Okuluma Dokunma

 Okuluma Dokunma

1960'ların sonunda, Altı Nokta Körler Derneği, okul çağını geçirmiş ya da görme yetisini sonradan kaybetmiş kişilere yönelik eğitim hizmeti vermek amacıyla önemli bir hamle yapmıştı. Yanına, İstanbul Belediyesi, İstanbul Valiliği, Milliyet Gazetesi gibi kuruluşları ve dönemin ünlü simalarını alarak, okul çağını geçirmiş ya da sonradan kör olmuş kişilere rehabilitasyon hizmeti vermek için çalışacak bir vakıf kurdu. Altı Nokta Körler Vakfı. İstanbul Belediyesi, kurulacak merkez için, İstanbul/Emirgan'da bulunan bir arazinin kullanım hakkını, Altı Nokta Körler Derneğine verdi.

1970 yılında yapılan sözleşmede, arazinin kullanım süresi 30 yıl olarak belirlendi. Dolayısıyla süre 2000 yılında doluyordu. Ancak böyle bir hizmetin ve kurumun hizmet süresi 30 yıl olarak sınırlandırılamazdı. Sözleşme devam etmeliydi. Onca kişi ve kuruluşun girişimi, milyonlarca insanın katkıları, yüz binlerce görme engellinin yararı ufak bir ayrıntıya kurban edilemezdi. Bu düşüncelerle, yedi yıldır arsanın kullanım süresinin uzatılması için Belediye'yi ikna etmeye çalıştı dernek. Ancak, dinlemek ve gerekeni yapmak şöyle dursun, Belediye randevu taleplerini dahi dikkate almadı. 30 Mayıs 2007 tarihinde de arazinin tahliyesini istedi. Tebligat sonrası, kamuoyunda oluşan tepki karşısında Kadir Topbaş medyaya arazinin parasal değerinin yüksek olduğunu ve başka kamu arazileri gibi o arazinin de satılacağını söyledi. Bu bildiriden sonra arazinin boşaltılmasına yönelik baskı arttırıldı.

Altı Nokta Körler Derneği'nin İstanbul/Emirgan'daki rehebilitasyon merkezinde eğitim alan görme engelliler Belediye'nin merkezin boşaltılması istemine karşı imza kampanyası başlattı. Bütün ülkede 450000 görme engellinin ve böyle bir hizmeti vermeye çalışan sadece 2 merkez olduğunu düşünürsek bu tepki yersiz değil. Birilerinin kör olmadan da bişeylere bakıp ta görmediği ortada.. Başlatılan bu imza kampanyasına siz de destek olabilirsiniz. Okuluma Dokunma Kampanyası için hazırlanan siteden ayrıntıları öğrenebilirsiniz...


Bu yazı 1 Temmuz 2007 Pazar günü Onur Pay tarafından yazıldı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!