Evrendeki en gelişmiş enstrüman insan sesi…

Son birkaç gündür bağlantı hızınının da artmasıyla bugüne kadar çok keyif alarak takip etmediğim video sitelerini takip ediyordum. Görüntüler arasında dolaşırken daha önce de karşılaştığım moğollara özgü gırtlaktan 4 nota çıkararak şarkı söyleme üzerine bazı videolar izledim. Ve insan sesinin ne kadar güzel bir enstrüman olduğuna bir kez daha kanaat getirdim. Sağı solu kurcaladım ve alttaki videoları sizler için derledim. Bu arada insan sesi ve diğer omurgalıların sesi akciğere dolan havanın dışarı verilirken ses tellerine çarpıp dilin, dişlerin ve ağız yapısının etkisiyle oluşuyor. Ses telleri gırtlakta bulunan bir dizi lif. O lifler ne kadar uzunsa ses de o kadar ince çıkıyor. Aşağıda insan sesinin ne kadar ilginç olduğunu nasıl kullanılabileceğini bazı insanların ne kadar şanslı olduğunu görebilirsiniz.

İlk video az önce de bahsettiğim moğollara özgü gırtlaktan ses çıkarmayla ilgili. Bu yöntemde normalde tek notadan söylenen şarkıları bu kişilerin ıslığa benzer seslerle bezeyip farklı tınılarda çıkarabiliyorlar. Gerçekten ilginç ve etkileyici geldi bana..

Eğer bu ilginizi çektiyse şu linklerden de çeşitli örnekleri dinleyebilirsiniz: link link link link

Alttaki video Ingiltere'de düzenlenen bizdeki popstar türevi yarışmalardan bir tanesinden. Videodaki küçük kız sadece 6 yaşında ve bakın nasıl bir sese sahip.. Yarışmanın birincisi kraliçeye şarkı söyleyecek.. =)~

Yine aynı yarışmaya katılan 11 yaşında bir küçük hanım.. Bir de onun sesine bakın, yamuldum desem yeridir... Aynı yarışmanın Amerika ayağı.

..Ve üç büyük tenor; Carreras, Domingo, ve Pavarotti. Puccini'nin en ünlü aryası Nessun Dorma'yı söylüyorlar...

Çok yüksek notalara çıkabilen ender sopranolardan Maria Callas ve yine Puccini'den, Tosca eseri..

Kani Karaca'yı biliyorsunuzdur mutlaka. Amerika'da kaydedilen, Kani Karaca'nın nadir görüntülerinden biri aşağıdaki...

Bir tane de Alman bozlağı koyalım.. Kanwulf abimiz de sesini gayet güzel kullanıyor.

..Ve yine başlarda bahsettiğim yarışmaya benzer bir star yarışmasına katılan, bir önceki videodaki nazi azmanına özenen ergenimiz, sesin ne kadar kötüye kullanılabileceğini gösteriyor. Gerçi bizim Ajdar'dan iyidir...

Öyle böyle insan sesi dünyanın en güzel enstrümanı gerçekten...


Bu yazı 11 Ağustos 2007 Cumartesi günü Onur Pay tarafından yazıldı
  1. 1 geri izleme

  2. Şub 2, 2008: Onur'un Kişisel Şeysi Tüm Yazılar..

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!