“Organ Bağışı” desem ne düşünürsünüz…

Ölürken başkasına hayat verin…

Daha önce bir yazımda Organ Bağışından bahsetmiştim. Ülkemizde organ naklinin durumundan, organ bağışının nasıl ve nerelere yapılabildiğinden Anayasa'nın, diyanet işlerinin ve benim görüşümü de eklemiştim. webdr tarafından aşağıda ki yorum geldi;

“Canlıdan organ naklinde, verici kişinin maddi bir çıkarı olması ve/veya bu durumu bilen doktorun organ nakli yapması suçtur.”

Size üniversiteden bir anımı aktarayım, yaklaşık 1 ay kadar nefroloji bilim dalının transplantasyon servisininde intern eğitimi almıştım. Bu servisin temel amaçlarından biri operasyon öncesi ve sonrası hastaları komplikasyonlar açısından izlemekti.

Bahsettiğiniz yasa dolayısı ile böbrek nakli ihtiyacı olan hastalar, eğer ülkemizde kendilerine uygun bir nakil bulamazlarsa mesela Hindistan gibi bir ülkeye gidip, o zaman yanlış hatırlamıyorsam 10bin dolar kadardı, naklini yaptırabiliyorlar (Çünkü o ülkelerde yasalar insanların böbreklerini satmalarına izin veriyor ve uyumlu nakil daha çabuk bulunabiliyor.) ve daha fazla para ödememek için operasyon sonrası bakımda memleketlerine dönüyorlardı.

İlgilendiğim hastanın durumuda buna benziyordu ancak operasyon sonrası gerek immunsupresif tedavisi gerekse bakımı tam anlamıyla yapılmadığı için böbrek reddilmeye yakın bir halde bizim servise yatmıştı.

Şimdi sizden kendinizi bu hastanın yerine koyup düşünmenizi istiyorum. Böbrek yetmezliğiniz var, az çok biriktirdiğiniz para ile bilmediğiniz doktorların bıçağı altına yatmak için yine bilmediğiniz bir ülkeye gidiyor ve yaklaşık 20bin dolar para harcıyorsunuz, sonra geliyorsunuz ve bir şekilde sorunla karşılaşıyorsunuz ve böbrek reddi oluyor, neler hissederdiniz? Giden paraya, böbreğin tutmadığına, tekrar denemek için cesaretin kırılmasına, umutsuzluğa….

Burada odaklanmanızı istediğim şey şu ki, size organ bağışı konusunda engel olan duygularınızı bu gibi durumların süzgecinden geçirerek tekrar yorumlamanız ve değerlendirmeniz.

Yazar arkadaşımada bu konuya değindiği için teşekkür ederim.

Saygılarımla, webdr

Ardından ben de küçük bir anımdan bahsettim;

Yarı Amerikalı yarı Türk bir arkadaşım vardı evime gelmişti o gün ehliyetimi almıştım sevinçli sevinçli herkese bahsediyordum ona da bahsettim. Bana ehliyet almanın ne kadara mal olduğunu sordu ben de aşağı yukarı 500-600 milyon masraf yaptığımı söyledim. Gerçekten çok şaşırdı ve gülmeye başladı "ne oldu, sen ne kadara aldın?"

Türkiye’ye geleli yaklaşık 5-6 sene olmuştu. Ehliyetini Amerika’da almış, çıkarıp cüzdanından gösterdi ve “bana 2 dolara mal oldu” dedi. "Organlarımı bağışlamasam 20 dolar olacaktı ben de bağışladım" diye ekledi. ?!?

Teşvik konusu gerçekten aklımda yer etti. İnsanlar belki merak ediyor belki de gerçekten bilmiyor belliki de korkuyorlar... Bu korkularını yenmek için biraz onları teşvik etmek için bir mim dalgası başlatmak istiyorum. ve soruyorum "Organlarınızı bağışladınız mı? Bağışlamadıysanız bağışlar mısınız? Yoksa bağışlamak istemez misiniz ve bağışlama ve bağışlamama gerekçeleriniz neler olurdu?" Bu sorulara yanıt vermesini isteyeceğim diğer blog yazan ve çok fazla kişiye ulaşabilen arkadaşlardan. Gerçekten merak ediyorum ve insanlara yol göstermesini bu konuyu düşünmelerini ve içlerinden geliyorsa organlarını bağışlamalarına teşvik etmek istiyorum. Şimdiden düşüncelerini paylaşan herkese teşekkürler. Unutmayın ülkemizde 6000 den fazla böbrek bekleyen hasta var onlara hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli organı bağışlayabilirsiniz. Ben formu doldurdum ve organlarımı bağışladım bunun için gerçekten çok mutluyum. Olur da vaktinden önce yaşamım sona ererse başka bir bedene başka bir ruha bu güzel hayatı daha güzel yaşaması için araç olurum. Gerçekten çok mutluyum.

..Ve bu konuyu; her nekadar içeriği böyle konulardan oluşmasa da yorumu için öncelikle webdr'e daha sonra blog dünyasının devlerinden Eda Suner ve Volkan Yılmaz kişisine! havale ediyorum. Onların samimi ve içten cevaplarını gerçekten merak ediyorum...

 "Organlarınızı bağışladınız mı? Bağışlamadıysanız bağışlar mısınız? Yoksa bağışlamak istemez misiniz. Bağışlama ve bağışlamama gerekçeleriniz neler olurdu?"


Bu yazı 4 Ekim 2007 Perşembe günü Onur Pay tarafından yazıldı

““Organ Bağışı” desem ne düşünürsünüz…” için 13 yorum yapılmış

 1. eda suner tarafından Eki 4, 2007 tarihinde yapılmış

  Ehliyetimi alırken yaptırıcaktım polis memuru sessizce kızım TR burası bişi olsa sana öncelikle kurtarmak yerine bu nedenle es geçerler dedi ve vazgeçtim!

 2. koray yılmaz tarafından Eki 14, 2007 tarihinde yapılmış

  merabalar duyarlı bir vatandaş olarak organlarımı bagışlamak istiyorum nereye müracaat edecem bilmiyorum yardımcı olursanız teşekkrler

 3. Onur Pay tarafından Eki 14, 2007 tarihinde yapılmış

  Sayın Koray Yılmaz, organlarınızı bağışlamak konusunda atacağınız ilk adım varsa size en yakın sağlık ocağına, devlet hastanesine veya üniversite hastanesine başvurmak. Bu sağlık birimlerinin danışmalarına bile başvursanız sizi yönlendirecekler bu duyarlılığınız için fazlasıyla ilgi gösterip size yardımcı olacaklar. Bugüne kadar her kan vermek isteyişimde ve organ bağışı için yaptığım başvuruda karşılaştığım güleryüzü unutamadım. O yüzden istediğiniz resmi bir sağlık kurumuna gidip şahsen başvuru yapabilirsiniz.

 4. Onur Pay tarafından Eki 14, 2007 tarihinde yapılmış

  Eda Hanım’ın söylediği için; “Burası Türkiye” tabusunun yıkılması gerek.. Şayet o kazada herkesin kimliğinde “organlarını bağışlamıştır” yazsa tüm yaralıları müdahale etmeden orada mı bırakacaklar? Ayrıca öyle bir durumda sağlık görevlilerinin müdahale sırası öncelikle durumu ağır ve yaşayan kişilerdir yani onlar ne kimlik kontrolü yaparlar ne de organ bağışının yapılıp yapılmadığını irdelerler. Bahsettiğiniz düşünce Polislerin düşüncesi olabilir belki de. Ama onların batıl inancı gibi birşey olsa gerek bu düşünce. Yine de takdir size kalmış…

 5. Büşra tarafından Eki 15, 2007 tarihinde yapılmış

  içler acısı ahan bide pize diyiler

 6. aytekin tarafından Kas 7, 2007 tarihinde yapılmış

  Ben Atekin Köse daha önce yapmış olduğum organ bağış kartımı kaybettim ve şu an Aksaray ili Ortaköy İlçesinde ikamet etmekteyim organ bağış kartımı yeniden çıkarmak için Aksaray Devlet hastanesine baş vurdum ama maalesef orda çalışanların bile bir bilgisi olmadığını öğrendim sonra Kırşehir devlet hastanesine gitim ordada aynı yanıtım aldım sizde ricam organ bağış kartımı yeniden nasıl çıkara birlim birde ben 6 aydır kemik iliği bağışı yapmak istiyorum ama maalesef türkiyede sadece bir yerde var bağış yapa bileceğim burasıda İstanbul bu merkez ede mail attım defalarca ama hiçbir cvb alamadım sizden ricam her iki konu dada bana yardımcı olursanız sevinirim sevgilerimle Aytekin KÖSE.
  Mail: aytekin68400@Hotmail.com

 7. serkan tarafından Kas 16, 2007 tarihinde yapılmış

  hasta yada özürlü bir insana ne kadar saygı duyuluyor ki evet burası türkiye menfaatlar dünyası bende organımı bağışlamak istiyorum üstümde kimliğin olması daha iyi bakmasınlar alacakları ne kaldıki nezaman ne kadar baktılar yalan dünyanın yaln insanları

 8. NURTANESİ tarafından Kas 30, 2007 tarihinde yapılmış

  Eda Suner in yazdığını okuyunca dehşete düştüm açıkçası.yemin eden,insan hayatını kurtarmayı esas alan,ayrıca görevi bu olan insanlar,yaralı birini kurtarıcakken ölsün bu ne güzel başkasınımı kurtaralım diyecekler?amaç birini yaşama döndürmekse,elinin altındakini gözdenmi çıkartıcaklar?es geçmek ne demek?
  işte bu yüzden bağış ve daha birsürü sebep yüzünden,duyduklarımıza bu kadar kolay inanıp “önce ben”lerimiz yüzünden birsürü insan toprağa gidiyor onlarca insana hayat verebilecekken.
  OYSA BEN,YAŞAM HAKKIM BİTTİĞİNDE,ARTIK GİDERKEN SADECE İYİ-KÖTÜ AMMELLERİMLE KALMAYIP,(GÖTÜREMEYECEKLERİMLE)BİRKAÇ AİLENİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEK İSTEDİM.ONLAR BENİM YERİME NEFES ALSIN,SIKI SIKI TUTUNSUN HAYATA İSTEDİM..
  HELAL OLSUN.
  BEN BAĞIŞLADIM.
  DAHA DUYARLI OLMAYA VE ZİHİN BULANDURAN SÖZLERİ ULU ORTA ETMEMEYE DAVET EDİYORUM HER KESİDE.
  İZİN VERİRSENİZ GOOGLE DA ARADIM ORGAN BAĞIŞI KONULU YAZILARINIZI BLOGUMDA PAYLAŞMAK İSTERİM BENDE..
  SEVGİLER.

 9. selda tarafından Ara 9, 2007 tarihinde yapılmış

  bende organlarımı bağışladım ayrıca hemşirelik öğrencisiyim ve hiç şüpheniz olmasın biz insanları
  kimliklerine ve organ bağışı kartlarına göre kurtarmıyoruz.şu sıralar bu konuda bir anket düzenleme süreci içerisindeyim bana her hangi bir konuda yardımcı olmak isteyenler varsa ulaşsınlar şimdiden teşekkür seldasahin5[at]hotmail[dot]com

 10. ahmet tarafından Ara 13, 2007 tarihinde yapılmış

  ben ahmet özgök 12 12 2007 tarihinde hiç kimseye haber vermeden konya ereğli devlet hastenesine gittim ve hastanenin başhekimiyle görüştüm organlarımın tamamını bagışlamak istedigimi söyledim gerçekten doktor bey beni güler yüzle karşıladaı ve memnun oldugunu belirtti ve böylelikle bende bende bir organ bagış kartı aldım ve çok huzurluyum.

 11. NURAY tarafından Ara 18, 2007 tarihinde yapılmış

  ben 18 yaşımı doldurmadığım için organ bağışlayamıyorum ama gerekirse bağışlarım biz dersimizde bu konuyu işliyoruz ve ödevim bu nolursa olsun bilinçli olmalıyız inanın insana huzur verir

 12. üzgün tarafından Ara 23, 2007 tarihinde yapılmış

  Ben eşmi hacettepe hastanesinde tedavi ettiriyordum.Comadin ve Coraspin kullanıyorduk comadini 5mg/gün 2,5mg/gün coraspinide 600mg / gün olarak kullanıyorduk düzenli olarak INR PTZ testi yapılıyordu, Doktorun tombosit testini atlamasından dolayı eşimdeki trombosit miktarı 5000 lerde iken sorunu farkettik sonuçta önce intra kroneer tabaka sorada intra serebral kanama geçirdi eşim. Ben sağa sola koşuşturup ilaç arıyordum sonuçta ilaç mafyasından 13000 ytl karşılığı endoblin ve igvena adında ilaçları aldım (immunglobin gibi bişeydi etken maddesi)eşime verildi ben daha başka elimden ne geliri düşünürken onlar benden organ bağışlamamı istediler tartıştım daha sonra eşimi ertesi gün kaybettim. şimdi yorum sırası sizde.

 13. Yusuf tarafından Eyl 16, 2010 tarihinde yapılmış

  Tabikide bağışlayacağım özellikle askerde bir form dolduruluyor ben ölürsem organlarım bağışlansın veya bağışlanmasın diye oraya bağışlansın yazacağım Kasım’da askere gidiyorum zaten

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!