Google Bunları da yapsana!!!

Google kök salmış sanal aleme arsız user neylesin… 

Az önce çok ihtiyacım olan bir özelliği düşünürken bu hizmeti verip vermeyen bir site bulmaya çalıştım. Ancak bulamadım... Derken aklımda yeni yazacağım yazının anahtar kelimeleri oluştu.

Konumuz Google'dan yeni neler isteyebiliriz. Yani Google hangi yeni uygulamaları getirse mutlu oluruz?. Bunları sıralamayı düşündüm.

Google Resim Tanıma: Efenim bu hizmete gerçekten çok ihtiyacım olabiliyor. Örneğin elinizde bir resim var ve kime yada hangi tarihe ait olduğunu bulmaya çalışıyorsunuz. Benim isteğim öyle bir hizmet olacak ki bu; o sorunlu fotoğrafı sisteme yükleyip hakkında bilgi almak mümkün olabilecek. Şimdi bu çok zor bir özellik değil zannımca. Çünkü sıklıkla kullandığım, arşivimde birden çok dosyaları bulabilmeme yarayan "Unique Filer" adında bir program var. Gayet başarılı. Disk üzerindeki resimleri tarayarak renk özelliklerine, dosya büyüklüklerine göre karşılaştırma yapıyor. Benzer olanları tarama sonunda karşıma getirip silip-silmeyeceğimi soruyor. Şimdi bu mantıkla yola çıkarak Google'a gönderdiğim resmin bilgilerinden yararlanarak mevcut kendi veri tabanı içerisinde basit bir karşılaştırma yapacak ve karşıma sunacak. Ben de tatmin olana kadar karşıma sunduğu sonuçlar arasında gezip elimdeki resmin kime yada neye ait olduğunu bulabileceğim. Bu sisteme isim bile düşündüm. "Google Guess" Siz dosyayı göndereceksiniz Google tahmin edecek. Bu sistem daha da geliştirilebilir. Örneğin Tunatic diye bir programın da yaptığı mırıldandığınız şarkının kime ait olduğunu bulmak. "Google Tahmin" "Google Guess" dedim ben bu sisteme.

Google Emlak: Google, bize sunduğu, Google Maps sayesinde emlakçılık ta yapsın. Evlerimizi Google üzerinden kiraya verebilelim. Yada Google Maps Street View aracılığıyla yakınından geçerken evlerin , eğer o ev kiralıksa veya satılıksa bize bildirsin biz de hemen kiralayalım, satın alalım. "Google Real Estate" "Google Emlakçılık" gururla sunar...

Google İndir: Elimizdeki tüm dosyaları yükleyip paylaşabileceğimiz hesaplar sağlasın bize ve o hesaplarda arama yapabilmemizi kolaylaştırsın. İnsanlarda o dosyaları hesaplarına gönderirken paylaşmayı kabul etsin. Düşünsenize Rapidshare Sunucularının barındırdığı tüm dosyaları ifşa ettiğini? Süper olurdu.. "Global Paylaşım..." "Google İndir" "Google Global Share"

Foto Google: İlerleyen teknoloji sayesinde Google araçlarıyla sokakları geziyor, uzaydan yakaladığı görüntüleri hizmetimize sunuyor. Toplu sünnet şenliklerinde, düğünlerde, mezuniyet törenlerinde unutulmaz bir anı olarak Google video ve fotoğraf hizmeti verebilir. Sisteme girip randevu alıyorsunuz. Düğünde, mezuniyette, sünnette Google aracı gelip sizin görüntülerinizi kaydediyor ve anında İnternet'ten yayınlıyor.. "Photo Google" "Foto Google" bu hizmetin adı.

Google Tv: Microsoft ve NBC'nin yaptığı gibi Google da bir televizyon ağıyla ortaklık yapıp doğru dürüst bir televizyon kanalı açsın. Amatör yayınlara yer versin. İnsanların Youtube'a göndermeye yarıştığı videolardan programlar yapılsın. Hatta yayın saatlerini bile şöyle olsun;

07:00 - Haberler; Diğer televizyon kanallarına göre radikal olarak Google, Zeitgeist'ten derlediği en çok kullanılan 30 anahtar kelimeyi haberlerin konusu yapıp izleyiciyi ekran başına kitlesin. 08:00 - Mini Dizi "Ask-a-Ninja"; Duymayanınız, görmeyeniniz yoktur youtube üzerinde dengesizlerin Ninja kılığına girerek sorulan sorulara yanıt araması üzerine yayınlanan bir dizi.. 09:00 - Müzik; Yine Youtube üzerinden seçilen amatör şarkıcıların serenatları müzik tarihine yeni taşlar ekleyebilir 10:00 - Google ile Huzura doğru; Google felsefesinin anlatıldığı internetin web 5.0'a olan yolculuğunda huzurun nasıl kazanılacağına yönelik tinsel yaklaşımlar içeren bir program. Hemen ardından Google Bizi  Gözetliyor yarışma programı.. vs. vs. uzar gider programlar. Örneğin Youtube'da hali hazırda o kadar çok dizi video var ki.. Aralarından filmlerin, arkası yarınların çıkmaması içten değil. Evet dediğim gibi "Google Tv" de gayet verilebilir bir hizmet.

Google Eversene: Google'ın dünya çapından dişi ve erkekleri buluşturup evlendirdiği çöp çatan hizmeti. Gerçi Orkut onu yapıyor mu yapmıyor mu bilemiyorum ama Google adı altında yaparsa bu işi, daha çok verim alabilir. Çiftleri birbirlerine göre ayarlarken arama sonuçlarından yararlanacak. Mesela bana bulacağı ruh ikizimin bir sayfası var mı? Hangi forumlara, sitelere, sosyal imleçlere üye? Neleri arıyor vs. vs. gibi bilgileri karşılaştırıp bize uygun eşi bulabilir. "Google Date" "Google Eversene" sanırım bu hizmet için güzel bir isim olabilir.

Google Üniversitesi: Benzer bir çalışmanın yapıldığı söyleniyor. Ancak benim bahsettiğim online olarak nasıl tam techizatlı bir Google'cı olunacağının eğitimini verecek bir açık öğretim kurumu olması. Google'da arama incelikleri, pagerank, analytics vs. vs. gibi zaten ders müfredatı olabilecek o kadar çok konusu var ki... "Googleversity" "Google Üniversitesi" verebileceği hizmetler arasında bence. Google'ın benzer bir uygulaması saati 50 dolar kazandıraraktan tester eğitimleri zaten mevcut. Görsel Öğrenme..

Google Uzay Araştırmaları: Google ve NASA ortak uzay araştırmaları yapmak üzere anlaşmaya varmışlardı zaten. Google ve NASA arasındaki işbirliği bilgi teknolojisi, veri yönetimi ve nanoteknoloji alanlarını kapsıyordu. Anlaşmayla Google, NASA’nın da araştırma merkezinin bulunduğu Silikon Vadisi’ne 93 bin metrekarelik devasa bir kampüs kurup, geniş tabanlı veri yönetimi, nanoteknoloji ve uzay sanayiinde ortak çalışacaklardı. Benim Google'dan istediğim kendi uzay üssünü kurması, kendi kozmonotlarını, astronotlarını yetiştirmesi. Bu işi herkese açık hale getirip herkesi bu işe bulaştırması. "GSA" (Google Space Agency).

Google Sanal Müze: Viki gibi ortak bir çalışmanın ürünü olarak geniş bir müze oluşturulabilir, o kadar sahip olunan paralar müzayedelerdeki sanat eserlerinin, antikaların satın alınmasıyla bu sanal müze gerçekte de yapılabilir. Google Sanal Müze içerisinde görsel, işitsel olarak tarih canlandırılıp yine kullanıcıyla buluşturulabilir. "Googlesum" "Google Müze" evet evet..

Google Sanal Klinik: Görüntü işleme programlarının yaygınlaşması ve teknolojinin ilerlemesiyle Google'ın üreteceği mini elektronik laboratuarlar sayesinde bilgisayarınız ve İnternet aracılığı ile sizden alınan kan, idrar, doku vs. örnekleri Google'ın veri tabanıyla karşılaştırılıp rahatsızlığınız tespit edilebilecek, mamografi, mR vs. çekilebilecek. "Google Clinic" "Google Klinik" olsun bunun da ismi..

Google Bankası: Sahip olduğu parayı döndürebilmek ve reklam gelirlerini daha kolay dağıtabilmek için bence Google sanal banka hizmeti de versin. Sanal mağazası zaten var. Sanal bankasına yatan sanal paraları o sanal mağazasında harcayabilelim. Bu hizmet aslında başka bi hizmeti de getiriyor beraberinde; Google Para... "Google İnternational Bank" "Uluslararası Google Bankası" olsun bu hizmetin adı.

Google Para: Evet evet.. Google bizi gerçek paradan kurtarsın. Kendine has dijital parası olsun. Ve biz sadece reklam göstererek para kazanmayalım Google'dan. Başka işler de bulsun bizim için. Karşılığında kendi biriminde Google Paralar ödesin. Biz, o Google Paraları internette harcayabilelim. "Googney" bol sıfırlı para "Googlepara" olsun adı..

Google Özerkleşsin. Google bağımsızlığını ilan edip devlet olsun. Kurduğu sanal oylama sistemiyle bakanlar atasın, arama bulgularına göre kişileri mevki sahibi yapsın. "Googlelands" "Google Diyarları" bunun da ismi, o olsun.

Of sıkıldım. El atmışken bi de Google Sanitarium kurulsun Google ile kafayı bozanları orada rehabilite etsinler... Malumunuz Google ile ilgili rahatsızlıklar boy göstermeye başladı bile. Mesela her gün ismimi Google'da aratıp kaç sayfa çıkıyor diye bakmadan edemiyorum.


Bu yazı 15 Haziran 2007 Cuma günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Google Bunları da yapsana!!!” için 9 yorum yapılmış

 1. vicdone tarafından Haz 15, 2007 tarihinde yapılmış

  evet çok güzel yazmışsın, bencede google bunların hepsini yapmalı. hatta google birleşmiş milletlere alınmalı (:

 2. dusk tarafından Haz 15, 2007 tarihinde yapılmış

  tüm bunlar yapılırsa Googlia vatandaşlığına geçmek istiyorum :)

 3. arda tarafından Haz 15, 2007 tarihinde yapılmış

  nekadar çokşey düşünmüşsün hepsini tek başınamı düşündün
  googlenin böyle bir servisi vardı bize ne öneririsiniz gibi
  bende birşey yazmıştım bunları oraya göndermeyi deneyebilirsin Böyle ne kadar çok kişi gönderir bilinmez

 4. Onur tarafından Haz 15, 2007 tarihinde yapılmış

  @dusk
  “Googlia” Neden düşünemedim? Harika bir isim kesinlikle.. Bayrağını düşünmeye bile gerek yok.

  @vicdone
  Google kesinlikle birleşmiş milletlere alınmalı. Şu anki mevcut ülkelerden durumu kötü olan ülkere eminim daha fazla yardım yapacak ve dikkatleri daha kolay o ülkelere çekecektir.

  @arda
  Bu ve bunlar gibi binlerce istek hergün Google’a iletiliyormuş. Değerlendirdikleri oluyordur eminim..

 5. poyraz tarafından Haz 30, 2007 tarihinde yapılmış

  resim tanıma programna gercekten benimde ihtiyacım var elimde bir foto var internetten indirdim fakat kime ait oldugunu bir türlü bulamıyorum bildiğin bir program veya site varsa yardımlarınızı beklerim…

 6. T.Yılmaz tarafından Şub 12, 2009 tarihinde yapılmış

  BUNLARI YAZMAK İÇİN GOOGLE’DAN İZİN ALDIN MI ?

  Saçma sapan bir yazı olmuş. Marka ihlali yaptığından umarım haberin vardır. Bütün bu yaptıklarını ilgili yerlere bildirdim.

  İzinler konusundaki ciddiyeti buradan öğrenebilirsin: http://www.google.com/permissions/guidelines.html

  Geçmiş olsun.

 7. dilara tarafından Mar 10, 2009 tarihinde yapılmış

  ben özellikle de “Google Guess” olayını çok tuttum. zaten bu yazıyı da böyle bir program bulabilir miyim diye araştırırken buldum..

  Harikasın valla..
  İzinler konusunda yorum yapan arkadaşımızın işgüzarlığını da ayrıca alkışlıyorum yani (!!)

 1. 2 geri izleme

 2. Kas 20, 2007: 23andMe - Biyoteknolojide son nokta ve Google?!? | Onur'un Kişisel Şeysi
 3. Mar 22, 2008: Günceli Bizimle Yakalayın!» » 23andMe - Biyoteknolojide son nokta ve Google?!?

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!