Expo 2015 – İzmir – Herkes İçin Sağlık

Expo ve Expo 2015... Expo latince Exposition kelimesinin kısaltılmışı. Sergi anlamına geliyor.. Uluslararası Sergi ya da Dünya Sergisi olarak kullanılıyor. Tüm dünya ülkelerinin ekonomik ve ticari güçlerinden çok kültürel, sanatsal, doğal ve bilimsel olarak ticari beklenti içerisinde olmadan ortak bir tema altındaki buluşmalar anlamına geliyor.  Ticari nitelik taşımamasının yanısıra farklı fikir ve bakış açılarının sergilendiği, farklı uluslar arasında uyumun ve iletişimin gerçekleştirildiği, kültürlerarası kimlik tanıtımının mimari çizgilerle görselleştirildiği, farklı disiplinler arasındaki ilişkilerin daha kolay ve hızlı gelişmesi için çaba sarf edildiği, toplumların gelişimine katkının önemsendiği ve geleceğin şekillendirilmesinin hedeflendiği uluslararası fuarlardır. Her beş yılda bir yapılır 6 ay kadar sürebilir. İki büyük Expo arasında bir küçük Expo düzenlenebilir. 1950'den bugüne dikiş makinesi, hesap makinesi, telefon, daktilo, atomik enerji, ay taşları, telsiz telefon, lazer gibi büyük buluşlar ilk kez bu fuarlarda halka tanıtılmıştır.

Merkezi Paris'te bulunan "Uluslararası Sergiler Bürosu" (BIE) tarafından düzenlenmektedir. BIE 101 ülkenin üye olduğu bir kuruluştur. Hatta 1889 yılında EXPO Fransa'ya Eyfel kulesini kazandırmıştır, öncesinde İngiltere'ye Kristal Sarayı, çok sonrasında Belçika'ya Atomium Anıtı'nı kazandırmıştır. Türkiye de bu üye 101 ülke arasında yer almaktadır ve 1867 yılından itibaren Expolara katılmaktadır. 1867 Paris, 1939 New York, 1958 Brüksel, 1970 Osaka, 1992 Sevilla, 1998 Lizbon, 2000 Hannover ve 2005 Aichi... 1867'de Tarım, Sanayi ve Sanatlar temasıyla, 1939'da Geleceğin Dünyasını Yaratmak, 1958'de Daha Yaşanabilir Bir Dünya Yaratmak, 1970'de İnsanlık İçin Gelişim ve Harmoni, 1992'de Keşif Çağı, 1998'de Okyanuslar: Geleceğe Miras 2000'de İnsan-Doğa-Teknoloji ve 2005'te Doğanın Bilgeliği temalarıyla katılmış ve sonuncusunda en fazla ilgiyi görmüştür. Tasarım ve tema ile ilişkideki başarısı ile "Tabiat Bilgeliği Altın Ödülü" ile ödüllendirilmiştir. Yüksek Mimar Muharrem Hilmi Şenalp tarafından tasarlanan ve inşa edilen "Doğanın Geometrisi" temasının işlendiği Türkiye Pavyonu Japonların büyük ilgisini çekmiş ve 3.600.000 kişi tarafından gezilmiştir. 2005 Yılında düzenlenen Expo Aichi'de Türk İslam Mimarlığında kullanılan ve doğanın geometrisi olan, nautilus gibi formlarda var olan, Fraktal geometriye gönderme yapılarak, ikinci boyut üçüncü boyuta kaldırılarak, şeffaf ve net bir konstrüksiyonla, EXPO 2005'in mesajı olan doğanın harika ve olağanüstü mekanizması, bilgeliği ve yaşamın gücü mekanlaştırılmıştır. Bu arada 2005 Expo'su için hazırlanan siteyi görmenizi isterim.. (Expo 2005 Türkiye)

Expo 2005′ten kareler ver Expo 2015 İzmir Resmi logosu2005'te ki bu başarının ve mükemmel tanıtımın ardından 2008'de  İspanya'da küçük bir Expo "Su ve Sürdürülebilir Kalkınma" konusunda düzenlenecek, 6 milyon ziyaretçi bekleniyor... Esas büyük Expo 2010 yılında yapılacak ve  Çin-Şangay'da düzenlenecek. "Daha iyi kent, daha iyi yaşam" 2010 yılındaki konu. Geldik bizi en çok ilgilendiren zamana... 2015 yılında düzenlenecek olan Expo'ya resmi aday ülkeden bir tanesi İtalya diğeri ise Türkiye... İtalya seçilirse Milano'da "Gezegenimizde beslenme, yaşam için enerji" temasıyla; Türkiye seçilirse İzmir'de "Daha sağlıklı bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık" temasıyla gerçekleştirilecek. Beklenen ziyaretçi sayısı 50.000.000 Geçtiğimiz günlerde İzmir'de BIE kuralları çerçevesinde Sağlık temalı 1. sempozyum gerçekleştirildi. Etkinlikler süresince Adile Sultan Sarayı'nda düzenlenen yemekte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Tüm devlet kurumlarının ve sivil toplumun, Expo 2015'in İzmir'de düzenlenmesini bir ulusal onur olarak değerlendirdiğini" söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Expo 2015'i sadece Türkiye için değil, bölge ülkeleri için de çok önemli olduğuna değinerek, şunları kaydetti: ''Eğer İzmir'in adaylığı onaylanırsa, Expo 2015 sadece Türkiye'de ilk defa düzenlenen bu tür bir etkinlik olmakla kalmayacak, ülkemizin sınırlarının çok ötesine ulaşan bir ivme yaratacaktır. Ege'yi, Doğu Akdeniz'i, Karadeniz havzasını, Güneydoğu Avrupa'yı, Ortadoğu'yu, Kafkasları ve Orta Asya'nın tümünü kapsayan bölgemiz, Expo 2015'in yaratacağı uluslararası kamuoyu ilgisinden pek çok biçimde istifade edecektir.'' İzmir'in, Expo 2015'in düzenlenebileceği mekan olarak seçilmesi ve ''Herkes İçin Sağlık'' temasının belirlenmesinin bir tesadüf olmadığını dile getiren Abdullah Gül, bu şehrin antik çağlardan beri sakinlerinin barış ve uyum içinde yaşadıkları çok sayıda medeniyetin ve dinlerin beşiği bir şehir olduğunu ifade etti.

Ev sahibi ülke Mart 2008'de BIE genel kurulunda kapalı oylama ile belirlenecek. O güne kadar çeşitli etkinlikler yer alıyor.

Gelelim konunun benlik kısmına... İzmir'de doğup büyümüş bir kişi mutlaka her sene fuar günlerini kaçırmaz hayatında bir kere de olsa gider ve o pavyon senin bu pavyon benim gezip durur. İzmir Enternasyonel Fuarı anlata anlata bitirilemez. "Yolların altından elektrik kabloları geçiyor ondan yoruluyoruz" geyiğini mutlaka duymuşsunuzdur.. İzmir Enternasyonel Fuarı'yla ilgili doğruluğuna emin olmasam da Kurtuluş Savaşı sonrası Atatürk'ün emri üzerine o alanın fuar alanı olarak bırakılmasının uygun görüldüğünü duymuştum. Expo 2015'in düzenleneceği ülke şayet Türkiye olursa İzmir-Narlıdere'de yeni fuar alanının yapılması planlanıyor. Her sene inanılmaz bir kalabalık içinde gezilen Enternasyonel Fuarı'nı en az bir kere gidip gördüyseniz Expo 2015'in ne kadar görkemli olacağını az çok tahmin ediyorsunuzdur. Bu Fuar eğer ülkemizde gerçekleşirse en az olimpiyatlar kadar büyük ses getirecektir. Ülkemizin medeniyetini, kültürünü ve gelişimini dünyaya duyurabileceğimiz daha güzel bir yol olacağını zannetmiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Sizce ev sahibi ülke biz olabilir miyiz?

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere : İzmir Belediyesi Expo 2015 Expo 2015 İzmir


Bu yazı 23 Ekim 2007 Salı günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Expo 2015 – İzmir – Herkes İçin Sağlık” için 3 yorum yapılmış

 1. damla tarafından Eki 23, 2007 tarihinde yapılmış

  evet ev sahibi ülke biz olabiliriz. Hele ki 2005 Expo’daki ilgiye bakılacak olursa bu konuda bayağı bir avantajımız olduğu kanısındayım. Önümüzdeki sergilerde ev sahibi ülkelerin seçtiği temaların, yüzyılımızın en popüler sorununun bir çok alanda neden olduğu alt sorunlara ve çözümlerine değinen bir yapısı olması nedeni ile, seçtiğimiz konunun da yeni yüzyılda karşılaştığımız en önemli sorunun neden olduğu bir sonuca bağlanmış, buradan da başka bir avantaj mevcut. Ancak, seçilmemiz halinde İzmir’de yapılacak olan kompleksi pek sıradan bulduğumu da söylemek isterim.
  Kısaca Expo’lar döneminin en popüler konularını ele almaları ile birlikte, konu ile ilgili çeşitli çalışmaların ve icatların insanlara tanıtılmasında önemli bir rol oynamıştır. İyidir, güzeldir ve mimarlık, endüstri ürünleri, kentsel tasarım, temel bilimler konularında en önemli sergidir diyebilirm. Darısı başımıza temennilerimizle artık :)

 2. Hüseyin tarafından Oca 9, 2008 tarihinde yapılmış

  Sevgili Onur,
  Latince de “Exposition” diye bir kelime yoktur, ingilizce/fransizca dersen kabul.
  Latinceye gelirsek, kelimenin kökü tabii ki latinceye dayaniyor, “EXPONERE” fiilinden gelir, anlami “disariya koymak” (EX-PONERE), yani bir anlamda sergilemek.
  Expo2000’de Hannover de konferans vesilesiyle bulunmustum, dilerim EXPO 2015 Izmir’in olur – Prestij !
  Selamlar,
  Hüseyin

 3. Onur Pay tarafından Oca 9, 2008 tarihinde yapılmış

  Sevgili Hüseyin,
  Doğru Latince’de “Exposition” diye bir kelime yoktur. Doğrusu “Expositio” olacak. Kelime Latince Expositio kelimesinden diğer dillere geçiyor diye tahmin ediyorum.. Benim de İzmir konsunda büyük dileklerimden bir tanesi sizinkiyle aynı.

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!