Umut..Gençler..Hayata Artı..

Hayata Artı 

Ahhhh zor kurtulacağım bu yarışma konusundan. Ama bu sefer farklı, yarışmadan ziyade bir proje silsilesi, bir hayata artı arayışı. "Hayata Artı" uzunca bir süre önce başlayan bir gençlik programı. İlk kez iki sene önce belediyeye su faturası ödemek için gittiğimde girişin camına yapıştırdıkları afişi görünce rastlamış eve gidene kadar neler yapılabilir diye düşünmüştüm. Özetle bu gençlik programı; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca-Cola Türkiye tarafından 2005 yılında oluşturulan, gençler tarafından tasarlanan, toplumsal fayda hedefleri olan, yenilikçi, yaratıcı, çevreye duyarlı, katılımcı, sürdürülebilir, yaşam kalitesini artırmaya yönelik projeleri destekleyen 2007 için ayrılan destek bütçesi 125.000 $ olan bir projedir.

“Hayata Artı”nın amacı gençlerin, toplumsal ve çevresel sorunlara karşı çözümler içeren projeler geliştirmelerine, bir başka deyişle “Hayata Artı” katacak gençlik girişimlerinin önünün açılmasına katkıda bulunmaktır.

“Hayata Artı” bugüne kadar, Trabzon, Kocaeli, Van, Mardin, Siirt, İstanbul, Mersin, Bursa, Adana ve Konya, Kahramanmaraş, Batman, İzmir, Mersin, Bitlis, Hakkari, Şırnak, Çankırı ve Ankara illerinde toplam 22 proje desteklemiştir.

İki Dönemi geride bırakan proje, geçtiğimiz günlerde iki aşamalı yapılan başvuruların ilk aşamasını gerçekleştirerek üçüncü dönemine girmiş bulunuyor ön elemeyi geçenler İstanbul'da düzenlenen sıkı ve eğlenceli bir eğitimden sonra asıl eleme için projelerini hazırlamak üzere evlerine geri döndüler seçim öncesi.  Bugüne kadar desteklenen projeleri ilgili sayfadan takip edebilirsiniz. Neden durduk yere bahsettim.. Lisedeki yakın arkadaşlarımdan biri de bu programa dört arkadaşıyla birlikte proje sundu. İlk aşamayı başarıyla ve keyifle geçtiklerini dün öğrendim kendi ağzından. O'na ve takım arkadaşlarına 10 Ağustos'ta ki ikinci aşamada başarılar diliyorum.

Gençler gençler.. Gelecek bu genç ve düşünen dimağların elinde olsun hep, yaşlı ve düşüncesiz olanların değil..


Bu yazı 1 Ağustos 2007 Çarşamba günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Umut..Gençler..Hayata Artı..” için 2 yorum yapılmış

  1. EDA SUNER tarafından Ağu 2, 2007 tarihinde yapılmış

    Gençler gençler.. Gelecek bu genç ve düşünen dimağların elinde olsun hep, yaşlı ve düşüncesiz olanların değil..

    bayıldım bu lafa valla haklısın kardeş. ben yoruldum sen yorulmadın şu yarışmalardan valla :)

  2. sanis tarafından Eyl 3, 2007 tarihinde yapılmış

    aslında hepimizin bildiği gibi en büyük sorunumuz şu an dünya. Dünyamızı koruma temalı festival tarzında rock konserleri verilebilir ve bu konserlere belırlı bır ucretle degıl de (yada 20ytl fln) herkes elınde bır çam fidanıyla ya da vs. bir fıdanla gelip buları ekebılırler. ıste bunun gıbı bıseyler anlatabıldım umarım:Dbyby(aklıma fıkır geldımı yazarm)

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!