Online Fotoğraf Klübesi Siteleri…

Fotoğraf Klübesi

Başlık saçma oldu biliyorum ama ne deseydim henüz bulamadım. Bayram sonrası Izmir dönüşü otogarda bilet alırken gözüm bi' alete takıldı. Amelie filminden hatırlarsınız belki de. Amelie, fotoğraf klübelerinde fotoğraflarını çekip, beğenmeyip te yırtıp atanların vesikalık resimlerini topluyordu. Hatta aşık olduğu kişiyi de bu şekilde tanımıştı. Otobüs biletini alırken film geldi aklıma; kabine doğru yürüdüm perdesini araladım çöp kutusuna baktım :)~ Çöp kutusunda izmarit, su şişesi ve yarısı yenmiş simit vardı. (Bu arada smileylerden sonra büyük harfle mi başlıyoruz? Onu henüz çözemedim.)

Audrey Tautou and Serge Merlin - Amelie’nin bulduğu vesikalıkları inceliyorlar…

Güldüm. Burası Türkiye, burada fotoğraf bozuk çıksa bile atmazsın. Paran boşa gitmesin hesabı... O kadar çok, komik ya da kötü çıkmış vesikalık fotoğraf var ki insanların elinde... İster istemez düşünüyor insan "madem kötü çıktı resim neden tekrar çektirmiyorsun" diye.. Şimdi efenim ortalama bir fotoğraf stüdyosunda ortalama bir vesikalık fotoğraf çekimi 8 resim için 10 ytl. Hayır geçenlerde askerlik şubesine takribi 20 tane vesikalık vermem gerekti oradan biliyorum fiyatları. Neyse dediğim gibi 8 resim 10 ytl. Foto-klübesinde çekim 5 ytl. Bozuk para atmanız gerekiyor. Ama resimle üstüne ıvız zıvır ekleyebiliyorsunuz. Kuş böcek kalp misali. Uygulama güzel. Giriyorsun kabine dilediğin gibi çekiyorsun pasaport fotoğrafını. (Yabancılar böyle diyor bizim vesikalık kelimesi yerine.) Fiyat çok yüksek değil. Ama neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde, Amerika'da hatta Japonya'da hazır hizmet veren klübeler, yemek kutuları, gazete kutuları vs, otomatlar o ülkenin para biriminin en yüksek rakamından tek ya da 2 tane atılacak şekilde yapılıyorlar. Örneğin Italya'da umumi tuvalet 2 euro, kola makineleri 1 euro gibi.. (Emin değilim Italya'da henüz tuvalet kullanmadım.) Bizde 5 tane 1 ytllik bulundurmak biraz zor o yüzden klubenin tutmadığı kanaatindeyim. Bilemiyorum... Neyse asıl konu ne Amelie, ne de Izmir Garajı ne de bozuk para. Efenim bu bahsettiğim fotoğraf klübelerinin sanal versiyonları varmış. Flash kullanılarak kameranızı yönetebiliyor bu siteler. Çok fazla anlatmaya gerek yok. Geçiyorsunuz kameranın karşısına ister şebeklik yapın ister ciddi ciddi poz verin. Çekin işte vesikalık fotoğrafınızı. Çektikten sonra veya çekerken türlü efektler ekleyip türlü şebeklikler katabiliyorsunuz. Böyle böyle 5 site buldum. Uygulama güzel, eğlenceli, yerlisini bekliyoruz :)~

Fotoğraf Klübesi - Sigoist

Sigoist : Çektiğiniz fotoğrafın üzerinde renk değişiklikleri yapabiliyorsunuz. 6 Değişik efekti uygulayabiliyorsunuz. Ayrıca çektiğiniz fotoğrafı kaydedip diğer kullanıcılarla paylaşabiliyorsunuz. Resmi e-mail yoluyla yollayabiliyorsunuz.

Cameroid - Online Photobooth

Cameroid : Polaroid sitesi diyebilir miyim ki? İsmi çağrıştırıyor. Sigoist'e göre daha fazla ekleme sunuyor. Renk değiştirme, efektler, değişik arkaplanlara ekleme ve çerçeve özelliği bulunuyor. Resminizi kaydedebilir diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Online Fotoğraf Klübesi - Waves

Waves.Tv : Alfa aşamasında olan Waves.tv'nin diğer sitelere göre fazlası aynı zamanda bir sosyalleşme ?!? sitesi olması. Yani kullanıcılar birer profil oluşturup birbirinin fotoğraflarını oyluyor. Ergen gençliğe çeşitli oyuncaklardan... Benim hoşuma giden tarafı arka arkaya 4 fotoğraf çekebilmeniz. Yani 4 karelik bir hayatı canlandırıyorsunuz efenim.

Seenly - Online Photobooth

Seenly : O da alfa aşamasında bir site. Önce özellikleri az geldi bana ama hoşuma giden tarafı sitenin hızlı oluşu.. Deneyebilirsiniz..

Phozi - Online Fotoğraf Klübesi

Phozi : Geldik en "cool" olana.. Tabir-i caizse "web 2.0 foto-klübesi" olmuş bu. Ekleyebileceğiniz ıvır zıvır en fazla burada. Sağına soluna çiçek, böcek, kelebek, etrafına çerçeve eklemek daha kolay. Facebook versiyonu mevcut, profil oluşturma, resim oylama, yorumlama gibi ek özellikler var.

Amelie Fotoğraf Klübesinden bakıyor. Bak bakalım Amelie…

Yazı bitti aklıma başka terim gelmedi. Sizce ne olabilir ki "Photobooth" kelimesinin Türkçe karşılığı?


Bu yazı 3 Kasım 2007 Cumartesi günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Online Fotoğraf Klübesi Siteleri…” için 5 yorum yapılmış

 1. eda suner tarafından Kas 5, 2007 tarihinde yapılmış

  Özellikle film şeridi gibi çıkaranlara iki kişi girip çektirmek çok modaydı eskiden yurtdışında bu web sitelerinden birini bende denedim maymun bile yaptım dı kendimi eski yazılarımdan belki görmedin ama çok komikti ben her baktığımda kendime gülüyordum :)

 2. Baris Unver tarafından Kas 14, 2007 tarihinde yapılmış

  (En saçma yorumlar listesi no.1)

  “Phone booth”un karşılığı “Telefon kulübesi” ise “Photo booth”a da “Fotoğraf kulübesi” doğru bir çeviri olmuş :)

 3. betul tarafından Şub 14, 2008 tarihinde yapılmış

  slm çok güzel olmuş onur bey sizi her şekilde takip ediyorum tek kelime mükemmel çok seviyom seniiiii

 4. berfu tarafından Kas 14, 2009 tarihinde yapılmış

  onur ya bu fotoğraf kulubesi nerdeymiş ya? istanbulda var mı ? bilir misin ya da bana da bildirir misin sağol şimdiden ya :D

 5. su tarafından Ara 7, 2009 tarihinde yapılmış

  Ne olur yardım edin!!Organizasyonlarımdan birinde kullanılmak üzere acil photobooth bulmam lazım :( kiralık olmalı,nerede var,nereden temin edebilirim,bilen duyan ya da gören varsaa ne olur yazsın :)

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!