Bir derdim var…

Paylaşmadan edemeyeceğim. Tam zonenoktaorg ödüllü seo yarışması  stresini kafamdan atmışken, ne olursa olsun ister diskalifiye etsinler ister kötülesinler ben işime bakayım dedim bilmiyorsunuz belki de yarışmadan diskalifiye edilmeye çalışılıyorum da :) . Bu tartışmaları kafamdan atmaya çalışırken, sağolsun evin elektriğini kesti sevgili Tedaş. Haklılar 2 aydır ödememişim. Tüm gece çalıştığım için sabahın yarısını okulda yarısını evde uyuyarak geçirdim elektriği kestiklerini farketmemişim. Akşam üstü 17:00 civarı eve döndüm haliyle veznede kapanmıştı. Neyse o geceyi elektriksiz geçirdim faturayı yarın bir şekilde öderim diyerek. Sabah kalktım telefonla bankamı aradım hesapta ne var ne yok diye 0.45 ytl olması gerekirken aha hesap şenlenmiş.. Yaşasın! dedim şans döndü. Saolsun "Google Haziran ödemesini yapmış şansım dönüyor" dedim. Hazırlandım Tedaş'a gittim faturaları ödedim bugün akşam üstü 4 gibi açıldı elektrikler. Hemen nete girip maillere bakayım dedim. O da ne? Ticket #1044873: onurpay.com Account overloading/overlimits at server , Ticket #1044870: eklesene.net Account overloading/overlimits. Buyur burdan yak.. Türkçesi "biz onurpay.com ve eklesene.net'i kapattık" hımmm sağolun bir bu eksikti. Yüksek ziyaret alan iki sayfamda sistem kaynaklarını aşırı tükettiği için kapatıldı. Alttarafı toplamda en fazla 10.000 tekil ziyaret alıyorlar. :) Ziyaret sayısı çok ta önemli değil. Yüksek miktarda kullanılan veri tabanı ve dosya çekme isteği haliyle web-alanlarımın bulunduğu sunucuyu yoruyormuş. Bu işin görünen kısmı. Bir diğer kısmı ise şöyle başlıyor;

Please make immediate arrangements to resolve the issue. Your options are as follows: 1. You can move your account to upgraded account . check http://resellerzoom.com/reseller-hosting.shtml , http://www.hostingzoom.com/web/semi-dedicated.html , http://modvps.com , http://www.hostingzoom.com/web/dedicated-server.html 2. You can try to resolve the allowed resource overusage. If this option is chosen you will need to let us know what you've done to resolve the issue before we can enable web access to your account. 3. You can look for another provider to host your account. Please let us know as quickly as possible on how you would like to proceed.

meali şu oluyor canlarım;

Bunlar size sunduğumuz seçenekler...

1. Ayda 150 dolar civarı ödeyip sonra yine ziyaret sayınız artınca size 300 dolar bile ödetebileceğimiz size özel bir sunucu kiralarsınız..

2. Kendi başınıza bu sorunu çözersiniz. Artık kod mu değiştireceksiniz, ziyaretçilere gelme mi diyeceksiniz bizi ilgilendirmez ama nasıl çözdüğünüzü bize anlatın ki biz de yeni bahaneler bulalım sizden daha fazla para alabilmek için.

3. Başka kapıya anam, kendinize başka firma bulun.

Lütfen ne yapacağınıza karar verin biz de işimize bakalım....

Aynen böyle işte. Ben de gün boyu arkadaşlarla yazıştım "Aman etmen eylemen" nasıl İngilizce söylenir bilmiyorum ama anlattıklarım neyce olursa olsun Alaska yerlileri bile o manadaki derdimi anlardı. Hal öyle olunca "tamam 2 gün sizi deneyelim dediler". Öncesinde bu 1-2 günü alabilmek için "şunu şunu yaptım şöyle oldu, suyunu az koydum, yağını azalttım, tuz koymadım vs. vs." anlattım durdum. Neler, ne gibi optimizasyonlar yaptığımı. Sonuçta 24-48 saat arası gözlemlenecek bu 2 sitem ve akabinde sorun çözüldüyse bir süre daha rahatlıkla kullanabileceğim 2 siteyi de. Daha önce başka hesaplarda da başıma gelmişti. Hazırladığım bir oyun sitesi ve bir müzik grubunun sitesi hala suspended yani kapatılmış durumda laf anlatmaktan vaz geçmiştim. Bu iki sitenin başına da aynı şeyler gelecek eminim. onurpay.com'u, oyunları kapatarak o durumdan kurtarırım sanırım taa ki blogda yazdıklarımla meşhur olana kadar. Diğer türlü 2 gün sonunda o arkadaşları tatmin edemezsem zaten yine kapanacak. Öyle ya da böyle kapanacaklar bir çözüm bulamazsam. Google Adsense reklam gelirim bu kadar ziyaretçim olmasına rağmen iyi değil bunun tek sebebi reklam veren yerli firmaların biraz cimri olması. Herneyse o başka tartışma konusu. Şimdi sanırım yapmam gereken ayda 150 doları gözden çıkaracak bir sponsor bulmam :) bu çok zor olacak eminim.. Ama şimdiden o müstakbel sponsor adaylarıma şunu söyleyim sponsor olup bana bir server ayarladıkları taktirde o gelir fazlasıyla elde edilir. Çünkü server size ait olduktan sonra istediğiniz kadar ziyaretçi alın kapanma limitleri bu kadar da az değil... Günlük 20-30000 ziyareti geçmiyorsa bir site, sanırım bir server yetecektir.. Ha bir şey daha var. onurpay.com a gelen ziyaretçilerin neredeyse tamamı Google kaynaklı. ve ziyaretçi kaynağı Google olan ziyaret sayısı fazla bir siteyi park ettiğinizde (domain parking) çok ciddi rakamlar kazanıyorsunuz. Ancak park siteleri yabancı siteler olduğu için Türkiye'den gelen ziyaretçi sayınız %80 in üzerine çıktığında size ödeme yapmıyorlar. Sitenizde hile yaptığınızı idda ediyorlar vs. vs. Öyle ya da böyle dert büyük.. Siten mi var derdin var kısacası. Keşke hiç girmeseydim bu işe de ben de açsaydım blogspot'tan bir yemek tarifleri günlüğü de takılsaydım tıpış tıpış.. 


Bu yazı 25 Temmuz 2007 Çarşamba günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Bir derdim var…” için 2 yorum yapılmış

  1. donjuanyasin tarafından Tem 25, 2007 tarihinde yapılmış

    onur harbiden nedir bu çektikllerin senin ya abi cidden pişmiş tavuk suyu gibi gördüm seni =)
    yaa keşke zamanında açsaydın bir blogspot şimdi dert etmezdin bu tarz olayları.Neyse geçmiş olsun umarım tez zamanda düzelir bu durumlar.

  2. Eda Suner tarafından Tem 27, 2007 tarihinde yapılmış

    Kardeş sen kafanı takma herşey hallolur inşallah

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!