Arghhh Değişiklik…

Arghhh Değişiklik… Mevsimler de değişiyor ya o bakımdan bu resim…

Saçını her ay farklı renkle boyayan hatunlar gibi hissettim kendimi. "Tema değiştirdim alt tarafı" gibi görünse de dün geceden beri uğraştığım wordpress sürüm güncellemesiydi. Şeytanın işi olmayınca hesabı, gecenin bir vakti sorgusuz sualsiz sürüm güncellemesi yaptım. Eski sürüm gerçekten eski bir sürümdü. Veri tabanını yedekledim, pluginleri kapattım, dosya yedeklerini aldım ve yeni sürümü kurdum. Herşey çok kolay görünüyor (du)...

İlk sorun temada başladı. Orda fatal error burada illegal function call... Temayı hale yola koymaya kalkışmadan uzun zamandır değiştirmek istediğimi hatırladım. Sebebi ise önceki temada fazla js olmasıydı. Yan menüler kayacak hoplayıp zıplayacak diye şaşalı bir temayı uyarlamıştım kafama göre. Sayfaların açılma süreleri uzuyor ve üzüyordu dolayısı ile. Ne yapayım? Daha az resimli daha az js'li bir tema bulup uyarlayayım istedim. Fena da olmadı doğrusu. Bob adlı vatandaşın hazırladığı http://www.blogohblog.com/ adresinden bulabileceğiniz siyah-beyaz temayı bızıkladım. Artık daha hızlı açılıyor. Bitti mi sorun peki? Tabi ki hayır. Pluginler desteklemedi bu sefer de yeni sürümü. Öeh deyip yeni sürüm plugin derdine düştüm. 2 tane ajax'lısı birbirini sevmedi. Anketle birlikte galeri eklentisini uyumlu kılamadım bir türlü. Derken süper bir galeri eklentisi buldum (buyurun süper galeri eklentisi). Sağ alt taraftaki yanar döner zımbırtı ilk heves. Hoşuma gitti dedim ya biraz dursun kalkar o da. Çok fazla ziyaret almaya başladım. Bu yüzden mümkün mertebede optimize etmem gerekiyor her şeyi. Ama 2. heves okunma sayılı, yıldızlı, istatistik eklentileri bu istatistik eklentilerinin en alasını Lesterchan.Net'ten bulabilirsiniz. Onlardan ala sistem harcayan yok.. Herneyse öyle böyle demek istediğim hoşunuza gitse de gitmese de tema değişti, sürüm değişti, eklentilerin bazıları değişti. Bi'nevi bahar temizliği olsun bunun adı ya da sonbahar modası. Değişimden yazı da çıktı böylece. Yeri gelmişken diğer plugin tedarikçilere de teşekkür edeyim: All in One SEO Pack (herşeyi için seo eklentisi), Akismet (wordpress spamla mücadele), Evermore (her yazıya devamını oku linki ekliyor), Google XML Sitemaps (ahh eskiden site haritaları ne zordu), If You Liked That... (bunu alan yanında bunu da aldı eklentisi), SRG Clean Archives (tüm yazılar tek sayfada linkli efektli arşiv eklentisi), WordPress Video Plugin (çok sık kullanmasam da youtube videoları entegrasyonu için gerekli) bu kadar işte. Buradan o arkadaşlara kocaman bir "thank you".. Ha asıl teşekkür öncelikle WordPress'e hemen ardından Türkçeleştiren, destek sağlayan WordPress-Tr ekibine. Offf link çiftliği oldu yine. Ama hepsi yararlı linkler efenim.. Güncelleştirme işi sandığım kadar korkutucu değilmiş.


Bu yazı 12 Kasım 2007 Pazartesi günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Arghhh Değişiklik…” için 2 yorum yapılmış

  1. buzcevheri tarafından Kas 12, 2007 tarihinde yapılmış

    Güncelleme sorunuyla ben de geçen hafta uğraştım. Korkulu rüyamdı. Ama talimatlara baka baka hiç bir sorun yaşamadım. Kullandığım tema ve eklentiler arasında da bir sorun çıkmadı.

    Sizin tasarımınız cidden çok güzel olmuş.Reklam yerleşimleri göz zevkini zerre rahatsız etmiyor. Sadeliğin şıklık olduğu kanaatindeyim. Artık vakit bulursam bende kendi blogumda bir kış temizliği yapacağım.

  2. Onur Pay tarafından Kas 12, 2007 tarihinde yapılmış

    Açıkçası geniş bir adam olduğumdan mıdır nedir dar alanlı sayfalara ısınamıyorum. Eski günlük te yazının olduğu yer dardı bunda da dar. okumak daha kolay oluyor gibi.Ama sağ taraftaki pazar yeri tamamen reklamlar için diyebilirim. Anlamadığım bu şablona gömme işi her sayfada işe yaramıyor. Bazen zıt renkler kullanıp reklamı vurgulatmak gerekiyor. Ne kadar çok alternatif denediğimi bilemezsiniz. Keşke daha uzun yazılar okunsa da tam sayfa sadece metin olsa içinde sağa sola yaslı resimler ve reklamlar. Asıl sevdiğim o oluyor genelde benim. Gazete okumak gibi geniş geniş ohh.. Yazılar küçük oldu biliyorum şu an okumak biraz zahmetli geliyor. Ama tipografiden çok anladığım söylenemez. Kullandığım temanın orjinalinde harfler daha küçük ve satır aralıkları azdı. Ben biraz genişlettim. Hoş okuyucunun çoğu öğrenciler onlar da ödevleri için geliyor ama napalım. :)~

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!