Saturn’un Uydusu Titan’dan Son Haberler

Titan
22 Temmuz 2006 Cassini-Huygens projesi kapsamındaki Titan uçuşuna kadar Satürn'ün uydusu titan üzerindeki metan okyanuslarının görüntüleri incelenemiyordu. toz ve gaz bulutlarının engel olduğu araştırmalar Cassini yakın-temasıyla aydınlığa kavuştu ve geçtiğimiz haftalarda "Nature" dergisinde yayınlandı. Yukarıdaki resim dergiye kapak oldu. renklendirilmiş bu resim Cassini'nin gözünden aktarılmış. 140 km uzaktan çekilen görüntüde en küçük ayrıntı 500 metre civarında. arşivimi kurcalarken hürriyet bilim'den şu haber gözüme çarptı.
Cassini uydusu Satürn’ün ünlü uydusu Titan’ın yüzeyinde beklenen sıvı veya suyu bulamadı. Bilim adamları Titan’ın dünyaya benzer bir yapısı ve bir atmosfere sahip olduğu gerekçesiyle, üzerinde su veya sıvı methandan okyanus olduğu tahmini yapıyorlardı. Ancak Titan da Güneş Sistemi’ndeki bütün diğer gezegenler gibi kuru bir yüzeye sahip. Bu konuda ilk sonuçlar Cassini’nin Ekim sonunda dünyaya gönderdiği bilgilerin değerlendirilmesiyle elde edildi. 1200 km uzaklıktan elde edilen resimler bu umutları söndürdü. Göl veya deniz umudu veren karanlık yüzeylerin farklı renk değişimlerini yansıttığı görüldü. İlk sonuçlar Titan’ın yaşayan bir jeolojik yapıya sahip olduğuna işaret ediyor. Bu süreç yüzeyi durmadan yeniliyor, çünkü Titan üzerinde büyük kraterler göze çarpmadı. Tarih : 05.12.2004 - Hürriyet Bilim
sanırım sorun 1200 kmlik uzaktan çekimden kaynaklanıyordu. temmuz 2006da olan yakın temasta herşey daha ayrıntılı olarak ortaya çıkmış bulundu. Cassini-Huygens Projesi Nasa, Esa, Isa ortaklığında gerçekleşen bir projeydi. Titanı inceleyerek dünya daha gençken suyun, atmosferin meydana gelişini titan üzerinden anlamayı amaçlıyordu. Cassini-Huygens ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bu linkten takip edebilirsiniz.
Bu yazı 25 Şubat 2007 Pazar günü Onur Pay tarafından yazıldı

Siz ne diyorsunuz?

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!