Medyatik kirlenme ve Gaffur – Çakkıdı Paralizi…

Jason Schwartzman

Marie Antoinette isimli film hakkında bi'şeyler ararken Jason Schwartzman isimli bir oyuncunun resmi dikkatimi çekti. Resimdeki oyuncu bizim son zamanlarda halk kahramanı bile ilan edebileceğimiz Peker Açıkalın, pardon Gaffur'a o kadar çok benziyor geldi ki gözüme..

Peker AçıkalınPeker Açıkalın ev ahalisi olarak fazlasıyla sevdiğimiz bir oyuncu, kaliteli, usta ve başarılı bir oyuncu. Derken aklıma çizgili pijamam geldi. Yıllar önce üniversiteye ilk başladığımda babaanneme zar zor kumaşını bulup diktirmiştim. Artık giyemiyorum "aaa Gaffur pijaması" dedikleri için.. Derken bu güzel oyuncunun, bildiğim kadarıyla zeki ve kültürlü bu insanın neden böyle bir rol aldığı, kendisinin oynadığı rolden ve edindiği popülerlikten ne derece memnun veya rahatsız olduğu sorusu takıldı aklıma..

Peker Açıkalın'ı Levent Tülek, Levent Kazak, Ali Poyrazoğlu gibi usta isimlerin arasında tanıdım ilk olarak. Bir ara "iğreti" Yasemince'de bile boy göstermişti Sürahi Ninen'in torunu olarak.. Maskeli Beşler filmlerini sadece onu görmek için izlediğimizi söyleyebilirim. Güldürüyor hareketleri, diyalogları, mimikleri.. İçerisine delilik karışmış oyuncular her zaman hoşuma gidiyor. Ancak son zamanlarda Avrupa Yakası dizisiyle tanınan, patlama yaşayan, tamamen meşhur olan oyuncu için üzülüyorum.. Kendisinin de kabul ettiği medyatik kirlenmenin bir parçası olmuş durumda. Çakkıdı isimli şarkı eşliğinde yarı kung-fu yarı oryantal dansı ve neredeyse diğer tüm görüntüleri İnternet'te "süper komik, izleyin, gaffur çakkıdı" nidalarıyla cirit atıyor, prim yaptırıyor site sahiplerine... 27 yıldır tiyatroyla iç içe olan sanatçı bağımsız çalıştığını, popülerlikten uzak durduğunu belirtiyor..

Gaffur, en fazla 100 kelime ile hayatını devam ettiren 7 milyar insandan birisi ve İstanbul'da yaşayan bir kapıcının oğlu. Gaffur’un kişilik özellikleri, hiçbir zaman sınıfsal ayrılıkları gözetecek durumda değil. Ancak sokaktaki insanlar onu seviyor. Bir çoğu, Avrupa Yakası adlı diziyi içinde Gaffur olduğu için izliyor.

Kendisi bir röportajda şunları söylemiş: Hayatımda hiçbir zaman ‘çakkıdı’ dinleyen ve o tür dansları yapan biri değilim. Bu devam edecek anlamına gelmez. Bu bir ayrıntıydı ve bitti. Bir daha dans etmem. Ancak Gülse Birsel yazarsa ederim, senaryo gereği. Bunun çok tekrar edilmesi medyatik kirlenmenin gerektirdiği bir şey. Herhangi bir canlı yayına çağrıldığınızda sanatçı kişiliğinizle bir şey konuşulurken ‘çakkıdı’nın çalınması sizin bir şekilde oyuna getirilmeniz demek. Onu terbiyemle dengeleyip geçiştirmekten başka kişisel çözüm bulamadım.

Herhangi bir canlı yayına çağrıldığınızda sanatçı kişiliğinizle bir şey konuşulurken "çakkıdı’nın çalınması sizin bir şekilde oyuna getirilmeniz demek". Söylediği bu söz düşündürdü beni açıkçası. Medyatik otorite olarak kabul edilen bu tür programların yönetici, hazırlayıcı ve sunucuları esas bu medyatik kirlenmenin sebebidir. Haber bültenlerinde, magazin programlarında hatta spor programlarında bile "Gaffur'dan Pijama Dansı" diye insanların gözüne gözüne sokarsanız bu kirlenmedir, safsatadır. 27 yıllık sanat hayatı boyunca sadece tek ödül almış olması kimseyi ilgilendirmiyor, Robert Plant, Jim Morrison, Peter Gabriel, Genesis, Roger Waters ve David Gilmour dinleyerek büyümüş bir insan olması kimseyi ilgilendirmiyor.. Depeche Mode'un konserine heyecanlanırım diye gidememesi kimseyi ilgilendirmiyor...

Niye arıza oldum bu konuya? İki sebebi var birincisi artık çizgili pijama giyemiyorum ve ikincisi sanatçılara, bir şeyler üretenlere medyanın bize şakşaklayın yada yuhalayın dediği ölçüde davranıyoruz işte bu sebeplerden dolayı arızayım.

O yüzdendir Türk Medyası'ndan nefret ediyorum ve sunduklarının neredeyse tamamının çöplük, süprüntü olduğunu idda ediyorum. Gaffur tiplemesi başarılı, ancak kafamı nereye çevirsem onun taklitlerini yapan, resimlerini taşıyan, yaptığı espirileri yapan insanlar görmekten tiksiniyorum. Dizideki o rol sadece bir roldür bir eleştiridir, en az Engin Günaydın'ın karakteri kadar bir roldür, bir tiptir...


Bu yazı 4 Temmuz 2007 Çarşamba günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Medyatik kirlenme ve Gaffur – Çakkıdı Paralizi…” için 1 yorum yapılmış

  1. BENIM DÜNYAM tarafından Mar 8, 2008 tarihinde yapılmış

    BENDE PEKER ACIKALIN HASTASIYIM ZEKI OLDUGU KESIN,KOMEDYENLERIN GENELI ZEKI INSANLARDAN OLUSUYOR MESELA KEMAL SUNAL,CEM YILMAZ EN AZINDAN BEN ÖYLE DÜSÜNÜYORUM

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!