Dövme – Tattoo

Dövme yaptırmış Yakuzalar (Tattoed Yakuzas)Dövme ile ilgili bir yazı yazmak uzun zamandır aklımdaydı. Bugüne kısmetmiş. Daha önce bahsedip bahsetmediğimi bilmiyorum ama kısa bir anımı aktarmak istiyorum. Dövme yapan arkadaşlarımdan bir tanesi özel bir işyeri olmadığı için genelde müşterisini alıp bize geliyordu dövme yapmaya. Bir gece aradı ve ertesi sabah yine bir müşterisiyle geleceğini söyledi tereddüt etmeden "ev derli toplu buyur gel" dedim. "Ama bu sefer başka" diye devam etti. "Müşterim bir Çinli". "Tamam sorun yok" dedim. "Ama akrabaları da burada" dedi "6-7 kişi geleceğiz". Güldüm ve "olur" dedim..

Ertesi gün sabahı kapı çaldı önde arkadaşım arkasında da 5-6 çekik gözlü yaş ortalaması 30-35 adamlar. Öeh dedim Çinliler işgale geldi. Ciddi ciddi filmlerdeki gibi başı öne doğru eğilerek selam verdiler buyur ettim. Adamlara hoşgeldin demek olmaz belli ki anlamayacaklar. Welcome demek te bana saçma geldi. Neyse geçtiler salona kelli felli 5 tane çinli. Dövme yaptırmak isteyen genç taş çatlasa 20 yaşlarında. Beckham'ın ensesindeki dövmeyi yaptırmak istiyor. Konunun aslı şuymuş; Çinlilerden bir tanesi Türkiye'de evli, burada yaşıyor. Akrabaları tatile gelmiş bizim dövmeci arkadaşla da tanışıyorlar, iyi dövme yaptığını biliyorlar "gelmişken yaptıralım demiş" bu genç olan. Çok ama çok az İngilizce biliyordu aralarından 1-2 si. Çay kahve ikram etmek istedim suyla yetinip kalktılar. Genç oğlanı da bizimle tek başına bırakıp işin biteceği vakit geri dönmek üzere ayrıldılar. Hiç İngilizce bilmeyen gençle anlaşmamız önce zor oldu. Dövme yapacak arkadaşım aletlerini temizledi ve işine başlamadan süreci anlatmak istedi. Söyleyeceğimiz 3-5 cümleydi sadece. "Biraz acıyabilir dayanman gerek, hareket etme, dik dur" vs.. E şimdi bizim Amerikalı Çince bilmiyor, ben desen Türkçe'yi unutmamak için günlük yazan biriyim girdik İngilizce-Çince İnternet sözlüklerinden birine.. "Acı yok, biraz acı, hareket etme, dik dur" gibi basit eylemlerin karşılıklarını bulmaya çalışıyoruz. Adam ne göstersek gülüyor "oh yes yes" diye 2 saat sürdü iş. Bittiğinde gerçekten çekilen zahmete değmiş Beckham'ın ensesindeki dövmenin birebir aynısı olmuştu. Akrabaları geldi onlar da beğendi mutlu mesut ayrıldılar. Bizim sanatoryuma uğrayan garip kişiler arasında yerlerini aldılar.

Ester Adası ve Maori yerlilerinin kullandığı dövmeler (Easter Islands-Maori Tattoos)Gelelim Dövme - Tattoo konusuna. Nereden çıktı bu konu diye soracak olursanız arşivimi kurcalarken 10.000'den fazla nadir bulunan bir dövme kataloğum olduğunu farkettim. Bizim dövmeci arkadaş için toplamıştım hepsini 800 mb civarı dövme resmi. İnternet'te inanılmaz sayıda yapılan Tattoo ve Dövme kelimesi olduğunu gördüm küçük bir araştırma sonucu bir alanadı alıp elimdeki dövme örneklerini yayınlayıp para kazanmayı düşündüm. Önce küçük çapta bir araştırma yaptım alan adları konusunda. İçerisinde tattoo geçen binlerce site buldum ve çoğu yıllar önce açılmış siteler. Onların arasından sıyrılıp sağlam ziyaretçi çekebilmek zor geldi açıkçası ben de siteyi yapamıyorum bari bir yazı çıkarayım dedim ve başladım...

Antik Çağlarda yerlilerin yaptığı dövme (Ancient times making of tattoo)Efendim Dövme kelimesi Türkçe bir kelime, anlamak kolay dövmek fiilinden geliyor. Kelimenin batı dillerindeki karşılığı Tattoo ve geldiği yer ise Tahiti.  "Ta" kelimesi el anlamına geliyor "tata" deyince el-el anlamı var. Dövmenin yapılışında küçük el vuruşları gerekir. Deriye desen işlenirken en ilkel olanda küçük bir çekiç ve sivri bir objeyle deri üstüne küçük vuruşlarla yapılır. Dolayısıyla yapılan eylemden gelen "el-el" ismi kullanılmıştır. Sona gelen "U" kelimesi -kelime diyorum çünkü o bölgedeki çoğu dillerde kelimeler hecelerden oluşuyor- renk anlamına geliyor. Yani renk ve el-el kelimeleri dövmeyi anlatıyor. Dediğim gibi Avrupa dillerinde tattoo kullanılmasının nedeni bu. Dövmenin tarihine bakıldığında çok eskiye gidilebiliyor.

Kar Adam Ötzi Mumyası ve Dövme (Oetzi and his tattoo)Mısırda bulunan mumyalarda, Eski Çin'de, Afrika'da, Güney Amerika'da, hatta yüzyıllarca buzların altında korunmuş olarak bulunan insan cesedi Ötzi'nin (İsa'dan önce 3300lere kadar gidiyor yaşı)  üzerinde bile dövmelere rastlanmıştır. Antik çağlarda ve yerli kabilelerinde dövmenin kullanılışı genellikle dini amaçlara hizmet ediyordu. Eski Çin yazıtlarında, hikayelerinde sağ dirseğe ve spinal kolona yapılan dövmelerden bahsediliyor. Antik Hindistan ve Antik Mısır'da kına dövmeler kullanılıyordu. Avrupa'da ise yoğun yapılan dövmenin kökleri German ve Keltik kavimlerine kadar gidiyor. Sezar, Gallic Savaşları'nı anlatan ünlü kitabı V'de dövmelerden bahsediyor. Aynı şekilde 10. yüzyıldan kalma bir kitapta İskandinav savaşçıların tırnaklarından boyunlarına kadar ağaç motifleriyle dövmeli olduğu yazıyor. Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinde ise dövmeleri olanlar genelde Orta Doğu'da görüldüğü için hoş karşılanmıyordu bu yüzden daha çok kölelere yapılan bir işaretleme şekliydi. Hristiyanlık yayılmaya başladığında Paganizm'e özgü görülen dövme, Pagan inanışını ortadan kaldırmaya yönelik hareketler neticesinde yasaklandı, günah sayıldı. Japonya'da ise dövme İsa'dan önce 10.000lere kadar uzanıyor. Sadece 1603-1868 yılları arası dövme, yapılan mesleği belirtmek amacıyla kullanılmış Japonya'da.

En çok dövme yaptıran insan - Guinness Rekorlar Kitabından (Most tattooed person - Guinness World Record)Dini açıdan dövmeye baktığımızda Yahudilerin neredeyse tamamında yasak olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi konusunda emin değilim ancak bildiğim bir konu da onlara göre Tanrı dışlanan bir varlığı vücudunda bir harfle işaretleyip yer yüzüne gönderiyordu ve lanetliyordu. Dolayısıyla deri üzerine işaret koymak hoş karşılanmıyordu onlarca. Hatta Eski Ahit'in 3. bölümünde (çeviri doğru olmayabilir) "Vücudunuzun üzerinde ölümcül uzunca bıçak yaraları açmayın, derinizi işaretlemeyin. Ben Tanrıyım" gibi bir ayet geçiyor. Hristiyanlığa baktığımızda yine Eski Ahit'i baz alarak derinin üzerine işaretler çizilmesi hoş karşılanmıyor. 

Kına Dövme (Henna Tattoo)Müslümanlıkta da benzer biçimde Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin günah olduğu belirtiliyor ancak diğer dinlerde de olduğu gibi dövmenin yasak olduğu belirtilmediği gibi hakkında bir bilgi bulunmuyor. Ancak zamanının İslam alimlerince Allah'ın yarattığını değiştirmek olduğu için yasak olduğu, günah olduğu belirtiliyor. Günümüzde ise İslam Profesörü Süleyman Ateş; İslamda mekruh (hoş olmayan bir şey) olduğu ama Kuran'ın bir yerinde geçmediğini belirtir ve Hz. Muhammed'in "Önce kendi vicdanınıza danışınız" sözü üzerine ibadette önemli olanın gönülden Allah'a yönelmek olduğunu herhangi bir şeyin buna engel olamayacağını belirtmektedir.

Prison Break dizisindeki Michael karakterinin abisini hapisten kurtarmak için vücuduna yaptırdığı kaçış planı dövmesi (Prison Break - Michael’s Tattoos)Günümüze kadar dövme karanlık ve antik çağlar dışında modern dünyada mezhepleri, çeteleri, işlenen suçları, herhangi bir gruba mensup olunduğunu, sevgi gösterisini, askeri konumu belirtmek amacıyla kişisel tercihle kullanılmıştır. Örneğin New York Skinheadleri (Amerika'daki nazi gençler) birbirlerini tanımak için oy-oy boots (oy-oy boots kalın tabanlı postallar) ve New York beyzbol forması giymiş elinde beyzbol sopası taşıyan bulldog köpeği dövmesini kullanırlar.

Dövme günümüzde (işlemeye göre iğne sayısı değişir) 5 iğneli el dövme makinesi kullanılmaktadır. Çok ince iğnelerin aletin ucundan girip çıkmasıyla deriye mürekkebi işler. Gölgelendirme ya da geniş alanları taramak için daha çok iğne kullanılır. Birazdan değineceğim tehlikeler sebebiyle dövme aletinin sterilizasyonu oldukça önemlidir. Aletin bulunmadığı hapishanelerde ise dövme genelde içi çıkarılmış kalemlerin ucuna toplu iğne takılarak gayet steril olmayan bir ortamda gerçekleştirilir. Mürekkebi için günümüzde her ne kadar zararlı olsa da karbon içerikli mürekkepler kullanılmakta hatta bazı bilinçsiz kişilerce daha tehlikeli olan ağır metaller itiva eden mürekkepler kullanılmaktadır.

Dövme Makinesi (Tattoo Machine)Sağlık konusunda zaman zaman ciddi tehlikeler taşımaktadır dövme. Bilinçsiz kişilerce yapıldığında ve sterilizasyona dikkat edilmediği taktirde ölümcül bile olabilmektedir. İğneler deriye girip çıktığı için steril edilmemiş iğneler enfeksiyona yol açabilir ayrıca bazı kişilerce dövme mürekkebine alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Dövme yapıldıktan sonra yapılan yüzey bir çeşit yara taşıdığı için temizliğine özen gösterilmediğinde yine enfeksiyon riski taşır. Ayrıca kan yoluyla bulaşan hastalıklar (Tetanoz, AIDS, vs..) yine steril olmayan koşullarda yapılan dövmelerde kolaylıkla bulaşabilmektedir.

Geçici Dövme ise daha çok deri üstüne boya, mürekkep, kına sürülerek yapılan dövmelerdir ve 2 hafta ile 2-3 seneye kadar kullanılabilmektedirler. Son günlerde yeni bir tür olarak güneş yanığı şeklinde de dövmeler yapılmaktadır.

 

 

Jack Sheppard - Lost dizisinden dövmeleriyleDövme Sildirme konusunda ise çok zor bir eylem olduğu bilinmektedir. Uzun zaman sonra dövmesinden sıkılmış, dövmesi deforme olmuş, inançları değişmiş kişiler dövmelerini sildirmek için oldukça masraf yapmakta ve tam sonuç alamamaktadırlar. Dövme sildirme işleminin sonucu %95 lik başarı elde edilmektedir. Cerrahi müdahale gerektirir. Günümüzde bu işlem lazerle yapılmaktadır. Dövme sildirmek yerine üzerine yenisini yapmak daha kolay olmaktadır.

Uzaylı Dövmesi (Alien Tattoo)Dövme yaptırmadan önce fazlasıyla düşünmek ve yaptırılacak dövmeyi iyi seçmek gerekir. Günümüzde özellikle gençlerin rağbet ettiği dövme daha sonradan sorun oluşturabilecek, geri dönüşü zor bir eylemdir. Yine dövme yaptırmaya karar verdikten sonra işin uzmanına, steril koşullar altında yaptırılması gerekir. Günümüzde en çok yapılan dövme çeşitleri, tribal dövmeler, ejderha dövmeleri, dini ve milli sembol dövmeleri (haç, ay, yıldız), kelebek dövmeleri, çiçek dövmeleri, peri dövmeleri, melek dövmeleri, kalp dövmesi, kuru kafa dövmesi, yunus dövmesi olmaktadır.

Aşağıda kendi arşivimden derlediğim dövme galerisi yer alıyor, göz atabilirsiniz örnekler hoşunuza giderse elimde 13000 resimlik bir arşiv olduğunu ve satabileceğimi bilmenizi isterim. Elimdeki bu dövme kataloğu ile ilgilenir ve satın almak isterseniz benimle iletişim sayfasından bağlantıya geçebilirsiniz tüm resimlerin toplamı 750 mb civarıdır ve aşağıdaki galerideki vücut üzerindeki fotoğrafların yanı sıra taslaklar yani işlenmemiş resimler de mevcuttur. 

 

We cannot display this gallery

 Yazı hoşunuza gittiyse link vermek şartıyla alıntı yapabilirsiniz... Yazı tamamen tarafımdan derlenmiştir.


Bu yazı 15 Kasım 2007 Perşembe günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Dövme – Tattoo” için 12 yorum yapılmış

 1. yeldegirmenlerinekarsi tarafından Kas 16, 2007 tarihinde yapılmış

  çok uzun ve gerçekten kapsamlı, alınıp bir tarafta saklanılması gereken bir yazı olmuş… uzun olması okunması açısından bir dezavantaj ama olsun, ellerinize sağlık…

  dövme, ” Allah’ın yarattığını değiştirmek ” açısından günah deniyor ama, dövme de, insanların takı takmak, makyaj yapmak gibi bir süs ihtiyacı bence… asıl sorun olan ve eleştirilen dövme konusunda yaşanan abartı olmalı.. yoksa bence sırta veya kola, uygun bir dövmenin, dini açıdan sakınca oluşturacağını sanmıyorum…

  bu yazıya ayrıca dönüp, daha dikkatli okumak istiyorum sonra…

  tekrar elinize sağlık!

 2. Onur Pay tarafından Kas 16, 2007 tarihinde yapılmış

  Yorumunuz için teşekkürler. Toplumun dövme konusuna bakış açısını biraz genişletmek isteğiyle yayınladım doğrusunu söylemek gerekirse. İkna edilmek istendiği taktirde kabul etmeyen ya da karşı çıkan kesime öne sürülebilecek tam bir açıklama yapamıyor insan. Yani biri sorduğunda neden dövme yaptırıyorsun diye gerçekten açıklamak zor oluyor. Ama bu eyleme karşı çıkan tabulardan en büyüğü olan dinin kullanılması yani dövme yaptırmak günah denmesi üzüyor. “İstiyorum ve yaptırdım” cevabı yetmeli. Aynı durum erkeklerin saç uzatmasıyla da ilgili. Tatmin edecek bir cevap söz konusu değil. Kabul etmeyen, hoş karşılamayan tarafın en azından karşı çıkmaması, kişisel isteklere saygı göstermesi gerekiyor. Sonuçta saç uzatmak, dövme veya çeşitli aksesuarlar kullanmak kişiyi tanınmaz hale getirmiyor.

  Bu arada akismet’in yorumunuzu spam olarak gördüğünü bilmenizi isterim. E-mail adresinizden veya başka kullanıcıların yorumlarınızı spam olarak bildirmesinden kaynaklanıyor olabilir. Genelde kontrol ederek silsem de spam yorumları, bazen, özellikle “çok olduklarında” hiç kontrol etmeden tümünü sil diyorum… Yorumunuz için tekrar sağolun.

 3. can tarafından Ara 23, 2007 tarihinde yapılmış

  merhaba. İStanbul içerisinde öğrenci fiyatına :) dövme yapan bırılerı varmı ? :))

 4. Reda tarafından Şub 1, 2008 tarihinde yapılmış

  Bende bir Dövme sanatçısıyım profesyonel bir şekilde işimi yapmaya çalışıyorum.Desen konusuna gelince elimde baya bir desen var isteyenle takas edebilirim yazın çok güzel olmuş ama yapım konusunu biraz daha araştır dostum emeğine sağlık genede

 5. Zenger Özer tarafından Şub 28, 2008 tarihinde yapılmış

  reda arkadaş dövmeci olduğunu yazmış.bn de dövme yaptırmak istiyorum ama sizin de dediğiniz gibi enfeksiyon riski ve şu dini vecibeler beni biraz kasıyor.arkadaş profesyonel olduğunu yazmış eğer müsaitse bi görüşelim şu dövme işini.elindeki desenleri olmassa bnim msnme gönderebilirse sewinirim

 6. emre tarafından May 20, 2008 tarihinde yapılmış

  ‘ Hocam gerçekten 10 numara olmuş yazınız.
  Ewet bende bi kaç tane dövme war ve dövme severler olarak artık halktan gelen tepkilerden gerçekten sıkıldık,tabi bazılarımız takmasada insan sıkılıo bilmiorum belki yaptıramayanların kıskançlıgından mıdır nedir insana cinnet gecirecek duruma getiriyorlar ama herşeye ragmen bu bi tutku işi ve bu işde her ne kadar saygı duyan warsa bizde onlara saygı duruyoruz … emeginize saglık bizi bilgilendirdiniz

 7. msutafa tarafından Ağu 7, 2008 tarihinde yapılmış

  abı gercekten elınıze saglık cok guzeel bende 14 yasındayım dovme yaptırmak ıstıyorum olurmu acaba.!

 8. ni! tarafından Ağu 27, 2008 tarihinde yapılmış

  merhabalar
  canım on sekız yasındayım cok fazla dovme yaptırmak istiyordum ve kendımı co guzende hıssettıgım bı yerde yaptırdım ,yazıları cok sevdıgım ıcın boynuma yazı yazdırdım jeux d en fants olması gereken yazı ef vants olarak yazıldı ıkı harfın yanlıslıgı ıle kafayı sıyırdım ama duzeltılecek ,sonra ben bunu yazdırmak amaclı gıtmemısken son anda dusunmeden bır hevesle bunu yazdırdım cunku cok sevdıgım bır fılmın adı,vesu vecıbeler..mevlana ne demıs :) fıkırlerınle var olursun ancak gerısı et ve kemık yığını…
  ve bızım dınımız bır dovme yuzunden adam asmas :):)
  ve ben dovmemı su anda sevmıyorum cunku yazdırmak ıstedıgım gercek seylerı unutup baska bı sey oldu ama yapılcak bı sey yok aksesuar olarak hos duruyor ,yad sevmek zorundayım kendımı kandırıyorum,bu yuzden burada paylasmak ıstedım kafam karısık ıcı sıkkın ,,yardım!

 9. DİLEK tarafından Mar 13, 2009 tarihinde yapılmış

  bende yazı yazıdrdım aslında uzun zaman düşündüğüm ve yazı olması karar verdiğim şeyi yaptırdım ama genede abartımı oldu keşke biraz daha düşünsemiydim diye yiyip bitiriorum kendimi alışmayı umut ediorum çok büyük mü oldu acaba diyip duruyorum sanırım delirdim :) imdatttttt

 10. ismail tarafından Tem 12, 2009 tarihinde yapılmış

  slm bir arastirma yapmanizi isticem nerde ne arayacigimi bilmiyorum o yuzden bu konuda basarisiz oluyorum cesit cesit dovme boyasi varmis kimi suyu geciriyormus kimi gecirmiyormus onu bulursaniz eyer cok iyi olur sahsen kendim dovme yaptirmak istiyorum ama bu konuyu iyice arastirmadan da cesaret edemiyorum.kimilerine gore dovme boyasi suyu gecirmiyor ve kusul abdesti gecerli olmuyormus ve soylenene gore bir boya varmis suyu geriyormus onun arastirmasini yaptim ama bi sonuca ulasamadim bi yardimci olursaniz cok minete gecer eyer bir sey bulursaniz msn den bilgileri verebilirsiniz tesekurler iyi gunler

 11. burak tarafından Tem 20, 2009 tarihinde yapılmış

  arkadaşlar 18 yaşımdayım…dövme yaptırmak istiyorum ama ne şekil yada yazı tarzında aklıma birşey gelmiyor bana yardımcı olabilirmisiniz acaba dövmeyi omzuma yada koluma yaptırmayı düşünüyorum yardımcı olacak arkadailar varsa msn adresime resimleri gönderebilirlermi??msn adresim buraq_@hotmail.de şimdiden teşekkür ederim..

 12. Yusuf KISA tarafından Kas 21, 2010 tarihinde yapılmış

  yorumlarıda okudum 16 Kasım 2007 tarihinden başlıyor.20 Temmuz 2010 tarihinde bitiyor bende 21 Kasım 2010 olayım dedim.Çok güzel bir paylaşım yapmışsınız.Kendiniz derlemişsiniz.Fazla uğraşmış olmalısınız.Fakat muhteşem olmuş.Bu yazıyı not edeceğim.Siteme ekleyeceğim.Fakat kaynak olarakta sitenizi gösterip link’te vereceğim.Teşekkürler Onur Bey

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!