Ah bir zengin olsam…

Can sıkıntısı nelere kadir. Antikalarla ilgili seyr-ü sefer ederken İnternet'in serin sularında birden pahalı zamazingolara kafam takıldı ve biraz kurcaladıktan sonra aşağıdaki liste ortaya çıktı.

Dünyanın en pahalı kitabı Codex Leicester

Dünyanın en pahalı kitabı Codex Leicester: Codex Leicester Leonardo da Vinci'nin bilimsel yazılarının geniş bir kolleksiyonu. 1717'de satın alan kişi tarafından isimlendirilmiş. İçerisinde da Vinci'nin 30 bilimsel makalesinden yazılar yer almasının yanında  fosillerin neden dağlarda bulunduğu, suyun hareketi, ayın parlaklığı gibi bilimsel konular da yer alıyor. Kitap 18 yapraklı bir defter gibi. Her sayfa ikiye katlanmış ve yazılar katlanmış yüzeylere yazılmış. 72 sayfalı bir kitap oluşmuş böylece. Leonardo'nun el yazısıyla ve ona özel ayna yazısıyla yazılmış. Kitap 1980 yılında sanat kolleksiyoncusu Armand Hammer tarafından satın alınmı ve Codex Hammer olarak isimi değiştirilmiş. Asıl ilginç kısım bu kitap 1994 yılında Bill Gates tarafından açık arttırmayla 30.8 Milyon dolara satın alınmış. Bu fiyat kitabı dünyanın en pahalı kitabı yapıyor. Gates kitabı aldıktan sonra ismini tekrar Codex Leicester olarak duyurmuş. O yıldan sonra çeşitli zamanlarda büyük sanat merkezlerinde kitap sergileniyor. En ilginç kısım ise Gates kitabı aldıktan sonra bazı sayfalar taranıp Windows 95 Plus çıkarken duvar kağıdı, ekran koruyucu olarak kullanılmış. Kitap içerisinde Galata Köprüsü ile ilgili taslaklar da yer alıyor.

Dünyanın en pahalı sinema filmi Spiderman III

Dünyanın en pahalı sinema filmi Spiderman III: Bana üzücü gelse de bugüne kadar en fazla para harcanan film resmi olarak Sony'nin sadece prodüksiyon için 350 Milyon dolar harcırahıyla Spiderman III seçilmiş. Spiderman III 890 Milyon dolar hasılat bıraktı. Böyle düşününce harcanan paranın pek anlamı kalmıyor. Ama yine de bu kadar hasılatla bile en çok hasılat bırakan 12. film olarak yer alıyor.

Dünyanın en pahalı saati Patek Philippe Cep Saati:

Dünyanın en pahalı saati Patek Philippe Cep Saati: Patek Philippe ve Şirketi dünyanın en pahalı saatlerinin markası. Çoğu kolleksiyoncu Patek Philippe cep saatlerinin dünyanın en iyisi olduklarını kabul ediyor. Albert Einstein bile Patek Philippe müşterisiymş. Firma Amerikan bankacı Henry Graves Jr için çok karmaşık 24 fonksiyonlu bir cep saati üretmiş 1900 yıllarda. Ölümünden sonra 1999 yılında bir açık arttırmayla saat 11 Milyon dolara alıcı bulmuş. Bu rakam saati dünyanın en pahalı saati yapıyor.

Dünyanın en pahalı i-pod’u

Dünyanın en pahalı i-pod'u: Bugüne kadar üretilmiş dünyanın en pahalı i-pod'u Norveçli Heyerdahl Juvelèr tarafından el işçiliği ve teknolojinin birleşimiyle oluşturulmuş. Dünyanın bu en pahalı mp3 çaları 18 Karat beyaz ve pembe altınla ve toplamda 4,30 Karatı bulan 430 elmasla süslenmiş ve fiyatını 41.000 dolara çıkarmış. Ürün sadece 1 adet üretilmiş.

Dünyanın en pahalı parfümü Clive Christian’s Imperial Majesty

Dünyanın en pahalı parfümü Clive Christian's Imperial Majesty: Clive Christian imzalı "Clive Christian's Imperial Majesty" isimli parfümü 215.000 dolara satışa çıkarılmış. Bu kadar pahalı olmasının sebepleri arasında 10 adet üretilmiş olması ve şişesinin Bacarat Kristalinden olmasıyla, etrafında 5 karatlık elmasla kaplı 18 ayar altın halka bulunuyor.

Dünyanın en pahalı cep telefonu “Le Million” Piece Unique:

Dünyanın en pahalı cep telefonu "Le Million" Piece Unique: Cannes Milyonerler fuarında tanıtılan  "Le Million" Piece Unique isimli telefon bir Rus işadamı tarafından eşi için 1 milyon euro'ya satın alınmış.

Dünyanın en pahalı domainleri

Dünyanın en pahalı domainleri: İnternette alan adları 9 dolardan başlıyor. Ama yıllar önce kayıt edilmiş bu domainlerin fiyatları en pahalılar listesine girmelerini sağlıyor. sex.com 11.000.000  business.com 6.000.000  asseenontv.com 4.000.000 altavista.com 2.640.000 Wine.com 2.400.000 creditcards.com 2.200.000 auto.com 1.800.000 vip.com 1.120.000 dolar olarak sıralanıyor. Gerçi son zamanlarda therecordbreakingdomain.com adresi üzerinde rekor denemesi yapılarak 12.000.000 dolara satılmaya çalışılıyor.

Dünyanın en pahalı otel odası ya da süiti Atlantis Otel

Dünyanın en pahalı otel odası ya da süiti Atlantis Otel: Bahamalardaki The Atlantis Otel, Atlantis Köprüsü süitinin geceliği tam 25.000 dolar. 10 odadan oluşan süit içerisinde el boyaması perdeler, eğlence salonu ve bolca altın bulunuyor. Süitin bu kadar pahalı olmasının nedenlerinden biri de köprü üzerinde bulunuyor olması ile her iki tarafından da müthiş manzarası olması.

Dünyanın en pahalı video klibi Scream

Dünyanın en pahalı video klibi Scream: Michael ve Janet Jackson'un Scream klipleri. Kibin yapımı için bay Jackson tam 7.000.000 dolar harcamış. Mark Romanek tarafından yönetilen klip hala dünyanın en  pahalı video klibi olmayı koruyor.


Bu yazı 13 Kasım 2007 Salı günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Ah bir zengin olsam…” için 1 yorum yapılmış

  1. eda suner tarafından Kas 13, 2007 tarihinde yapılmış

    Valla Bülent Ersoy gibi zengin olup Vertu kullanıcağımıza hiç olmasın dimi Onur

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!