Küresel Isınma – Hong Kong’tan tehlike çanları

Hong Kong Limanı

Yıllık dış ticaret geliri ortalama 500 milyar dolar olan, 1997'de Çin'e geri devredilen ticaret merkezi Hong Kong Küresel Isınma tehlikesinin eşiğinde. Reuters aracılığı ile 8 Haziran'da meteoroloji biriminden yapılan açıklama tepki uyandırmaya çalışıyor. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde Hong Kong ta hiç kış yaşanmayacağını belirten enstitü müdürü bu elli yıl sonunda 12 derece altında sıcaklığa sahip günlerin artık ülkelerinde yaşanmayacağını belirtti. 1961 - 1990 tarihleri arasında ortalama 28 gün yaşanan kış 2000 den sonra yarıya inmiş yapılan açıklamaya göre ve hızla daha da inmekteymiş. Şu an zaten bir çok tropikal mevsimleri bugüne kadar hiç görmeyen ülkeler değişen mevsimlerle ılıman iklimlerin heyecanını yaşıyorlar.. Bu sıcaklık değişimleri normallerin neredeyse 2 katı hızda gözlemleniyor. Benim tahminim 50 yıl bile fazla kaosların yaşanması için.. Yakındır bu genç gezegen üzerindekilerinin ölümü.


Bu yazı 8 Haziran 2007 Cuma günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Küresel Isınma – Hong Kong’tan tehlike çanları” için 7 yorum yapılmış

 1. Miraç Yazıcı tarafından Tem 14, 2007 tarihinde yapılmış

  ABD ve Çin ve Hindistan’ın da dahil olmadığı bir Kyoto protokolü pek bir anlam ifade etmiyor. Bu protokol, dünyadaki tüm aktörler katkı yaparsa anlamlı. Ben akvaryumdaki kirli suyu ziyan etmemek için onu çiçek sulamada kullanırken bir başkası jakuzi keyfinden vazgeçmiyorsa bu çabanın bir anlamı olmaz.

 2. Onur Pay tarafından Tem 14, 2007 tarihinde yapılmış

  Her ne kadar şovmenlikle suçlansa da Al Gore’nin şu meşhur sunumlarına sanırım rasgelmişsinizdir. Hatta toplanıp bir film hazırlandı. Bununla ilgili bir yazı yazmak istiyordum uzun zamandır Türkçe dublaj yapılmayıp alt yazılı yayınlandığı için. Neyse.. Onlardan birinde küçük bir ayrıntı çok hoşuma gitmişti. Pilot bölge olarak seçilen eyaletlerde araç kullanımına kısıtlama, fabrikalara filtreler, yakıtlara kısıtlama gibi önlemlerin bulunduğu bir dizi yasa onaylanmış bir eylem başlatılmıştı. Kuzey kutbuna yakın bölgelerde, tıpkı ağaçların yaş halkaları gibi buz dağlarının da yaş izleri incelenmiş ve yasanın çıkarıldığı yıldaki katmanlara hapsolan karbonmonoksit ve diğer sera gazı miktarlarının oldukça azaldığı görülmüş. Kısacası herkes üzerine düşeni yaptığında ki üzerine düşmesi değil yapmak zorunda olduğunu yapsa ömrümüz gerçekten uzayacaktır bu mavi şirin gezegen üzerinde. Ancak ne yazık ki ülkemizde seçim vaatleri arasında bile (hani şu sahte ve insanları kandırma amaçlı olan vaatler) yok böyle konular. Daha önce içimden geçiyordu küresel ısınmayla, çevre sorunlarıyla ilgili küçücük bir nutuk atan siyasetçiye oyumu vereceğim diye. Ancak ne yazık ki bırakın seçim nutkunu meclis gündemine bile neredeyse taşınmadı zamanında. Sadece bakanlarımızdan bir tanesi yurt dışında (sanırım Amerika’daydı) yapılan su sorunlarıyla ilgili bir kongrede “biz yurttaşımızı uyarıyoruz, onlar gereken önlemi alıyor vs.” gibi saçma bir açıklama yapmıştı. Oysa ki yurttaş ne su sorunundan haberdar, ne küresel ısınmadan, ne de çölleşmeden.. Üzücü hep bu durumlar. Sen, ben ne kadar yırtınırsak yırtınalım ülkelerin “sözüm ona ve meclisten dışarı” çobanları; ellerine sopaları alıp koyunlarının, keçilerinin başına vurmadıkça o küçük başlar güzel bahçedeki güzel çiçekleri kemirecek, körpe fidanların sürgün uçlarını yalayıp yutacaklar.. Bana ve çocuklarıma tasasından ziyade acısı kalacak bu durumun. Ben çölleşmiş bir ülke istemiyorum soluyamadığım bir atmosfer istemiyorum ben susuz kalmak istemiyorum. Kimin ne yapması farzsa yapsın yoksa cehennemi ölmeden tadacağız….

 3. Amonhanor tarafından Ağu 12, 2007 tarihinde yapılmış

  Gün geçtikçe sona bir adım daha yaklaşıyoruz. Sona yaklaşmamız kötü değil ancak sonu acı yaşamamız gerçekten çok kötü olacak. Gün geçtikçe körleşiyoruz. Ve sona vardığımızda düşüşümüz çok ani olacak. Ve düşünce çakıldığımız yer cehennem ateşi yerine keskin kayalıklar olacak ölmeden parçalanacağız ölmeden kıyım kıyım kıyılmış olacağız. Hala çaba harcamıyoruz son bir bypass yapabilmek için bu genç gezegene.. Üzücü.. Sindirilemiyor kesinlikle..

 4. ZAFER SEZER tarafından Eyl 4, 2007 tarihinde yapılmış

  DEĞERLİ ONUR SANA KATILMAMAK VE CÜMLELERİNDEKİ,SONSUZ GELECEĞİ DÜŞÜNMEMEK OLSA OLSA O BAHÇEDEKİ,GELECEKTE ALACAĞIMIZ SOLUĞA DEĞER KATAN AĞAÇLARI VE ÇİÇEKLERİ KOYUNLARA VE KEÇİLERE YEDİRTEN VE DAİMA GÜDÜLMEYE MUHTAÇ (SÖZÜM GERÇEK EMEKTAR ÇOBANLARA DEĞİL TABİİKİ)ÇOBANLAR OLMALILAR. ASLINDA BİZLER O KOYUNLAR VE KEÇİLERİ GÜDMEYİP, DOĞADAKİ BİR ÇOK CANLI TÜRLERİNİN (KUŞLAR, MEMELİLER, KEMİRGENLER VE SÜRÜNGENLER V.B.) YOK OLMASINA SEBEP OLMASAYDIK ŞAYET;ONLAR KENDİ BAŞLARINA DOĞANIN DENGEDE KALMASINA, DOĞANIN VE EVRENİN DAHA ÇOK YEŞİLE BEZENMESİNE SEBEP OLACAKLARI TÜM HASSAS ÇEVRECİ DOSTLARIMIZCA BİLİNEN BİR OLGUDUR KUŞKUSUZ. DEDİM YA ONUR KARDEŞİM SANA KATILMAMAK APTALLIK OLUR OLSA, OLSA. ŞU GÜZELİM SU ZENGİNİ, BEREKETLİ TOPRAK ÖRTÜSÜNE SAHİP ÜLKEMİZDE SUSUZLUĞU HATTA HATTA ÇÖLLEŞMEYİ YAŞAMAK NE HÜSRAN VERİCİBİR SONUÇ Kİ; DEVLET BÜYÜKLERİMİZDEN BİRİNİN, YADA HÜKÜMET TEMSİLCİLERİNDEN BİRİNİN OLAYA CİDDİ BOYUTTA BAKIP, BİLİMSEL VE BÖLGESEL ÇÖZÜMLER ÜRETMEDİKLERİNİ ÇARESİZLİK İÇERİSİNDE TAKİP EDİYORUZ MAALESEF. BİR ÇOK BİTKİ TÜRÜNÜ YOK ETTİĞİMİZ GİBİ YER YÜZÜNDE YAŞAM MÜCADELESİ VEREN BİTKİ TÜRLERİNDEN BİR KISMINI, BİLİM ADAMLARININ YAPTIĞI ARAŞTIRMALARDA BAHSETTİKLERİ 5 YILLIK SÜREÇTE DEĞİL GELECEK YIL AYNI İKLİMİ YAŞAMAMIZ HALİNDE KAYBEDECEĞİMİZ HİÇ KAÇINILMAZ BİR SONUÇTURKİ; BU YAZ SONUNDA YÜZ YILLARA MEYDAN OKUMUŞ, BİR ÇOĞUMUZUN GEÇMİŞTE MUTFAKLARINDA DAMAK TADI OLMUŞ, KAHVESİ YAPILAN HATTA BAZI YÖRELERİMİZDE ÜZERİNE YAPILAN AŞIYLA FISTIK AĞACINA DÖNÜŞEN HALK DİLİNDE ÇİTLENBİK DİĞER ADIYLA MELENGEÇLERİ YİTİRMEYE BAŞLADIK. BU BİTKİ TÜRÜYLE BİRLİKTE, YÜZYILLAR ÖNCESİNDEN BU YANA GEREK BÜYÜK 2. DÜNYA SAVAŞINDA VE SAYISIZ BİR ÇOK SAVAŞLAR, BASKINLAR VE GEREKSE BÜYÜK İSYANLARDA GEÇMİŞ YÜZ YILLARDA YAKILARAK YOK EDİLEN, DOĞANIN ÇIPLAKLIĞINI GİZLEYEN ADETİ GİYSİSİ OLAN AKDENİZİN OLMAZSA OLMAZI MAKİLİKLERİ DE BU YIL YAŞADIĞIMIZ KURAKLIK VE KÜRESEL ISINMA ISINMA SONUCUNDA YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYADIR. YERYÜZÜNDEKİ SU KAYNAKLARIMIZIN KURUMASI BİR YANA BİLİNÇSİZ ARTEZYENLER VE KUYULARLA YER ALTINDAKİ SU GALERİLERİNİ DE BOŞALTIR OLDUK. ARTIK ZAMAN; ÇÖZÜM BULMA VE ÖZELLİKLE HÜKÜMETİN HİÇ VAKİT GEÇİRMEDEN KYOTO ANLAŞMASINA TARAF OLARAK BİLİMSEL ÇÖZÜMLER VE TEDBİRLER ALMA ZAMANIDIR.

 5. yeşim yozgatlı tarafından Eyl 10, 2007 tarihinde yapılmış

  Küresel ısınmanın önenmesi için,küresel bilinçlenmenin ötesinde artık harekete geçmenin şart olduğu bi gerçek.gerçi etrafıma şöyel bi göz gezdirdiğimde çoğu kişi de bu azmi görmem malesef pek mümkün olmuyor.çoğu insanıntürlü sorunları var ekonomi,geçim çocuk okul vs.aslına baklırsa bunlar kötümsenicek derecede masum sorunlar fakat göz ardı edilen yasadığımış tüm bu sıkıntıarın üzntülerin sevinçlerin yasandığı gezegen birazda bu güzel gezegene vakit ayırmak artık onun çığlık larına evet biz buradayız demek gerekmiyormu.ama çogumuz hala ben bu suyu boşa akıtsam ne olucak diğerleri de bakalım tutumlu davranıyormu. işte bu zihniyet şimdi bulunduğumuz durumu yeterince açıklıyor sanırım.biz okadar yazalımki bu zayıflığımızı bunların hepsi koca bir boşluk olarak kalacak elimizde geçmiş olsun bizlere.diğer arkadaşlara da yorumları için teşekkür ediyorum en azından gezegenimizden özür dileyen insanlar var.özür dilerim güzel ülkem güzel dünyam…

 6. rıza uzunoglu tarafından Tem 14, 2008 tarihinde yapılmış

  bu kıyamet mi felaket mi bilmem ama bence tek kaderimiz

 7. Asli tarafından Mar 18, 2016 tarihinde yapılmış

  Öncelikle merabalar tabiiki böyle şeyler olucak gormuyormusunuz insan ölumleri çogaldi zina çogaldi haksizliklar çogaldi vs vs insanlar zalim olanlar her şeyden bihaber olanlar size sesleniyorum dind yakin olun hakla davranin Allah hepimizi şerlerden içimizdeki kotuluklerden korusun AMİN

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!