Nisan, 2007 tarihli arşiv

El Laberinto del Fauno – Pan’s Labyrinth – Pan’ın Labirenti

Tek kelimeyle harika desem yeridir. 2 gün önce izledim bu filmi.. Hellboy, Blade II ve Mimic filmlerinin yönetmeni Guillermo Del Toro'dan bence bir baş yapıt adayı.. filmin konusundan bahsetmeyeceğim her yerde var hakkında bilgi.. tek söylemek istediğim hatta konuyu taşımaya çalıştığım yer şiddet unsuru yüzünden çocuklara önerilmeyen bir film olması.. Açıkça söylemek gerekirse 1-2 sahne vardı beni bile ürperten. Ancak bir çok filmde geçen cinsellik, hırsızlık, cinayet vb. gibi unsurlar göze batmıyor çünkü olgun insanların aklına yatan detaylar bunlar ve çocuklara izlettirilmesinde sakınca görmüyorlar yanisi yapılan yorumlarda bunlar dikkatleri çekmiyor. Ancak bir büyük yani yetişkin aklının sınırlarını zorlayan bir ürünle karşılaştığında bunu çocuğunun gözleri önünden alıveriyor. yanlış gelen birşey bu benim için.. çünkü yetişkinlerin ve çocukların hayal güçleri bir değil. filmlerdeki garip sahnelere anlam veremeyen bir yetişkin çocuğu adına da aynı kararı verip onun da algılarını zorlayacağını ve kötü etki uyandıracağını düşünüyor. bence yanılıyor... çünkü çocuk gördüğü yada göreceği sahnelerden elbette etkilenecektir. ama aklına farklı bir hayal etme yetisi eklenmiş olacaktır. ben inanıyorum ki günümüzdeki bir çok gencin gereksiz hatta işe yaramaz olmasının tek sebebi hayal güçlerinin yeterince gelişememiş olması. filmi ağzım açık izledim.. çocukken de böyle şeyler izlemeyi severdim.. o zamanlar tv ler daha güzeldi daha kaliteli filmler vardı diziler bile kaliteliydi.. hayal gücüme güveniyorum ve bunun sebebi çocukken karşılaştığım görsel öğeler.. ne yazıkki günümüzde çocukların hayal güçleri sabitleniyor. akla aykırı görünebilecek öğeler onların gözleri önünden alınıyor.. biliyorum bir çocuk uzmanı yazdıklarımı görse bana ateş püskürür. ama söylediğime inanıyorum ve olumlu etkisi olacağına inanıyorum. kitap okumayı çocuklara sevdiremeyen aileler en azından çocuklarına sundukları görsel materyalleri -ki bunlar oyunlar, filmler, çizgi filmler vs. vs. vs..- dikkatli seçerlerse hayal gücünü geliştirecek şekilde seçerlerse eminim gelecek daha bilinçli bireylerin geleceği olacaktır. anlamıyorum tüm aileler çocuklarına neredeyse aynı ahlak yapısını, aynı düşünce yapısını ve aynı düşünme yapısını aktarıyor.. tek düze bir toplum.. şu anki toplum tüm dünyada ne kadar sıkıcıysa tek düze toplum da o kadar sıkıcı geliyor bana.. tabiri caizse dehalar yetiştirmek ailelerin elinde.. çocuğunuza en azından merak etmeyi erken öğretin ki araştırmacı olsun şüpheci olsun.. bilmiyorum kesinlikle rahatsız edici gelebilir sizlere ama en azından ben böyle düşünüyorum.

Yazının devamı.. »

zonenoktaorg ödüllü seo yarışması

zonenoktaorg ödüllü seo yarışması eğlenmek ve SEO(Search Engine Optimization) konusunda birşeyler öğrenmek ve bilgileri pekiştirmek adına düzenlenen bir SEO yarışması. Bu yarışma sonucunda ortaya çıkacak sıralama sonuçlarına göre 1.,2. ve 3. sırada yer alacak sitelere ödüller verilecek. zonenoktaorg ödüllü seo yarışması sonucunda gerçekten çok ciddi ödüller verilmekte. çok fazla sayıda katılımcının olduğu ortada. bu yüzden ben de bu yarışmaya katılmak istedim. heyecanlı ve yararlı olacağı kanaatindeyim. belli mi olur. Haziran'a çok var daha.. bugün 9 Nisan Pazartesi ve zonenoktaorg ödüllü seo yarışması adresiyle ben de bu yarışmaya katıldım. ödüller çok güzel adamın ağzını sulandıracak cinsten. Yazının devamı.. »

13 (Tzameti)

13 (Tzameti)

Yazının devamı.. »

6. His…

Eskiden çevremdeki insanları (çevremdeki derken zorunlu çevre, yani özellikle edinilmiş insan yığını değil, yolda yürürken karşılaştığım çevre, markete girdiğimde etkileşime girdiğim çevre, tanıdığım, tanımadığım sürekli etrafımda olanlar) tanımak için 6. hissimi kullanırdım. Yada en azından bu ismin verildiği bir duyguyu.. Birkaç dakika sohbet sonrasında ayrılıp arkamı dönerken veya yanlarından geçerken biranlık içimde bir ürperti uyanırdı o kişi hakkında garip gayptan gelen ses gibi o kişi hakkında yorum yapardı, tanışıp tanıdıklarıma baktığımda öncesinde gelen o sesler hep haklı çıkardı.  

Yazının devamı.. »
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!