Geek, Nerd, Meme, Woot, Leet Ne demek?

LoL, im Geek

Sanırım siz de çok karşılaşıyorsunuz bu terimlerle: Geek , Nerd , Meme, Neat, Woot, Leet. Ne demek bunlar merak edenler için şöyle özetleyim istedim. Kısaca şu manalara gelir.

Geek: Giik diye telafuz edilir. Türkçe tam bir karşılığı yoktur aslında: Sosyalliği bir çoğu insandan farklı olarak belli objelere bağımlı olan insan topluluğunun bireyleridir. Bu bağımlı oldukları objeler onların vazgeçilmezi ve diyaloglarının temelleridir. Bu objeler bilgisayar, astronomi, frp, oyun, basketbol olabilir. Bir araya geldiklerinden anlaşılmaz gibi konuşurlar diğerleri onların söylediği bir çok terimi anlamazlar. Diğerlerine "geyik" gelebilecek şeylerden bahsederler.

Geek ürünler bulabileceğiniz bir site: Think Geek

Nerd: Dilimize dörtgöz ve ya inek olarak çevrilse de Geek lere benzerler ve yine tam karşıtı bir kelimemiz yoktur. Daha sıkıcı görünebilirler parlak ve atılgan değildirler, daha pısırık daha içe kapanık dururlar ama Geek ler de olduğu gibi kendileriyle aynı konuda uzman başkalarıyla inanılmaz beyin fırtınalarına girebilirler.

Nerd misiniz değil misiniz testi: Nerd Test

Meme: Öncelikle meme yeni kullanılmaya başlanan bir terimdir. Mimetics’in kısaltılmışı. (mimic, taklid etmek, biyolojide yaratıkların evrimleşirken düşmanlarını korkutan yaratıkları taklid etmeleri gibi) bir insanın söyleyebileceği ya da yapabileceği, genetik olarak karar verilmemiş, ve insandan insana taklit ya da kopyalama yöntemiyle geçen bilgi parçacığı. görünmez ve kendini kopyalayabilen, genlerin hücrelerde yaşadığı gibi insan beyninde yaşayan minik bilgicikleri. Yapay olarak yayılan bir durum. Moda gibi kişiden kişiye geçen özelliklerin tümü. Etkilenme diyebiliriz. Babayla aynı futbol takımını tutmak gibi. Internet meme ise internette yaygın ve klişe bir şekilde kullanılmaya başlanan terimler olaylar veya objeler diyebilirim. Mesela İnternet Mahir olarak bilinen Mahir Çağrı isimli şahıs bir internet memesidir. Ya da çok kullanılan LOL kelimesi de aynı şekilde bir internet memesidir. Buna bir karşılık kelime bulamadım dilimizde.

Internet Meme leri: Internet Memes

Neat: Temiz, düzgün, zarif anlamına gelmekle birlikte argoda şahane anlamına gelir. Mesela neat buildings diye gördüğünüz bir internet sayfası başlığında kendi kendini temizleyen süper donanımlı bir bina olması olabilir o yapıyı neat kılan veya çok zarif olması aynı şekilde neat yapan o binayı. Bu terime karşılık dilimizde zarif kullanılabiliyor.

Woot: What yani İngilizcedeki "Ne" kelimesinin biraz uzatılmış hali diyebilirim. Neee! olarak çevirmek mümkün. Şaşkınlık ifade edebiliyor.

İlginç ürünlerin satıldığı woot.com. bizde de taklitleri açıldı bendeistiyorum.com olması lazım...

Leet: L33t olarak çoğu zaman göze çarpıyor. Kelime olarak "Elite" kelimesinden geliyor. Türkçe "seçkin" olarak karşılık bulabilir. Ancak asıl anlamda Leet veya L33t kelimesi bu şekilde özel yazılan kelimelerin geneline verilen isim. Bir nevi bilgisayar programcısı jargonu diyebiliriz. Örneğin h4x0r hacker yazmanın, l4m3r lamer yazmanın seçkin yani Leet yoludur.

Leet wiki


Bu yazı 8 Haziran 2007 Cuma günü Onur Pay tarafından yazıldı

“Geek, Nerd, Meme, Woot, Leet Ne demek?” için 10 yorum yapılmış

 1. SEYDA tarafından Ağu 9, 2007 tarihinde yapılmış

  IYYYYYYYYYYYYY İĞRENÇ BİR SİTEEEEEEEEE EEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEE EEEEEEE EEEEEEEEEE EEEEEEEEEE EEEEEEEEEE EEEEEEEEEE EEEEEEEEE EEEEEEEE EEEEEEEE HİÇ BİŞE ANLAMADIM

 2. Onur Pay tarafından Ağu 9, 2007 tarihinde yapılmış

  E ama “safiye sultan kaç meme yapıyor” diye aratarak gelirsen olacağı bu. Bu terimler internette sıkça kullanılan terimler. bilmeyenler merak edenler için kısaca bahsetmek istemiştim. sanırım becerememişim.

 3. Enes Özdemir tarafından Şub 15, 2008 tarihinde yapılmış

  lol muhauhauha diorum mükkemmel olmuş bizi tarif etmişsiniz ben woot’u merak ediodum merakım gitti dierleini biliodum MEME’yede bittim safiye sultan kaç meme yapıor lol laugh of louds olması lazım buda :D

 4. hakan tarafından Ağu 9, 2010 tarihinde yapılmış

  Teşekkürler, gayet yararlı oldu.
  @SEYDA “anlamadığın” için iğrenç diyerek iğrenç olan sensin.

 5. Phoenix tarafından Ara 2, 2010 tarihinde yapılmış

  Onur arkadaşım,bu bilgileri gerçekten çok faydalı buldum,devamını bekliyorum,gayet başarılı ve aydınlatıcı.Teşekkürler…

 6. onur tarafından May 31, 2011 tarihinde yapılmış

  hiçbir şey anlamamışmış. arkadaşım o senin kendi salaklığından olabilir mi acaba? herkes bilgisayardan anlayacak diye bir kural mı var?

 7. fatih tarafından Ağu 23, 2011 tarihinde yapılmış

  valla gayet yararlı. devam et koçum sen.

 8. selen tarafından Tem 25, 2012 tarihinde yapılmış

  teşekkürler.

 1. 2 geri izleme

 2. Ara 23, 2008: Geek’ler ile Arkadaş Olun Kampanyası | Bilgi Paylaşma Noktası
 3. Nis 16, 2011: Bugün Doğal Hayatı Koruma Vakfına Üye Oldum | Onur'un Kişisel Şeysi

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!