Eylül, 2007 tarihli arşiv

Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir sorunu ve çözümü

Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir

Bu yazıda şu sorulara cevap bulabilirsiniz:  "Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir" sorununu nasıl çözerim?, arama sonuçlarından sayfama girilmiyor, Google siteme zararlı diyor, Google zararlı site uyarısını nasıl kaldırabilirim?, Google neden siteme zararlı diyor?, StopBadware de kim oluyor?

Google'da arama yaptığınızda açılan sonuç sayfasında bazı bağlantıların altında "Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir" yazısıyla karşılaşırız. Site bizim değilse çok fazla umursamadan başka bir linke tıklar aradığımıza ulaşırız. Az çok Google doğruyu söyleyeceği ve "vardır bir bildiği" olduğu için o arızalı siteye tıklamak istemeyiz. Peki Google neye göre bir siteyi zararlı seçiyor. Çok fazla değil bunun için birkaç sebep var. Birkaç sebep çünkü Google Botları bir çoğu kodu görmezden gelir. Anladıkları kod dizimleri çok sınırlıdır. Örneğin sayfanızda başka bir sayfadan açılan bir iframe iniz var. O iç frame yani satır içi çerçevede bir reklam gösteriyorsunuz eğer o reklam da bir dizi kodla sayfanızda gösteriliyorsa Google sizin sitenizi zararlı gösterir. Geçtiğimiz günlerde gösterim başına reklam ödeyen bir reklam firmasına kayıt olmuştum. Gayet te güzel kazanç bırakıyordu sadece gösterimden günde 5-6 dolar civarı.. Ancak gösterdiği reklamları sayfanızda bir iframe yani satır içi çerçeve üzerinde gösteriyordu. Reklamı koyduktan 3 gün sonra Google aramalarında bu bahsettiğim reklam kodunu eklediğim sayfalarımın bazılarında "Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir" yazısı çıkmaya başladı. En başta da dediğim gibi siteyi ziyaret edenler için bu bir sorun değil başka linke tıklar aradıklarına ulaşırlar. Ama benim için bu sorun çok büyük. Öncelikle reklam geliri düşüyor, birkaç gün sonra ise arama sonuçlarındaki yerim, alexa puanım ve dolayısı ile ziyaretçi sayım ciddi anlamda kayba uğruyor. Peki ben ne yaptım da kurtuldum bu sorundan? Çok basit öncelikle sayfalarımdaki o reklam kodunu kaldırdım hani şu iframe li olan... Bazı durumlarda ise sitenize bulaşan virüsler bu kodu ekliyor her sayfanıza.. Sayfalarınızın en altında iframe ile başlayıp /iframe ile biten bir dizi kod. Yani sizin de başınıza bu durum gelirse öncelikle yapacağınız tek tek sayfanızın en altından bu iframe kodlarını temizlemek. Ondan sonra Google da arama yapıp linkinin hemen altında "bu site bilgisayarınıza zarar verebilir" yazan sitenizi bulup aynen o linke tıklıyoruz ve uyarı sayfasını açıyoruz. Uyarı sayfasında aynen şöyle bir yazı karşılıyor bizi:

Yazının devamı.. »

Sanat kimin için?

 Kemer - Aşk Yağmuru isimli Heykel Çalışması

Anadolu üzerinde çağlar boyu hüküm süren toplumların ardından, kadınlara, tanrıçalara tapınan, onların bol memeli heykellerini yapan, her daim kadın ve bereketi bütünleştiren, medeniyetine Batı'nın ve Doğu'nun imrenerek baktığı bu topraklarda bugün şehirlerden birine, hoş bir meydana dikilen kadın erkek heykelinin saçma sapan eleştirilere konu olması komik olduğu kadar da düşündürücü ve üzücü.

Yazının devamı.. »

Türkiye ve Müzik

Türkiye'nin kültürel yapısı, tarihinin derinliklerinden gelen çok zengin ve çeşitli kültürlerin birikiminden oluşmuştur. Türkiye, coğrafi konumu gereği Doğu, Batı, Ortadoğu, Akdeniz, İslam kültürü gibi farklı kültürlerin merkezindedir. Dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Anadolu, binlerce yıllık geçmişi ve tarihinde var olan bir çok farklı kültürün etkisiyle ender görülen kültürel zenginliğe sahiptir. Bu öylesine bir zenginliktir ki, birbirine çok yakın yerleşim bölgelerinde bile bu zenginliğin yarattığı kültürel farklılıkları görebiliriz.

Yazının devamı.. »
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!