim de bir magazin dünyamız bizim de bir haber dünyamız var..

Neyse.. Blog küresinin magazin-eleştiri medyasından Günün Bloğu benden bahsetmiş.. E tabak boş gönderilmez ben de Günün Bloğu sayfasını eleştirmek yerine onu hazırlayan Ufuk Aykut kişisinin bloğundan bahsedeyim diyorum. Ufuk Aykut kişisi 85 doğumlu müstakbel turizmci genç bir öğrenci, genç bir web girişimcisi.. Ülkemizdeki ben de dahil diğer tüm genç web girişimcileri gibi o da kendi çapında blog yazıyor, site açıyor, site kapıyor. Günlüğünü İnglizce de yazarak tüm dünyaya açılıyor. Aynı, günü gününe yaptıklarını yazan Barış gibi o da gündelik yaşantısından alıntılar sunuyor bizlere. Bloğunu iki dilde yazması, güzel tasarımı, seo hastalığı ve hazırladığı günün bloğu projesi ile editör notu olarak benden 8 alıyor. Alexa üzerinden linklerini yönlendirmesi ve diğer seo ayrıntılarını göz ardı etmemesi nedeniyle ayrıca tasarımdan 9 puan alıyor. Buradan günün bloğu sayfasında günlüğümden bahsettiği için teşekkür ediyorum..

Blograzzi diyorum sonrasında.. Hergün göz atma ihtiyacı hissetmeye başladım bu günlerde.. İyi mi kötü mü bilmiyorum. Ama gerçekten çok harika günlüklere rastladığımı bilmenizi isterim. Daha 2 gün önce Öteki Sinema isimli bir günlükle tanışmamı sağladı. Sinemayı seviyorum, sinema ile ilgili yazıları okumak daha çok hoşuma gidiyor. Öteki Sinema bloğu alt kültür sinema tutkunlarına hitab eden bir blog. Özellikle gece yarısı sineması ve b movie tarzı kültleşmiş yapımlardan hoşlananlar o bloğu da seveceklerdir.

Dedim ya bloglar kişisel gazeteler, dergiler gibi olmaya başladı son günlerde. Bu sosyal açıdan, insan dediğimiz dünyaya egemen olduğunu zanneden varlığın deneylerinin, yaşam biçiminin bir sonucu. Aynı insanın sosyal evriminde olduğu gibi İnternet dünyası da canlı bir organizma gibi evrimini gelişimini devam ettiriyor.

İnsanlar en başta tekti. Tek başına yaşıyorlardı sonra birleşip topluluk kurmaya, ateşin etrafında toplanıp birlikte yaşamaya, aile kurmaya kısacası toplumu oluşturmaya başladılar. Kalabalığa doğru bir yönelim oldu. Aileler, topluluklar, mahallileşmeler, kentleşmeler, ülkeleşmeler derken koca koca ortak yaşayan yığınlar haline geldiler. Sonra nasıl olduysa çağlar ilerledikçe önce aileler küçüldü, boşanmalar arttı, evlenmeden birlikte yaşamlar ve en sonunda yalnız yaşam boy gösterdi. İnsanlar kalabalıktan koparak kendi anarşist yalnızlıklarını ilan ettiler, dinsel anlamda çeşitlilik arttı, dini topluluklar yerine kişisel görüşler boy göstermeye başladı, inanç konusunda bile her insan ayrı bir tanrı oldu. Kısacası tek olana yönelim arttı. İnsanın dayanılmaz egosu diğer türdaşlarına karşı siyah bayrağı ele alıp tek başına hedeflerine ulaşmaya yönlendirdi. Aynı durum İnternet'te de söz konusu. Önce kurum/kuruluş siteleri vardı. Yerini daha sonra forumlara portallara bıraktı. Her İnternet sayfası kocaman bir topluluk, büyük bir kalabalık halini aldı. Ardından bu portallarda forumlarda  yöneticilerin sayısındaki artış, denetimlerin sıkı oluşu, insanların özgürce konuşamaması, günlüklerin yaygınlaşmasına neden oldu. Ve tek başına hüküm sürülen bloglar İnternet'te yerini aldı. Yani demem o ki; insanlar başlangıçta kalabalığa doğru yöneliyordu ama günümüzde içine doğru, yalnızlığa doğru, bireyselliğe doğru yöneliyor. Günlükler de bu sosyal davranışımızın bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Nereden nereye değil mi? Özetin özeti her konuda bir öze dönüş yaşıyoruz efenim. Belki merakımızdan, belki kıskançlığımızdan belli ki tek olandan gelmiş olmamızdan...


Bu yazı 17 Kasım 2007 Cumartesi günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Adımla değil yaptıklarımla anılmak istiyorum…” için 4 yorum yapılmış

 1. Ufuk Aykut tarafından Kas 17, 2007 tarihinde yapılmış

  Efendim,
  Blogumu incelediğiniz için teşekkür ederim,
  Şu an editör alımı yapacağız,ilgilenirseniz bekleriz :)

 2. buzcevheri tarafından Kas 18, 2007 tarihinde yapılmış

  Yazıya eklediğiniz “gif” süpermiş. Ona takıldım kaldım. “Alo, alo, alo, alo…” ya da “alua, alua …” Hangisi bilmiyorum ama bi on dakika bakakalmışımdır. =)

 3. eda suner tarafından Kas 21, 2007 tarihinde yapılmış

  Çok güzel demişsin hem yazıda hem başlıkda ve en son satırda. Sonuçta kişinin blogu isteyen istediğini yapar ama birilerinin blogunu kötülemek beyninizi doğuya kullanmak yerine kuş beyinliği olduğunuzun ispatıdır.Dikkat etmedin sanırım Onur’Cum neyse önemli olan bizler şeyler yapabiliyormuyuz okuyan insanlar sadece blogcular değil inan bana bana gelen ziyaretçilerin %80 i web okuru bu nedenle süreki güzel şeyler sunmamız ,birbirimizin başarısını kıskanmak yerine kaliteli şeyler yazmamız ve paylaşımcı olmamız şart. Sevgiler

 4. Murat Tolga Şen tarafından Mar 29, 2008 tarihinde yapılmış

  Selamlar ve sevgiler Onur,
  Blogum Öteki Sinema’dan yazınızda bahsetmeniz sebebiyle çok teşekkür ederiz. Bende sizin blogunuzu çok beğendim kendi bağlantılarıma ekliyor ve orjinalitenizden dolayı kutluyorum.

  (Öteki sinema şu anda blogcudan ayrılmanın yollarını arıyor ve http://www.otekisinema.com üzerinden test yayını yapıyor. her türlü WP iyileştirmesi için yardıma açığız.)

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!