Her kuşu sattık kaldı leylek…

 Bizim kakalaklar kime özeniyor ki dangalaklık konusunda ?!?…

Dünyadaki en önemli sulak alanlardan birisi olan ve 238 kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti'nin, 1994 yılından bu yana sahip olduğu ''Yaban Hayatı Koruma Sahası'' statüsü kaldırıldı.

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir Kuş Cenneti'nin, Çevre ve Orman Bakanlığı kararı ile bölgenin birden fazla koruma statüsüne sahip olması gerekçe gösterilerek "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsünün kaldırıldığını belirtti.   Bu gelişmenin, bölgenin korunma düzeyini zayıflatacağını savunan Prof. Dr. Sıkı, "İzmir Kuş Cenneti, 238 kuş türüne ev sahipliği yapmakla, flamingo ve tepeli pelikanların Türkiye'de önemli üreme alanı olması nedeniyle ödüllendirileceğine aksine cezalandırılmıştır” dedi.   “Burası 27 yıllığına kiralanmak isteniyor”   Sıkı, “Kuş Cenneti Koruma Sahası’nda bulunan ve özelleştirilmesi düşünülen Tekel Çamaltı Tuzlası'nı 27 yıllığına kiralamak isteyenlerin işini kolaylaştırmak amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığı’nın sağladığı bir oyun olduğunu düşünmekteyiz” ifadelerini kullandı.   "Karar, etik değer ve bilimsellikten uzak"   Prof. Dr. Sıkı, Bakanlığın gerekçesinin hiçbir bilimsel dayanağı olmadığı gibi, bu alan üzerinde yıllardır araştırmalar yapan EÜ Tabiat Tarihi Uygulama Araştırma Merkezi, Doğa Derneği ve Ege DoğalYaşamı Koruma Derneği gibi kurumların görüşünün alınmamış olması nedeniyle etik olmadığını savundu.   Yetkililer açıklama yapmıyor   Prof. Dr. Sıkı, İzmir Valisi başta olmak üzere çevreye duyarlı kamuoyunu, İzmir ve Türkiye'deki tüm sivil toplum kuruluşlarını 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Çevre ve Orman Bakanlığı'nın kararını protesto etmeye çağırdı.   Öte yandan, konuyla ilgili bilgi alınmak istenen İzmir Çevre ve Orman Müdürlüğü, Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Başmühendisliği ile Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü yetkilileri, bir açıklama yapmaktan kaçındı. (4 Haziran, Cnn-Türk)

Haber gözüme geç ilişti.. Ancak aklıma ilk gelen terim "kakalaklık" oldu. Zamanına kadar milli parkımız, doğal güzelliğimiz, dünyada şu sırada, ülkede bu sırada, diye övündükleri "Kuş Cenneti" saman altından yürütülmeye çalışılıyor. 2006'da Balçova'da ikincisini kurmaya başlamışlardı ne oldu ondan haberim yok ama hatırladığım kadarıyla Büyükşehir belediye yetkilileri, flamingo, balıkçıl, martı ve diğer kuş türlerinin barınması için bölgede koruma planı hazırlamışlardı. Dahası tatlı su ihtiyacına karşılık yağmur sularıyla oluşan tatlı su yatağı düzeltilmişti vs. vs. Şimdi ister istemez akla geliyor "Ali yazar Veli bozar." Nuh'un Gemisi'ni yıkan zihniyet, Kuş Cenneti'nin de önce statüsünü kaldırır sonra beşi beş kuruştan beş liraya kayınçosuna peşkeş çeker.. Ne medya duyurur ne halkım bilir. Önünden geçen zamanı gelince der "Vay be ne otel dikmişler buraya".. Sanırım önce Elmer Fudd yaratılışlı avcıları o güzide mekana "Gidin iki kuş avlayın serbesttir" diyerek salıp kuşların neslini tükettirdikten sonra "Hani? Burda kuş falan yok gelmiyor bize kuş" diyip "e artık burda kuş yaşamıyorsa biz de buraya otel dikelim villa dikelim ev yapalım" diyecekler. Yazık yani, yabancı filmlerde görüp özeniyor insan "green park"lar "natural park"lar.. Biz de neden yok diye hayıflanasım tutuyor. Ha var. Yok mu? Çanakkale'de mesela yarım kıta şehitliğimiz var, en naturelinden. O yeter tüm Türkiye'ye kuş cenneti falan gereksiz şeyler.. Yakında fuar alanını da çok elektrik gidiyor diye küçültür sevgili yetkisiz yetkililer.


Bu yazı 14 Haziran 2007 Perşembe günü Onur Pay tarafından yazıldı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!