Bilim Kurgu ve Bilim Eğitimi II

Ay'a Seyahat

Geçen 3 yıldır Florida üniversitesinden C. Efthimioul ve R. Llewellyn fiziki bilim eğitimi konusunda yenilikçi bir çalışma hazırlıyorlar. “Fiziki Bilimler” konusu “Genel Fizik” adı altında tüm kolej ve üniversitelerin müfredatında verilmekte. Bahsi geçen yeni teknik; fiziki bilimlerin betimlenebilmesi için popüler filmleri kullanıyor. Filmlerdeki özel sahneleri kullanarak, genel fizik kanunlarına zemin oluşturuyor. Alınan sahnedeki olaylar gerçek hayatta nasıl olurdu? Ya da yönetmenin yanıldığı ve doğru olduğu noktalar nelerdir? gibi sorulara cevap veren öğrencilerin, fizik kanunlarını kullanarak dersin işlenmesi öğrencileri ciddi ve olumlu bir biçimde şaşırtıyor. İlginç gelen bu çalışma sonucu yapılan sınavlarda başarılarının arttığı kanıtlanmıştır. Bu sonuçlar “Sinemada Fizik” tekniğinin ulaşmak istediği ilk hedeftir. Filmlerde yapılan sınıflamalar sonucunda farklı gruplara farklı eğitimler verilebilmektedir. Filmlerdeki temel gerçekler astronomi, psikoloji, hukuk eğitimi, matematik ve mühendislik gibi eğitim konularında ciddi ölçüde yardımcı olmaktadır.

Yapılan araştırmalarında neticesinde halkın bilime ilgi ve anlama kapasitesi oldukça düşük. Amerika’da, Ulusal Bilim Vakfının 2002 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Çoğu Amerikalı, bilim ve teknoloji alanında çok fazla bilgiye sahip değil. Sadece halkın %50’si erken dönem insanlarının dinozorlarla aynı çağda yaşamadığını, dünyanın güneş etrafında dönüşünün bir yıl ettiğini ve elektronların atomlardan daha küçük olduğunu biliyor. Bu durum bizim de ülkemiz dahil olmak üzere birçok ülkede aynı.

Amerikan Halkının Bilimsel Bilgisi hakkındaki genel sonuçlar (kaynak: Ulusal Bilim Vakfı 2002 Amerika)

• Çoğu Amerikalı bilim ve teknoloji alanında çok fazla bilgiye sahip değil. Sadece halkın %50’si erken dönem insanlarının dinozorlarla aynı çağda yaşamadığını, dünyanın güneş etrafında dönüşünün bir yıl ettiğini ve elektronların atomlardan daha küçük olduğunu biliyor. • Sadece %53lük kısım insanlığın, erken dönem hayvanlarından evrimleştiğini biliyor • Amerikalıların %70i bilimsel yöntemlerin açıkça anlaşılmasında yoksunluk çekiyor. Sonuç olarak, metafizik, uzaylıların kaçırması, 6. his gibi konular hızla ve geniş bir kitleye ulaşmayı başarıyor. • Bilimsel metotlardan uzak Alternatif tıp popülaritesi gittikçe büyüyor. Nüfusun 2/3ü manyetik iyileştirmenin bilimsel olduğunu düşünüyor. Öğrencilerin günümüz kültürüne benzerlik gösteren öğelerle ilişkili eğitim alması onlardaki ilgi ve beceriyi arttırmaktadır. Kültür konusunda öğrencilere yakınlık gösterebilecek en popüler konulardan birini sinema olarak kabul ettiğimizde uzman bilimcilerin hazırladığı, filmlerden alınmış bilimsel temelleri sorgulatacak sahneler, sonuca ulaşımda büyük rol oynayacaktır. Örnek olarak; gravitasyon kanunun kullanıl(ma)dığı “Kurtuluş Günü / Independence Day”, momentumun korunumuyla ilgili “Tango & Cash” ve “Hız Tuzağı 2 / Speed 2” filminden hız ve ivme konuları gösterilebilir.

C. Efthimioul ve R. Llewellyn çalışmasına göre öğrenciler; önceden belirlenmiş 9 filmi (Speed 2, Armageddon, 2001:A Space Odyssey, The Abyss, Tango & Cash, Contact, Frequency, Eraser, Independence Day,) evlerinde izleyip bilimsel temelleri barındıran 3 sahne üzerinde inceleme ve yorum yaptıktan sonra sınıfta öğrencilerin bazıları filmin bir sahnesini sözlü olarak eleştiriyor ve inceliyorlar. Bu yazılı ve sözlü anlatım onlara not kazandırıyor. Aynı grubun, bir yılda enstitülerindeki 2600 öğrenci üzerinde yaptıkları çalışmada fizik konularına olan ilgi bilim-kurgu filmleri başlığında toplandığı zaman oldukça artıyor.

Kaynak; Sid PERKINS, Science Dergisi, 16 Ekim 2004, sayı 166 s. 250-251 Çeviri ve derleme; Onur Pay. izin almaksızın lütfen kullanmayınız.


Bu yazı 28 Mayıs 2007 Pazartesi günü Onur Pay tarafından yazıldı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!