Dracula’nın kalesi satılığa çıkarıldı…

Dracula Kalesi Olarak Bilinen Bran Kalesi 

Sevdiğim arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz hayallerden biri, tamamen taştan oluşan bir şatoda yaşamaktı. Tüm toplumdan mümkün olabildiğince uzakta, gri-yeşil bir atmosferde, yüksek tepelerin birinde bir şato.. Hayali güzel geliyor hala.. Bu hayali gerçekleştirmeme bir adım yaklaştıran bir habere gözüm takıldı CNN'nin sayfasını gezerken. "Dracula'nın Kalesi Satılığa Çıkarıldı." Tek sorun ne kadar sürede ne kadar para biriktirmem gerektiği.. 

Dracula ismi; Kazıklı Voyvoda'ya (voyvoda prens demek bu arada) yani 1448, 1456-1462 yılları arası ve 1476 yıllarında Eflak Beyliğinin prensi III. Vlad'a ithafen yazar Bram Stoker'ın 1897 de yazdığı Dracula romanından gelmiştir..

14.  Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu askerlerinden korunmak için inşa edilen Bran Kale'si, Dracula Kalesi olarak bilinmekte.

Gelen komünist rejimle kale, 1920'de taşınan kraliyet aile üyesi Prenses Ileana'nın elinden 1948 yılında alınmış ve 1980 lerde restore edilerek turistlerin hizmetine açılmış ve fazlasıyla ziyaretçi toplamış. Daha sonra uzun süren mücadelerle kale Prenses Ileana'nın oğlunun eline geçmiş ve 2009'a kadar müze olarak açık kalmak şartıyla son sahibini bulmuş. Daha sonra hayırlı evlat kaleyi yerel yönetime 80 milyon dolara geri satmak istemiş ancak yönetim bunu kabul etmemiş.

Geçtiğimiz günlerde hayırlı evlat satılık yazısını dikmiş kalenin bahçesine bu sefer 135 milyon dolar fiyat etiketiyle.. ve eklemiş yaptığı açıklamalarda "doğru şartlarda doğru alıcıya, mekana ve tarihe saygı duyan birine..." kısacası bekara vermiyorlar kaleyi. Bu fiyat önemli menkul şirketlerinden bir yöneticinin ön gördüğü fiyat. Asıl fiyat tabi ki açıklanmamış. 2006 da geri aldığında kaleyi son prens, devletle yaptığı anlaşmada tam kontrolü almasına kadar 3 yıllığına müze olarak açık bırakmayı kabul etmiş kalenin. Tabi 1400 lerde yapılan kale, sadece ailem kraliyet ailesinden diye milenyumda bana bedava gelse 3 yıl değil 33 yıl beklerim herkese anlatarak "Bu gördüğün şato benim" diye.. Herneyse zenginin malı züğürt blogcunun elini yorar... Her ne kadar hükümet usülsüz yollarla kaleyi bağıra bağıra verdiğini söylese de sahibi isterse orayı otele de çevirir düğün salonu da yapar. Hükümet kaleyi geri almak istiyor ama bütçesi el vermiyor.

Düşündüm de günde adsense'den 6 dolar kazansam yuvarlak bir hesapla 60 bin sene bu parayı biriktirerek sanırım kaleyi alabilirim... Hayırlısı efenim...


Bu yazı 4 Temmuz 2007 Çarşamba günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Dracula’nın kalesi satılığa çıkarıldı…” için 4 yorum yapılmış

 1. hayal tarafından Mar 14, 2008 tarihinde yapılmış

  böyle bır yerde yasamak tek hayalımmmmmm

 2. Selin tarafından Şub 28, 2011 tarihinde yapılmış

  ya korkmuyormusunuz neden dracula kalesi desinlerk
  i demekki iyi bir nedeni olmalı

 3. erkan tarafından Haz 6, 2012 tarihinde yapılmış

  Aman abi tursarım ben :D

 1. 1 geri izleme

 2. Tem 4, 2007: Dracula’nın kalesi satılığa çıkarıldı « Blog Ajansı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!